علی الهیار ترکمن در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد جزئیات بودجه بندی سال ۹۸ و حدس اعتبارات آموزش و پرورش برای سال آینده اظهار کرد: به استناد ماده ۷ قانون برنامه ششم توسعه و تبصره ۲۰ قانون برنامه بودجه سال ۱۳۹۷، رویه مبنا برای بودجه ریزی دولت، عملکردی هست که برای همه دستگاه […]

علی الهیار ترکمن در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد جزئیات بودجه بندی سال ۹۸ و حدس اعتبارات آموزش و پرورش برای سال آینده اظهار کرد:
به استناد ماده ۷ قانون برنامه ششم توسعه و تبصره ۲۰ قانون برنامه بودجه سال ۱۳۹۷، رویه مبنا برای بودجه ریزی دولت، عملکردی هست که برای همه دستگاه های اجرایی لازم الاجراست.

وی اضافه کرد: در حقیقت دستگاه ها باید طبق چارچوبی که از سوی سازمان برنامه و بودجه مشخص می گردد و عقبه ای که در چند سال گذشته داشته اند برنامه هر ساله خود را تنظیم کنند که باید مبتنی بر اغراض بالادستی باشد.

معاون توسعه مدیریت و حمایت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه دستگاه های اجرایی باید برای تحقق اغراض، نقشه راه اجرایی شدن سیاست ها را در قالب برنامه هایی که در بودجه قابل حدس هست طراحی کنند اظهار کرد: گرچه تا رسیدن به نقطه پایانی و بهینه، محاسبه نرخ تمام شده و آرمان های بودجه ریزی مبتنی بر کارکرد در دستگاه بودجه ریزی کشور فاصله بسیاری داریم، اما باید در این مسیر حرکت کنیم و به عنوان یکی از دستگاه های اجرایی تحقق دهنده یکی از سیاست های دولت در این زمینه باشیم.

وی با اشاره به اینکه هنوز بخشنامه بودجه سال ۹۸ به صورت رسمی ابلاغ نشده و در حال کار بر روی پیش نویس آن می باشند اظهار کرد: این بحث مطرح هست که بودجه را طبق آینده نگری کوتاه مدت از وضع سیاسی و اقتصادی موجود چندسناریویی ببندند. البته خبر ها دقیق تر در مورد بودجه ریزی را پس از دریافت سیاست های دولت اعلام می نماییم.

معاون توسعه مدیریت و حمایت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه چند سالی هست بودجه آموزش و پرورش به صورت دو فاز ای تامین می گردد اظهار کرد: علیرغم شرایط خاص اقتصادی موجود، دولت نیازهای اعتباری آموزش و پرورش را به رسمیت شناخته هست، اما تامین بودجه آن را به صورت دو فاز ای انجام می دهد؛ نخست در سقف اعتبارات و مراجع حدس شده در لایحه که بیشتر از ۹۰ درصد بودجه و مابقی تا ۱۱۰درصد از محل اصلاح مراجع قانون بودجه هست که در اختیار دولت قرار دارد و دولت توان دارد تا پیش از انتهاء سال مالی آن را تامین کند.

الهیار دنبال کرد: سال کنونی هم همین گونه هست. تخمین بودجه ای ما حدود ۳۷ هزار میلیارد تومان بدون اجرای احکام برنامه ششم توسعه بود.

وی در مورد میزان کسری بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال جاری عنوان نمود: سال کنونی کمتر از ۱۰۰۰ میلیارد تومان از کسری ها به سال آینده جابه جا می گردد که برای آن هم در حال رایزنی و محکم کردن جای پایمان هستیم که بتوانیم در اسفند یا اوایل فروردین۹۸ مراجع را تامین کنیم.

معاون توسعه مدیریت و حمایت وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: این اتفاق در سال گذشته هم اتفاق افتاد و تقریبا ۹۵۰ میلیارد تومان از مطالبات سال ۹۶ به سال ۹۷ انتقال یافت که ۶۰۰ میلیارد تومان آن بسیار فوری تامین گردید و ۳۵۰ میلیارد تومان از بدهی های ما باقی مانده که مدتی قبل ۱۸۰ میلیارد تومان دیگر آن تسویه گردید و مابقی هم به زودی تامین و بدین ترتیب مطالبات ۹۶ را در سال ۹۷ کامل می کنیم.

انتهای پیام