به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سورنا ستاری شامگاه سه شنبه(۲۲آبان ماه)در پنجمین جلسه شورای اداری استان کردستان اظهار کرد: پیشرفت های  پارک علم و فناوری سنندج قابل ملاحظه بوده هست اما همچنان کم بودن هایی در استان کردستان قابل لمس هست. وی اضافه کرد: از لحاظ تعداد دانشجوی مهندسی رده ۵ بین المللی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سورنا ستاری شامگاه سه شنبه(۲۲آبان ماه)در پنجمین جلسه شورای اداری استان کردستان اظهار کرد: پیشرفت های  پارک علم و فناوری سنندج قابل ملاحظه بوده هست اما همچنان کم بودن هایی در استان کردستان قابل لمس هست.

وی اضافه کرد: از لحاظ تعداد دانشجوی مهندسی رده ۵ بین المللی داریم و با کشور آمریکا تفاوت چندانی نداریم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهور با بیان اینکه دانشگاه ها مکان ایده پردازی و طراحی هست تصریح نمود: ما خط تولید را از کشورهای بیگانه وارد کرده ایم، این خط تولید احتیاج به دانشگاه ندارد لکن تنها چند تکنیسین برای حفظ احتیاج دارد.

وی درخصوص بهینه نبودن برنامه آموزشی عنوان نمود: صنعت فرش بعد از نفت من جمله کالاهای ارزآور به کشور هست اما در این چند سال دانشگاه ها برای پیشرفت این صنعت برنامه ای نداشته اند.

ستاری دنبال کرد: با بودجه دولتی در رشته هایی که از خارج آمده اند دانشجو گرفته ایم، بدون آنکه بومی سازی آنان را دنبال کنیم و این با اهمیت انتخاب بهینه ای نبوده هست البته پیشرفت هایی در این زمینه داشته ایم.

وی با اشاره به اهمیت حضور پارک های علم و فناوری در اقتصاد افزود: با دوپینگ و تزریق پول دولتی توان نداریم کاری را از پیش ببریم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهور با بیان اینکه دانشگاه های بیگانه تنها حدود۱۴درصد از هزینه های خود را از دولت می گیرند اظهار کرد: دانشگاهی که ۱۰۰درصد هزینه خود را از دولت دریافت کند به فکر جامعه نخواهد بود و کارآفرینی را در نظر نمی گیرد.

وی در مورد اهمیت ورود فناوری و دانش به اقتصاد کشور اضافه کرد: در برخی از شاخص های نیروی کار در بین کشورهای جهان رده های دوم و سوم را داریم و تا این پتانسل جوانان وارد اقتصاد نشود کارایی نخواهد داشت.

ستاری با اشاره به اینکه در صنعت جدید دودکش و نابود شدن محیط زیست وجود ندارد تصریح نمود: در حوزه بیوتکنولوژی به کشور روسیه صادرات داشته ایم که ارزآوری خوبی داشته هست و توان دارد قابل مقایسه با صادرات نفت باشد.

وی با بیان اینکه باید در دانشگاه ها محیط آموزشی شایسته ای ایجاد کنیم عنوان نمود: حالا در کنار دانشگاه صنعتی شریف ۴۵۰شرکت دانش بنیان وجود دارد که این محیط آموزشی و تغییر نگرش احساس می گردد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهور دنبال کرد: کارمندان دولت توان ندارند نوآوری و ایده پردازی کنند و یکی از پایه های کلیدی نوآوری عدم داشتن حقوق هست.

انتهای پیام