امیرعلی ابوالفتح در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به تغییرات ونزوئلا اظهار کرد: موضع آمریکایی ها این بود که گوایدو را به رسمیت می شناسند و در نشست شورای امنیت سازمان ملل وزیر خارجه آمریکا از گوایدو پشتیبانی کرد و مادورو را به عنوان ریاست جمهور پیشین خطاب کرد؛ این نشان می دهد […]

امیرعلی ابوالفتح در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به تغییرات ونزوئلا اظهار کرد: موضع آمریکایی ها این بود که گوایدو را به رسمیت می شناسند و در نشست شورای امنیت سازمان ملل وزیر خارجه آمریکا از گوایدو پشتیبانی کرد و مادورو را به عنوان ریاست جمهور پیشین خطاب کرد؛ این نشان می دهد که آمریکا در رویکردش در ازای ونزوئلا مصمم هست و تلاش دارد حکومت چپ گرایان به رهبری مادورو را سرنگون سازد. هم چنین انتخاب الیوت آبرامز به عنوان نماینده مخصوص برای “بازگرداندن دموکراسی” هم چنین انتخاب الیوت آبرامز به عنوان نماینده مخصوص برای “بازگرداندن دموکراسی” به ونزوئلا نشان می دهد که بعضی جریان های افراطی در آمریکا گرداننده موضع آمریکا در این باره می باشند.

وی دنبال کرد: بعضی کشورهای اروپایی در این ارتباط هم چنان دچار تردید می باشند و انتخابات دو مرتبه ریاست جمهوری را پیشنهاد داده اند که البته دولت مادورو این پیشنهاد را رد نموده هست در عین حال با ادامه این وضع حدس می گردد که اروپا به سمت موضع آمریکا حرکت کند.

ابوالفتح اظهار کرد: پشتیبانی ارتش، چین و روسیه و جامعه بین الملل از مادورو بسیار با اهمیت هست و همین پشتیبانی ها باعث شد تا قطعنامه آمریکا بر علیه حکومت فعلی ونزوئلا وتو گردد. در عین حال اعتقاد دارم دسترسی دولت مادورو به مراجع مالی حاصل از فروش نفت در ادامه حکومتش با اهمیت هست. در غیر این صورت احتمالاً پشتیبانی ارتش را از دست خواهد داد.

این کارشناس مسائل آمریکا در مورد رویکرد ترامپ نسبت به دخالت مستقیم در تغییرات سیاسی ونزوئلا و تصمیم برای به رسمیت شناختن رهبر معترضان در این کشور اظهار کرد: آمریکایی ها در دو دهه گذشته به هر راه و ابزاری متوسل گردیدند تا نظام چپ گرای ونزوئلا را سرنگون سازند از کودتا، ترور، جنگ داخلی و پشتیبانی از اعتراض های داخلی، بنا به این کلکسیونی از تلاش برای سرنگونی این حکومت را در کارنامه دارند و حالا هم اهتمام می کنند از طریق ریاست مجلس این کشور مادورو را برکنار کنند.

وی در مورد نگاه روسیه به تغییرات ونزوئلا تصریح نمود: روسیه معتقد هست این تغییرات مسائل داخلی ونزوئلا می باشند و به دخالت جامعه جهانی احتیاج ندارد. تا وقتی دولت مادورو سر کار هست و روال قانونی جابه جایی قدرت شکل نگرفته دخالت نباید کرد و قویاً موضع آمریکا را محکوم نموده هست و مانع اجماع در شورای امنیت سازمان ملل گردید.

ابوالفتح با بیان این که میتوان مشابهتی بین تغییرات ونزوئلا و سوریه دید اظهار کرد: تغییرات سوریه وقتی اتفاق افتاد آمریکا تمام امکاناتش را بسیج کرد که بشار اسد را برکنار کند و حالا همان شیوه را در آمریکای جنوبی می بینیم که تلاش دارد یک نظام سیاسی را سرنگون کند.

او دنبال کرد: در هر حال ونزوئلا به لحاظ تاریخی در حیات خلوت آمریکا تشریح می گردد و آمریکا در این منطقه قدرت نسبتاً مطلق بوده هست اگر حکومت مادورو را سرنگون کنند جای تعجب ندارد اما اگر این هدف آمریکا پژوهشگر نشود، نقطه عطفی هست پس از تلاش ناکام آمریکا برای سرنگونی حکومت کوبا و این دومین زورآزمایی آمریکا می باشد که به شکست می انجامد.

وی در جواب به این سوال که تا تا چه اندازه امکان دارد آمریکا از قدرت نظامی برای برکناری حکومت مادورو استفاده نماید اظهار کرد: این مسئله به موضع ارتش ونزوئلا بستگی دارد. تا وقتی ارتش از مادورو پشتیبانی می کند هر گونه اقدام نظامی پرمخاطره می باشد. به علاوه کشورهای همسایه ونزوئلا جنگ منطقه ای را نمی پسندند و از سویی برای جنگ های نیابتی از سوی آمریکا آمادگی ندارند. هم چنین اقدام مستقیم نظامی از سوی آمریکا هم بعید هست. ونزوئلا کشور بزرگی هست و غلبه نظامی بر آن به نیروی بسیاری احتیاج دارد. این درحالی هست که دولت مادورو از پشتیبانی روسیه و چین بهره مند هست به همین علت گزینه نظامی غیر منتظره هست. البته مشی مادورو در برخورد با معترضان با اهمیت هست؛ اگر به هر سبب اقدام به کشتار مردم و معترضان یا بازداشت رهبر آنان کند شرایط متمایز می باشد.

این کارشناس مسائل آمریکا در ادامه در مورد موضع ایران در ارتباط با تغییرات ونزوئلا تصریح نمود: موضع ایران در زمینه موضع های کشورهای روسیه، چین، ترکیه و مکزیت هست که از دولت منتخب پشتیبانی می کنند. ونزوئلا تنها کشوری نیست که انتخاباتش با سخن و حدیث همراه بوده هست و مخالفان فرد منتخب آن را رد کرده اند.

انتهای پیام