دکتر محمدرضا روئینی در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد هشدارهای مطرح مبنی بر افزایش دلالی در بازار غیر رسمی دارویی کشور، اظهار کرد: باید توجه کرد که بازار غیر رسمی دوا همیشه وجود داشته هست. زیرا به هر حال کشور دارای مقرراتی هست که گاهی وقت ها ورود یک دوا را صلاح نمی داند […]

دکتر محمدرضا روئینی در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد هشدارهای مطرح مبنی بر افزایش دلالی در بازار غیر رسمی دارویی کشور، اظهار کرد: باید توجه کرد که بازار غیر رسمی دوا همیشه وجود داشته هست. زیرا به هر حال کشور دارای مقرراتی هست که گاهی وقت ها ورود یک دوا را صلاح نمی داند و طبیعتا جلوی وارداتش را می گیرد یا امکان دارد مسوولین تندرستی در کشور معتقد باشند که دو دوا از دو برند اثربخشی یکسانی دارند و ورود یکی از برندها ممنوع می شود.

وی در این باره اضافه کرد: در نتیجه با ممنوعیت این دوا یک بازار غیررسمی و قاچاق برایش ایجاد می شود. در نتیجه بازار غیررسمی دوا به طور مستمر وجود داشته هست و هرچقدر شرایط کم بودن تشدید شود، این بازار هم تقویت می شود؛ به طوریکه ممکن هست دوا ها از عراق، پاکستان و… به صورت قاچاق وارد کشور گردند. حتی شاهدیم که بعضی دوا ها مسیر قاچاق بالعکس دارند. بر این اساس از آنجایی که بعضی دوا ها مثل داروی مریض ها خاص گران می باشند و در کشور با ارز دولتی تهیه می گردند، برای سودجویان صرف بر آن هست که قاچاق شان به خارج از کشور صورت پذیرد.

روئینی ادامه داد: به هر حال مردم باید بدانند که دوا شرایط حفظ خاص دارد. بر همین اساس هست که داروخانه ها بنا بر دستور وزارت بهداشت از باز پس گیری دارویی که خریداری شده، منع شده اند.  زیرا وقتی دوا به بیرون می رود، نمی دانیم در چه شرایطی حفظ شده و توان نداریم دوباره آن را دریافت کرده و به دست مردم دهیم. این مبحث در سطح بسیار شدیدتری برای داروهایی که در بازرا غیررسمی می باشند، امکان دارد اتفاق بیفتد.

روئینی تاکید کرد: در عین حال گاهی وقت ها دارویی که در بازار غیررسمی به فروش رسیده می شود، اصلا داروی اورجینال نیست و فقط شکل آن دوا را دارد.  در نتیجه به مردم سفارش می کنم که برای تهیه دوا اصلا به سراغ بازار غیررسمی نروند. 

 وی در این باره اضافه کرد: حقیقت این هست که اغلب وقت ها وقتی دارویی را از بازار غیر رسمی خریداری می کنید، نه فقط نمی شود اظهار کرد که دارای کارایی کافی هست، لکن نمی شود اظهار کرد که این دوا همان دارویی هست که می خواهید و شاید فقط ظاهرش شبیه به آن دوا باشد.

کیفیت دوا های ایرانی خوب هست؟

رییس داروخانه ۱۳ آبان ماه در جواب به سوالی در مورد کیفیت دوا های تولید داخل و شائبه هایی در مورد تغییر در مواد اولیه این دوا ها پس از دریافت پروانه ساخت، اظهار کرد: این نگرانی در معدودی مطرح هست و واقعا بعضی از تولیدکنندگان مواد اولیه ای را که در پروانه تولید دوا مذکور، تکرار نمی کنند. منتها این مورد ها در صنعت داروسازی کشور فراوان نیستند. به عنوان مثال در حال حاضر بعید هست در کشور استامینوفن یا آسپرینی بگیرید که در آن استامینوفن نباشد. این درحالیست که آنچه از بازار غیر رسمی تهیه می کنید، امکان دارد یک میلی گرم هم استامینوفن نداشته باشد.

وی تاکید کرد: در عین حال باید توجه کرد که کمپانی های بزرگ برای تولید یک داروی باکیفیت سرمایه گذاری های بسیاری انجام می دهند. این درحالیست که آن ظرفیت از سرمایه گذاری در داخل کشور ما قابل تامین نیست. البته دانشش وجود دارد، اما بهای دوا در کشور ما کم هست. در نتیجه انتظار اینکه یک دارویی تولید کنیم که کیفیتش در حد دوا های اروپایی یا آمریکایی باشد،  انتظار درستی نیست، چون پولش را به تولیدکننده نمی دهیم.

روئینی اظهار کرد: دوا در ایران بشدت ارزان هست و همیشه قیمتش به عنوان یک کالای استراتژیک توسط دولت ها کنترل شده هست، طبیعتا خیلی هم پولی بابت تحقیقات و افزایش کیفیت وجود ندارد. اما به صورت کلی اغلب دوا های کشور از نظر کیفیت و تندرستی قابل اعتمادند.

انتهای پیام