خبرگزاری فارس: وزیر خارجه آمریکا بامداد یکشنبه مدعی گردید تحریم‌ها مردم ایران را هدف قرار نمی‌دهد. ««مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در توئیتر درج کرد هدف دولت آمریکا از احیای تحریم‌ها این هست که حکومت ایران را به متوقف کردن آنچه «فعالیت‌های مخرب» خوانده شده، راضی کند. ادعای وزیر آمریکایی در حالی طرح شده ک […]

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه آمریکا بامداد یکشنبه مدعی گردید تحریم‌ها مردم ایران را هدف قرار نمی‌دهد.

««مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در توئیتر درج کرد هدف دولت آمریکا از احیای تحریم‌ها این هست که حکومت ایران را به متوقف کردن آنچه «فعالیت‌های مخرب» خوانده شده، راضی کند.

ادعای وزیر آمریکایی در حالی طرح شده ک روزنامه گاردین روز یکشنبه از اجتناب دولت آمریکا از آسان سازی مبادله کالاهای انسانی با ایران خبر داده بود.

روزنامه گاردین گزارش داده دولت‌های اروپایی تا به حال موفق نشده‌اند دولت آمریکا را برای معاف کردن کالاهای انسانی از تحریم‌ها راضی کنند.

دیپلمات‌های آگاه به این گفتگوها گفته‌اند اقلام انسانی مثل غذا و دوا طبق معمول از تحریم‌ها مستثی می‌شوند، اما در گذشته بانک‌ها و شرکت‌های بیگانه به سبب هراس از جریمه‌های آمریکا از آسان سازی هر گونه تراکنش ذی ربط به ایران اجتناب کرده‌اند.

ادعای پمپئو: تحریم‌ها مردم ایران را هدف قرار نمی‌دهد

بر طبق گزارش گاردین، سفرای کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان مشترکاً در ماه سپتامبر به وزراتخانه‌های خزانه‌داری و خارجه آمریکا رفته و از دولت این کشور خواسته‌اند یک «فهرست سفید» از اقلام مجاز برای صادرات به ایران تهیه کند.

««فهرست سفید» بایستی دربردارنده دستورالعمل‌هایی برای بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی در مورد مبادلات قانونی با ایران، بدون هراس از جریمه‌های آمریکا باشد.

ژرارد آرود، سفیر فرانسه در واشنگتن اظهار کرد: «انتظار ما این هست که دوستان آمریکایی ما اقداماتی را در راستای کالاهای انسانی انجام دهند. البته، کالاهای انسانی تحریم نیستند، ولی مساله اینجا هست که بانک‌ها آنقدر از تحریم‌ها می‌ترسند که نمی‌خواهند هیچ مبادله‌ای با ایران انجام دهند.»

»وی اظهار کرد که صرف معاف کردن این کالاها از لیست تحریم‌ها هم کافی نیست، لکن دولت آمریکا بایستی یک قدم پیش گذاشته و در مورد نحوه انجام این مبادلات هم توضیح دهد. آورد اظهار کرد: «اگر در مورد نحوه انجام این مبادلات شرح داده نشود، بانک‌ها کاری نخواهند کرد. »

«»«برایان هوک»، نماینده مخصوص وزارت خارجه آمریکا در امور ایران جمعه سخنانی مطرح نمود که نشان می‌دهد دولت آمریکا اقدامی برای صادرات اقلام انسانی به ایران، فراتر از معاف کردن آنان از تحریم‌ها انجام نخواهد داد.

ما وظیفه خودمان را برای مجاز کردن فروش اقلام انسانی به ایران انجام داده‌ایم. ایران هم وظیفه‌ای دارد برای اینکه این مبادلات را ممکن کند. بانک‌ها اعتمادی به نظام بانکی ایران ندارند. این مشکل ایران هست، مشکل ما نیست.»