مرتضی قربانی به ایسنا اظهار کرد: هرچند که در فصل پررونق سفرهای بیگانه قرار نداریم اما ناشی از برخوردهایی که در مرزهای ورودی گرجستان در یک ماه موخر با اتباع ایرانی شده، میزان درخواست ها برای عزیمت به این کشور نیز پایین تر از حد مرسوم شده هست. وی اضافه کرد: متاسفانه گرجستان توضیح شفافی […]

مرتضی قربانی به ایسنا اظهار کرد: هرچند که در فصل پررونق سفرهای بیگانه قرار نداریم اما ناشی از برخوردهایی که در مرزهای ورودی گرجستان در یک ماه موخر با اتباع ایرانی شده، میزان درخواست ها برای عزیمت به این کشور نیز پایین تر از حد مرسوم شده هست.

وی اضافه کرد: متاسفانه گرجستان توضیح شفافی نداده هست و اعلام موضع نکرده که در آینده چه خواهد گردید بنابراین مردم دلواپس برخوردها در مبادی ورودی این کشور می باشند.

یکی از کارگزاران کلیدی گرجستان که ترجیح داد اسمش محفوظ بماند نیز به ایسنا اظهار کرد: پروازهای گرجستان پس از برگرداندن تعداد زیادی از اتباع ایرانی، همچنان برقرار هست اما درخواست ها کمتر شده. دو هفته قبل این تعداد خیلی زیادتر بود.

حرمت الله رفیعی ـ ـ رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ نیز به ایسنا اظهار کرد: این اهانت تداوم دارد و دولت گرجستان نیز توضیحی برای آن نداده هست، به زعم ما عکس العمل دولت ایران هم تا به حال جدی نبوده هست. واکنش هایی نشان داده شده و پیگیری هایی شده هست اما وقتی برگرداندن ایرانی ها همچنان ادامه دارد، پس برخورد جدی هنوز نشده هست. دولت ایران باید فورس بگذارد و به رخدادی که افتاده هست زیادتر ارزش دهد.

وی اضافه کرد: اعلام نمودند آن خانمی که از بدرفتاری پلیس فرودگاه گرجستان فیلم منتشر کرده، مریض هست، به فرض این که آن شخص مشکل داشته، بقیه مسافران که بازگردانده شده اند چه مسئله ی داشته اند؟ به چه سبب علل این رفتارها هنوز مشخص نشده هست.

وزارت کشور گرجستان گزارش کرده هست که ۱۱۵۱ تبعه بیگانه ماه قبل از ورود به این کشور منع شده اند که بیشترین آمار با ۴۳۴ نفر به اتباع ایرانی اختصاص داشته هست. در بین ایرانی های دیپورت شده افرادی بوده اند که از طریق سرمایه گذاریِ ملک به این کشور کوچ کرده اند. گزارش کوتاه وزارت کشور گرجستان مشخص کرده جلوگیری از ورود اتباع بیگانه به این کشور تنها به ایرانی ها محدود نشده و شهروندانی از هندوستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، روسیه، ازبکستان، پاکستان و ارمنستان هم در یک ماه قبل از ورود به گرجستان منع شده اند.

سید جواد قوام شهیدی ـ ـ سفیر ایران در گرجستان ـ در اظهار دیدگاهی تازه با اشاره به مشکلاتی که در ارتباطات دو کشور پیش آمده هست، یادآور شده که مشی مقام های گرجستانی در این روزها در تضاد با آن چیزی هست که در توافق کنسل روادید دو کشور در سال ۲۰۱۰ آمده هست.

او اظهار کرده هست: ما هیچ اطلاعاتی دال بر این که گرجستان در حال ارزیابی دو مرتبه اعطای ویزا به ایرانی ها هست دریافت نکرده ایم و آنان هیچ قصدی هم برای این کار ندارند. اگر معایبی در قوانین فعلی وجود دارد باید توسط ایران و گرجستان برطرف گردد تا ایرانی ها دیگر با مشکل رو به رو نشوند.

سفیر ایران در تفلیس علاوه بر این گفته از سبب این بدرفتاری که برخلاف پروتکل دو کشور بوده هست، اطلاعی ندارد.

قوام شهیدی به گوشه ای از این رخدادهای که در گزارش ها مستند شده اشاره و اظهار کرده هست: مواردی وجود داشته که از ایرانی ها سؤال شده اصلا به چه سبب قصد دارند در گرجستان تجارت کنند. این رویه حالا تغییر کرده و از شهروندان ایرانی در محل اقامتشان سؤال شده که آیا بلیت بازگشت دارند یا خیر. پس از آن به خطوط هوایی اعلام گردیده که باید در پروازهایشان صندلی تهی دارا باشند چراکه امکان دارد بعضی ایرانی ها به کشورشان بازگردانده گردند.

او تبیین کرده هست: ما با این کار مخالف هستیم و به رایزنی با طرف گرجستانی برای واضح سازی در مورد این مسأله ادامه می دهیم.

بهرام قاسمی ـ ـ سخنگوی وزارت امور خارجه ـ این هفته اعلام نمود که پرونده گرجستان همچنان باز هست و در ارتباط با آخرین کارهای وزارت امور خارجه برای دفاع از حقوق شهروندان ایرانی و تدوام بدرفتاری ها علی رغم احضار سفیر این کشور نیز گفته هست: ما رخدادهای رخ داده برای شهروندان ایرانی در گرجستان و مبادی ورودی به این کشور را مورد ارزیابی قرار دادیم. در تفلیس و تهران تلاش های زیادی را انجام داده ایم تا این مشکل حل گردد. در این چارچوب رایزنی هایی نیز با مقام های گرجستانی انجام شده هست و این پرونده همچنان به طور جدی برای ما مفتوح هست و ما در حال پیگیری آن هستیم.

انتهای پیام