مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: این اداره کل موفق به کسب نشان گواهینامه استقرار سیستم مدیریت انرژی در بنادر بوشهر، گناوه و دیلم شد. به گزارش خبرنما, اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، سیاوش ارجمندزاده روز دوشنبه در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در […]

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: این اداره کل موفق به کسب نشان گواهینامه استقرار سیستم مدیریت انرژی در بنادر بوشهر، گناوه و دیلم شد.
به گزارش خبرنما, اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، سیاوش ارجمندزاده روز دوشنبه در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در راستای توانمند سازی خود اقدام به طراحی و پیاده سازی یک سیستم مدیریت منطقی مصرف حامل های انرژی و بهبود مداوم عملکرد انرژی در سه بندر بوشهر، گناوه و دیلم کرده است.
وی بیان کرد: جهت اجرای بهینه و اثربخش فعالیت های متناظر این سیستم، استاندارد ISO ۵۰۰۰۱:۲۰۱۸ با محوریت واحد مدیریت انرژی (تحت نظارت واحد برق و تاسیسات) در بنادر هدف طرح  استقرار یافته است.
ارجمندزاده ادامه داد: این ساختار وظیفه طراحی، پیاده سازی، اجرا و نگهداشت سیستم مدیریت انرژی شامل مصرف، استفاده و بازدهی انرژی را بر عهده دارد.
وی گفت: استقرار موفق سیستم مدیریت انرژی از فرهنگ بهبود عملکرد انرژی (که وابسته به تعهد همه سطوح سازمانی بویژه مدیریت ارشد است) پشتیبانی می کند.
 عنوان کرد: این سیستم سازمان را قادر به تنظیم و دستیابی به اهداف کلان و خرد انرژی، انجام اقدامات مورد نیاز برای بهبود عملکرد انرژی و اثبات انطباق سیستم خود با الزامات استاندارد بین المللی iso۵۰۰۰۱   جهت افزایش قابلیت رقابتی و دستیابی به اهداف کلی کاهش تغییرات اقلیمی از طریق کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مرتبط با انرژی می‌کند.
وی یادآور شد: امروزه استاندارد ISO ۵۰۰۰۱ توسط اکثر سازمانها در سراسر جهان به منظور مدیریت  و کاهش مصرف و هزینه های انرژی مورد استفاده قرار می گیرد و ISO ۵۰۰۰۱ چارچوب کامل و جامعی برای پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی (EnMS) در سازمان ارائه می‌کند.
ارجمندزاده ادامه داد: این استاندارد فرصت‌های مناسبی برای سازمانها از توزیع کننده‌های بزرگ تا تولیدکنندگان و کسب ‌وکارهای کوچک، جهت انعطاف پذیری بیشتر درخصوص هزینه های سازمان و مصارف انرژی را فراهم می کند.
وی بیان کرد: اینکه سازمانی به اخذ گواهی‌ نامه استاندارد ISO ۵۰۰۰۱ علاقمند باشد نشان دهنده تعهد ان سازمان به رعایت مقررات و معیارهای مصرف انرژی است که ضامن  تحقق توسعه پایدار و بهبود مستمر در بهره برداری از انرژی می باشد.
ارجمندزاده افزود: استاندارد ISO ۵۰۰۰۱به سازمان‌ها کمک می کند تا چگونگی استفاده از انواع حامل‌های انرژی سازمان را مشخص و روش های واقع بینانه کاهش مصرف، آلودگی ها و هزینه ها را بکارگیری کنند.
وی گفت:  این استاندارد بین المللی، علاوه بر ارائه  شیوه های مدیریت انرژی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، تعهد سازمان به کاهش اثرات زیست محیطی را نیز نشان می دهد.
ارجمندزاده عنوان کرد: علاوه بر دریافت گواهینامه اشاره شده،  اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر  موفق به اخذ گواهینامه های استاندارد۲۰۱۵ : ISO۹۰۰۱ و استاندارد۲۰۱۵ :ISO ۱۴۰۰۱ و ۲۰۱۵  : ISO۴۵۰۰۱ نیز شده است که این مهم نشان از تعهد این اداره کل به رعایت اصول مشتری مداری، حفظ و ارتقاء کیفیت خدمات، رعایت جنبه های زیست محیطی و ایمنی و بهداشت حرفه ای است.