روزنامه خراسان در گزارشی به نقل از حسن روحانی درج کرد که در بعضی استانداری ها، فرمانداری ها و وزارتخانه ها به اضطرار تغییراتی ایجاد خواهد گردید. دیروز هیئت دولت، چهار استاندار جدید را پذیرفت تا در آستانه اجرایی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان تعداد استان های منتظر برای معرفی استانداران شان به عدد […]

روزنامه خراسان در گزارشی به نقل از حسن روحانی درج کرد که در بعضی استانداری ها، فرمانداری ها و وزارتخانه ها به اضطرار تغییراتی ایجاد خواهد گردید.

دیروز هیئت دولت، چهار استاندار جدید را پذیرفت تا در آستانه اجرایی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان تعداد استان های منتظر برای معرفی استانداران شان به عدد ۱۰ برسد. طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اعضای هیئت دولت به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور، به استانداران ایده ای چهار استان کشور رای اعتماد دادند. .. حقیقی(معاون سیاسی استانداری مرکزی).

محمدجواد فدایی فتح‌آبادی (سرپرستی استانداری کرمان) و سید سعید شاهرخی (معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان) به ترتیب به عنوان استانداران استان‌های سیستان و بلوچستان، ‌زنجان، ‌کرمان و همدان منصوب گردیدند. هیئت وزیران علاوه بر این از زحمات و خدمات استانداران سابق تشکر نمود. طبق گزارش رسانه ها، ۱۰ استانی که قرار هست استانداران جدید را بشناسند عبارت اند از سمنان، فارس، اصفهان، قم، البرز، آذربایجان شرقی، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و یزد.

دیروز ریاست جمهور در جلسه هیئت دولت با اشاره به قانون منع به کارگیری بازنشستگان اظهار کرد: به سبب قانون جدید مجلس شورای اسلامی درخصوص بازنشستگی، ‌به طور طبیعی در بعضی استانداری ها، فرمانداری ها و جاهای دیگر و وزارتخانه‌ها به اضطرار تغییراتی ایجاد خواهد گردید. وی با اشاره به انتخاب چهار استاندار جدید اظهار کرد: نکته هایی عمومی و علاوه بر این مختص به استان‌های خاص استاندارهای عزیز دارم که اولاً به عهدی که از دولت یازدهم و در ادامه در دولت دوازدهم با مردم بستیم، پایبند می باشیم و یکی از وظیفه ها استانداران این هست که بتوانند برنامه و خط رفتار دولت دوازدهم را به خوبی اجرایی و عملیاتی کنند.

در همین حال پایگاه خبری اصلاح طلب نامه نیوز با اشاره به روال انتخاب استانداران درج کرد: کوشش گروه‌ها و جریان‌های سیاسی ملی و شهرستانی برای انتخاب استانداران جدید، وارد مراحل حساسی شده هست. نامه نیوز در ادامه مدعی گردید: شنیده‌ها بیانگر هست که تحولات فراتر از جایگزینی معاونان به جای استانداران می باشد. گویا چهارگانه لاریجانی، رحمانی فضلی، واعظی و جهانگیری بیشترین تاثیر را در انتخاب استانداران جدید خواهد داشت .این سایت در ادامه مدعی تاثیرگذاری علی لاریجانی بر تصمیم های رحمانی فضلی درانتخاب استانداران شده هست .

از طرف دیگر این پایگاه مدعی شد: بعضی مراجع آگاه در دولت گفته‌اند سبب انتخاب نشدن استانداران اختلافی بوده که میان جهانگیری و واعظی وجود داشته هست. بنا به نوشته نامه نیوز، آن گونه که مراجع آگاه خبر داده‌اند محمود واعظی کوشش می‌کند به گزینه‌های مشترکی با علی لاریجانی برسد؛ این در حالی هست که اسحاق جهانگیری به دنبال آن هست که به جای گزینه‌های لاریجانی و واعظی، استانداران اصلاح‌طلب را به دولت وارد کند و منشأ اختلاف واعظی و جهانگیری همین مبحث هست.

