خبرآنلاین: یک فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: با خارج شدن آقای جهانگیری از دولت اصلاح طلبان نه فقط آسیب نمی کنند لکن این اقدام مسیر رو به رشدی را مقابل اصلاح طلبی می گشاید. مدتی هست که جریان افراطی در جبهه اصلاحات ساز ناکوک میزنند و در شرایط حساس و پر فشار فعلی از […]

خبرآنلاین: یک فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: با خارج شدن آقای جهانگیری از دولت اصلاح طلبان نه فقط آسیب نمی کنند لکن این اقدام مسیر رو به رشدی را مقابل اصلاح طلبی می گشاید.

مدتی هست که جریان افراطی در جبهه اصلاحات ساز ناکوک میزنند و در شرایط حساس و پر فشار فعلی از لزوم فاصله گرفتن اصلاح طلبان از دولت روحانی حرف بیان می کنند.

ابطحی در مورد اصرار بعضی اصلاح طلبان بر خارج شدن جهانگیری از دولت اظهار کرد: بنده در همان ماه اول پس از برتری آقای روحانی در انتخابات در چند توییت و حتی طی حرفی با آقای جهانگیری توصیه نمودم که وی از دولت خارج گردد، استدلالم هم این بود که آقای جهانگیری در دولت نه فقط حجم کار نخواهد داشت لکن از سویی مشکلات دولت هم بر دوش وی گذاشته می گردد.

وی دنبال کرد: با شناختی که از آقای روحانی داشتیم قابل حدس بود که در دور دوم فضا را برای اصلاح طلبان باز نکنند که در این شرایط آقای جهانگیری هم در غربت بمانند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: آقای جهانگیری اگر در همان اوائل کار دولت دوازدهم از دولت خارج می گردید هم می توانست حجم خوبی برای کمک به دولت از بیرون باشد، هم یک کمک فکری به جریان اصلاح طلب بود و هم یک کاندیدای ماندگار برای اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰، اما متاسفانه دیدگاه من آن زمان جدی گرفته نشد و شاهد هستیم که امروز دو مرتبه مطرح می گردد.

ابطحی با بیان اینکه جهانگیری در دولت حجم بسیاری برای کار نخواهد داشت تاکید کرد: امروز یک جریان سیاسی داخل دولت گمان می کنند توان دارند آینده ای برای خود حدس کنند که جدای از جریان اصلاحات باشد و در پی این می باشند که حزب یا تشکیلاتی راه اندازی کنند در چنین شرایطی آقای جهانگیری به عنوان نماینده کلیدی جریان اصلاح طلب در دولت توان ندارد فعالیت موثری داشته باشد.

وی درمورد نگرانی ها از بازتولید احمدی نژاد در انتخابات آینده ریاست جمهوری که نتیجه خارج شدن جهانگیری از دولت و بروز انشقاق و از دست رفتن سرمایه اجتماعی هست اظهار کرد: اصلا این طور نیست، حقیقت آن هست که با توجه به روندی که دولت در پیش گرفته و نقدهایی که جریان اصلاح طلب به نوع گزینش ها، نوع مشی، نوع نگاه، دیدگاه ها و عملکردهای دولت دارد و اینکه این آقای روحانی که امروز سازمان دهی می کند همان روحانی دوره انتخابات که اصلاح طلبان از او پشتیبانی کردند نیست، اگر کسی از وی فاصله بگیرد مشخص می نماید که مرزها، مرزهای متفاوتی هست.

ابطحی اضافه کرد: البته حدس هم نمی توان که در سه سال آینده تحولی در روش آقای روحانی ایجاد گردد، در این شرایط طبیعی هست که هر سرمایه ای از اصلاح طلبان به پای آقای روحانی ریخته گردد به سود اصلاح طلبی در جامعه نیست .

این فعال سیاسی اصلاح طلب دنبال کرد: وقتی این روند قرار نیست در دولت تغییر پیدا نماید و جریان اصلاح طلبی همچنان در دولت روزانه بیشتر از گذشته مورد بی مهری قرار می گیرد و اتفاقا بحران ها هم در اثر همین رفتارها شکل می گیرد طبیعی هست که اصلاح طلبان بتوانند اعلام کنند که ما در زمان انتخابات به روحانی ای رای دادیم که شعارهایش با امروز متمایز هست.

وی با بیان اینکه آقای روحانی باید شعارهای خود را عملیاتی کند تا اصلاح طلبان در کنار وی قرار گیرند اضافه کرد: در غیر این صورت اصلاح طلبان باید اعلام کنند که مشی امروز ریاست جمهور دیدگاه های شخصی وی هست و آقای جهانگیری یا آقای خاتمی یا دیگران نیز نگاه شان را یک نگاه حقیقی اصلاح طلبانه معرفی کنند.

ابطحی در جواب به اینکه آیا خارج شدن آقای جهانگیری به آسیب اصلاحات در انتخابات آینده تمام نخواهد گردید، تاکید کرد: اصلاح طلبان نه فقط آسیب نمی کنند لکن این اقدام مسیر رو به رشدی را مقابل اصلاح طلبی می گشاید.

ابطحی در مورد بعضی قیاس ها از شرایط امروز کشور با سال ۸۴ و نگرانی از خطر باز تولید احمدی نژاد در انتخابات ۱۴۰۰ تصریح نمود: برای برطرف این نگرانی ها جریان اصلاح طلب تنها راهی که پیش روی خود دارد این هست که بتواند بر دیدگاه های خود تاکید کند و خود را در زمره دولت و ریاست جمهوری که دیدگاه های اصلاح طلبی را رعایت نمی کند قرار ندهد.

وی در مورد اینکه اصولگرایان کوشش اصلاح طلبان برای خارج شدن جهانگیری از دولت را گریز از پاسخگویی نسبت به وضعیت موجود می دانند اظهار کرد: با توجه به اینکه از ابتدا دیدگاه ها و کسانی که اصلاح طلبان به دولت معرفی کردند مورد پذیرش آقای روحانی قرار نگرفت در نتیجه خوب تر هست اصلاح طلبان هر چه فوری تر این مبحث را علنی و اعلام کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه اصولگرایان اعلام می نمایند به سبب شرایط حساس کشور و علی رغم نقدها به کارکرد آقای جهانگیری راضی به خارج شدن وی از دولت نیستند، تاکید کرد: اگر اصولگراها راضی به خارج شدن جهانگیری نیستند معنی اش این هست که این خارج شدن باید صورت پذیرد زیرا آنان در پی این می باشند که هر دو جریان طرفدار دولت و اصلاح طلبان را با هم خراب کردن کنند.