به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، ریاست جمهوری ترکیه دیشب در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست درج کرد: می دانیم مرتکبان کشتن در بین ۱۸ بازداشتی در عربستان می باشند و علاوه بر این می دانیم این اشخاص به منظور اجرای اوامر صادره به آنان به ترکیه آمدند و خاشقجی را […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، ریاست جمهوری ترکیه دیشب در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست درج کرد: می دانیم مرتکبان کشتن در بین ۱۸ بازداشتی در عربستان می باشند و علاوه بر این می دانیم این اشخاص به منظور اجرای اوامر صادره به آنان به ترکیه آمدند و خاشقجی را کشتند و کشور را ترک کردند.

ریاست جمهوری ترکیه اضافه کرد: ما در نهایت می دانیم که این فرمان از سوی عالی ترین سطح در دولت عربستان صادر گردیده اما در عین حال اضافه کرد هرگز احساس نکردیم ملک سلمان، شاه عربستان این فرمان را داده باشد.

وی اظهار کرد: طبق این داده هیچ دلیلی نمی بینم بگویم ملک سلمان فرمان کشتن وی را صادر نموده باشد و کشتن وی را حاکی سیاست رسمی عربستان نمی دانم و به همین علت پنداشتن اینکه کشتن خاشقجی مشکلی بین دو کشور ایجاد می کند، گمان غلطی هست.

اردوغان تصریح نمود: یک ماه پس از کشتن او ما همچنان نمی دانیم جسدش کجاست چون که تدفین جسد او باید حداقل طبق آداب اسلامی به روشی مناسب صورت پذیرد.

اردوغان در این یادداشت تحت عنوان “عربستان همچنان باید به پرسش ها زیادی در مورد کشتن جمال خاشقجی جواب دهد” اردوغان در این یادداشت تحت عنوان “عربستان همچنان باید به پرسش ها زیادی در مورد کشتن جمال خاشقجی جواب دهد” درج کرد: عملیات کشتن دربردارنده گروه های زیادی از مسؤولان امنیتی سعودی می گردید. من خواهان شناسایی افرادی که قاتلان را فرستاده و فرمان کشتن خاشقجی را داده اند، هستم.

ریاست جمهوری ترکیه در این یادداشت می آورد: ما به عنوان اعضای مسؤول جامعه جهانی باید هویت عوامل کشتن خاشقجی را شناسایی کرده و علاوه بر این متوجه شویم اینها که مورد اعتماد مقام های سعودی می باشند و همچنان بر جنایت سرپوش می گذارند چه کسانی می باشند.

اردوغان تصریح نمود: ارتباطات دوستی با عربستان به این معنی نیست که ترکیه چشم خود را روی این جنایت می بندد و سرپوش گذاشتن بر کشتن خاشقجی توان دارد مبدل به پیشینه خطرناکی گردد.

ریاست جمهوری ترکیه افزود: بعضی امید دارند که این مسئله فیصله یابد و فراموش گردد اما ما به طرح پرسش ها خود که برای تحقیقات جنایی ترکیه و خانواده خاشقجی و دوستدارانش سرنوشت ساز هست ادامه خواهیم داد. ترکیه طی یک ماه پیش هر چه توان داشته برای روشن کردن زوایای این جنایت به کار گرفته هست.

طبق یادداشت اردوغان، کشتن خاشقجی دربردارنده مقام های امنتیتی بسیار زیادی می گردد مثل رسوایی واترگیت، مثل حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر که بزرگترین جنایت عملیات ربایندگی هواپیما بود، با اهمیت هست.

وی اضافه کرد: طی یک ماه پیش ترکیه تمام توان خود را به کار گرفت و نتیجه تلاش های ما را جهان دریافت مبنی بر اینکه خاشقجی از سوی جوخه فوت به کشتن دست یافته و این با برنامه ریزی و زیر نظر گرفتن او بوده هست.

وی در عین حال اظهار کرد: همچنان پرسش ها با اهمیت دیگری باقی مانده اند مثل جسد او کجاست؟ همدست داخلی که مقام های سعودی از او سخن می گویند که جسد خاشقجی را تحویل گرفته کیست؟ چه کسی فرمان کشتن این شخص را داده هست؟

ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد: پس از یک از کشتن او ما همچنان نمی دانیم جسدش کجاست. این کشتن قابل توجیه نیست و اگر چنین جنایت هایی در آمریکا یا هر مکان دیگر رخ دهند مقام های این کشورهای در جزئیات دقیق می گردند و ما توان نداریم غیر این کار را انجام دهیم.  

انتهای پیام