اما فراتر از تغییر اجباری استانداران، بعضی رسانه ها از احتمال تحولات جدی تر در دولت هم خبر دادند. پایگاه خبری تابناک در همین باره مدعی گردید: هفته آینده و بعد از برگشت نمایندگان به خانه ملت، قرار هست در مجلس در مورد طرح استیضاح وزیران علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش تصمیم گیری شود. با توجه به این که به سبب پژوهشگر نشدن خواسته های ریاست جمهور و دولت از وزیر علوم، دولت درخصوص انجام تغییر در این حوزه مصمم هست، میتوان این چنین اظهار کرد، تغییر بعدی در دولت را میتوان تا حدود بسیاری قابل حدس دانست.

تابناک در ادامه مدعی شد: حتی گفته می شود، در عزیمت ریاست جمهور به نیویورک، «حسن روحانی» از آمریکا پیغام داده و ناخشنودی خود را از کارکرد وزارت علوم بیان کرده هست. به نوشته تابناک، گفته می شود، روحانی خواسته هرچه زودتر برای «منصور غلامی» جانشینانی به وی معرفی گردند تا بتواند در مورد آنان تصمیم بگیرد. این پایگاه در ادامه گزارش خود در مورد گزینه های دیگر تغییر نیز اطلاع داد: در مورد دو تغییر بعدی محتمل ترین گزینه ها را میتوان از میان وزیران آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی و دادگستری دانست که باید هم مجلس و هم دولت در مورد آنان تصمیم دریافت کنند.

تغییر چهار وزیر کابینه دولت تکذیب گردید

با این وجود بعد از انتشار این گزارش، خبرگزاری ایسنا درج کرد: «در پی گمانه زنی یک سایت خبری در مورد تغییر چهار وزیر کابینه، یک مرجع نزدیک به دولت ، این مدعا را تکذیب نمود.» » یک مرجع باخبر که اسمش فاش نشد در اظهار کرد و گو با ایسنا این گمانه زنی ها برای تغییر را تکذیب نمود.

قانون بنیادی در مورد تعداد تحولات مجاز چه می گوید؟

از طرف دیگر نکته مهم در مورد تحولات در دولت آن هست که طبق اصل ۱۳۶ قانون بنیادی، «در صورتی که بعد از ابراز اعتماد مجلس به دولت نیمی از هیئت وزیران عوض شود باید دو مرتبه از مجلس برای هیئت وزیران تقاضای رأی اعتماد نماید.» » دولت ۱۸ وزارتخانه دارد و طبق این اصل قانون بنیادی اگر تعداد وزیران تغییر کرده به عدد ۹ برسد باید دو مرتبه برای همه کابینه رای اعتماد اخذ شود. این درحالی هست که تاحالا چهار وزیر دولت تغییر کرده اند.از طرف دیگر چند ماهی هست دولت با استعفای نوبخت از سمت سخنگویی دولت، فرد تازه ای را جایگزین او نکرده هست.

در این مورد یک مرجع آگاه به نامه نیوز اظهار کرد: دیگر سخنگویی به معنای گذشته مطرح نخواهد گردید؛ درمقابل ممکن است دو عضو دولت نه مثل گذشته سمت سخنگویی، لکن کارکرد اطلاع‌رسانی را داشته باشند، به این معنی که حاجی میرزایی، دبیر هیئت دولت، خبر ها مصوبات و موضوعات دولت را مطرح نماید و موضوعات ذی ربط به ریاست جمهوری نیز از سوی واعظی، ریاست دفتر ریاست جمهوری اعلام شود. وی اضافه کرد در غیاب سخنگویی دولت، هر وزارتخانه نیز به نوبه خود، موضوعات و خبر ها خود را مطرح خواهد کرد.