«علاءالدین بروجردی»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا درباره وضعیت اینستکس در گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: اینستکس بستر کار و اجرای برجام است و موضوعی نیست که به تنهایی بتواند پاسخگوی تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران باشد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی […]

«علاءالدین بروجردی»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا درباره وضعیت اینستکس در گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: اینستکس بستر کار و اجرای برجام است و موضوعی نیست که به تنهایی بتواند پاسخگوی تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که صرف راه انداختن اینستکس اروپا نمی‌تواند ادعای اجرای برجام را داشته باشد، بیان کرد: اجرای تعهدات برجامی اروپا فراتر از راه افتادن اینستکس است و اینستکس بستر اجرای تعهدات برجامی اروپا است نه همه آن.

بروجردی با بیان این که چین و روسیه به تعهدات خود عمل می‌کنند، بیان کرد: متاسفانه اروپا هویت مستقل تصمیم‌گیری خود را در قبال آمریکا از دست داده و از این حیث نمی‌تواند در مورد تعهدات برجامی خود نقشی ایفا کند.

وی ادامه داد: تحریم‌هایی که توسط آمریکا وضع شده هیچ‌کدام توسط شورای امنیت سازمان ملل به تصویب نرسیده بنابراین اروپا می‌تواند از آن تبعیت نکند و مسیر خود را ادامه بدهد.

بروجردی با تاکید بر این که فرصت‌ها همیشه برای اروپا تمدید نمی‌شود، اظهار کرد: فرصت ۶۰ روزه‌ای که با هوشمندی وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی در اختیار اروپا قرار گرفت، می‌توانست مورد استفاده و بهره‌برداری خوبی از طرف آن‌ها قرار بگیرد اما در این خصوص کوتاهی غیرقابل توجیهی شد و خروجی ضرب‌الاجل ۶۰ روزه اول به هیچ عنوان مورد قبول نبود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خاتمه گفت: بارها تاکید کردیم برجام جاده‌ای دو طرفه است و اروپا باید بداند با همان قاطعیتی که در پایان ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ایران تعهدات خود را کاهش داد در صورت ادامه بدعهدی بازهم تعهدات خود را کاهش می‌دهد.