در این راستا، وزارت بهداشت به عنوان دستگاهی پاسخگو، پیشنهاداتی مبنی بر آسان سازی شرایط جابه جایی این دسته از دانشجوهای در شورای عالی برنامه ریزی مطرح و مصوب کرد. طبق این مصوبه دانشگاه های دولتی و آزاد برای پذیرش دانشجوهای جا به جایی با استفاده از حجم اضافی و در مقابل دریافت شهریه مجاز […]

در این راستا، وزارت بهداشت به عنوان دستگاهی پاسخگو، پیشنهاداتی مبنی بر آسان سازی شرایط جابه جایی این دسته از دانشجوهای در شورای عالی برنامه ریزی مطرح و مصوب کرد.

طبق این مصوبه دانشگاه های دولتی و آزاد برای پذیرش دانشجوهای جا به جایی با استفاده از حجم اضافی و در مقابل دریافت شهریه مجاز گردیدند.

دکتر ضیایی با بیان اینکه طبق مصوبه سال گذشته وزارت بهداشت، جابه جایی دانشجو تنها از دانشگاههای علوم پزشکی دارای رده زیر ۷۰۰ ، امکانپذیر هست، تصریح نمود: این رده تقریبا همانند رده دانشگاه شهیدبهشتی هست و شرایط شایسته ای از نظر علمی و ارزش دانشگاه برای جابه جایی دانشجو مهیا می کند. بر این اساس دانشجوهای جا به جایی باید بعد از جابه جایی، معادل ریالی همان میزان شهریه دانشگاه مبدأ را در دانشگاه داخلی پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طبق همین مصوبه در حال گفت و گو از دانشجوهای تقاضاکننده جابه جایی هست، عنوان نمود: البته هنوز پذیرشی صورت نگرفته، چراکه دانشگاه شهید بهشتی با توجه به رده و سطح علمی خود، تقاضا کنندگان دارای معدل بالا و واجد شرایط را در صورت وجود حجم اضافی پذیرش خواهد کرد و با توجه به آغاز ترم تحصیلی، در این ترم برای دانشگاه تقاضاکننده وجود نداشته و برای ترم های آینده نیز اختیار پذیرش به خود دانشکده ها واگذار شده هست.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیشترین درخواست ها برای جابه جایی در رشته دندانپزشکی هست، عنوان نمود: با این حال حجم دانشکده دندانپزشکی محدود هست و باید اهتمام کنیم بدون اعمال فشار بر دانشجوهای فعلی، برای پذیرش دانشجوی جا به جایی و شهریه ای اقدام نماییم.

دکتر ضیایی پذیرش دانشجوی شهریه ای را در جهت بهبود وضع امکانات و امکانات دانشگاه موثر دانست و اظهار کرد: با این حال محافظت کیفیت تعلیم اولویت اول دانشگاه هست و دانشجوهای جا به جایی نیز باید کلیه شرایط و حدنصاب های آموزشی دانشگاه را دانسته و تماما رعایت کنند.

وی با تاکید بر اینکه برای جذب دانشجوی شهریهای از حجم های دولتی دانشگاه کم نمی توان، تصریح نمود: هدف کلیدی دانشگاه محافظت و بالا بردن کیفیت و صلاحیت آموزشی هست و به هیچ عنوان برند و ارزش دانشگاه شهید بهشتی را بخاطر پول کاهش نمی دهیم.

مذاکره با هیات امنا برای آسان سازی شرایط دانشجوهای بیگانه دانشگاه

دکتر ضیایی علاوه بر این با اشاره به مباحثی در ارتباط با وضع نامساعد بعضی از دانشجوهای بیگانه دانشگاه به سبب نوسانات ارزی، تصریح نمود: بر طبق مصوبه هیئت امنای دانشگاه پرداخت شهریه دانشجوهای بیگانه ارزی هست و این دانشجوهای در این ارتباط با دانشگاه قرارداد دارند. با این حال بعضی از آنها خواهان پرداخت ریالی شهریه می باشند که این مسئله گرچه خلاف قانون هست اما دانشگاه برای محافظت دانشجوهای بیگانه خود در حال مذاکره با هیات امنای دانشگاه برای آسان سازی شرایط این دسته از دانشجوهای هست که نتیجه های تصمیم های به زودی اعلام می گردد.

مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان با بیان اینکه دانشگاهها از نظر مالی تابع قوانین هیات امناها می باشند، عنوان نمود: وزارت بهداشت توان ندارد در این ارتباط برای دانشگاهها سیاست گذاری کند. در نتیجه دانشگاه ما هم در حال تصمیم گیری در هیات امناست و شرایط در اوایل سال تحصیلی مشخص خواهد گردید. دانشگاه مایل به خارج شدن دانشجوهای ندارد ولی متاسفانه شرایط نیز شرایط پایداری نیست.

انتهای پیام