به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، خشکسالی یا به عبارتی دوره امتداد خشکی توان دارد از چند ماه تا چند سال باشد. در حقیقت از نظرگاه علمی عبارت دقیق تر و مناسب تر به جای خشکسالی، دوره کم آبی است. به طور کلی، دوره کم آبی دوره ممتدی است که طی آن یک منطقه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، خشکسالی یا به عبارتی دوره امتداد خشکی توان دارد از چند ماه تا چند سال باشد.

در حقیقت از نظرگاه علمی عبارت دقیق تر و مناسب تر به جای خشکسالی، دوره کم آبی است. به طور کلی، دوره کم آبی دوره ممتدی است که طی آن یک منطقه با کم بودن در مراجع و ذخیره آبی روبروست.

خشکسالی توان دارد موجب عدم تعادل در میزان آب و بنابراین آن کمبود آب، نابود شدن گیاهان، کم شدن شدّت جریان آب برای نیروگاه های برق آبی، کاهش عمق آب های سطحی و خاک مرطوب گردد.

خشکسالی جدی ترین معضل فیزیکی برای کشاورزی در همه جای دنیا است و این معضل در خراسان جنوبی که عمده شغل مردم آن کشاورزی است، معضلی به اندازه تمام رنج های زندگی این کشاورزان است.

طبق گفته کارشناس بارورسازی ابرها در افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی بارندگی ها مؤثر است اما این امر یک تنه مشکلات آب در استان را حل نمی کند.

بارندگی های زیر خط استاندارد

علیرضا خندان رو، مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی به ایسنا اظهار کرد: با خشکسالی های متوالی و ۱۸ ساله در استان رو به رو هستیم و به شاخص های زیر درصد استاندارد آمدیم.

وی اظهار کرد: میانگین بارندگی های استان از اوائل سال زراعی جاری تاحالا ۲۰ میلی متر بوده است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با بیان اینکه بارندگی ها در استان نسبت به سال گذشته ۱۹ میلی متر افزایش داشته است، اظهار کرد: اما این بارندگی ها نسبت به بلند مدت ۲۷ درصد کاهش داشته است.

خندان رو با بیان اینکه ۱۰۰ درصد مساحت خراسان جنوبی در دوره ای ۱۰ ساله تحت تاثیر خشکسالی قرار دارد، اضافه کرد: تا انتهاء آذرماه سال کنونی ۱۳ درصد از مساحت استان خشکسالی متوسط، ۷۵ درصد خشکسالی شدید و ۱۲ درصد خشکسالی بسیار شدید داشته است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی دنبال کرد: خشکسالی ها در استان تاثیر خود را بر کاهش آب های زیرزمینی و تهی شدن روستاها از سکنه و حاشیه نشینی شهرها گذاشته و زیادتر قنوات نیز خشک شده است.

خندان رو با اشاره به وضع بارندگی در استان طی ماه های دی، بهمن و اسفند، افزود: بارندگی های دی ماه در بعضی از نقاط استان استاندارد و بعضی منطقه های زیر استاندارد، در بهمن ماه وضع بارندگی استان استاندارد و در اسفندماه نیز بارندگی در بعضی نقاط استاندارد و بعضی از نقاط دیگر زیر استاندارد است.

وی یادآور گردید: خشکسالی در استان از نوع متوسط به بالا است بنابراین لازم است مردم، استفاده آب و مدیریت استفاده را موردنظر دارا باشند.

بازنمایی تصفیه خانه بیرجند

حسین امامی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی نیز به ایسنا اظهار کرد: به زودی تصفیه خانه بیرجند با حجم کامل وارد مدار می گردد و امید داریم از سال آینده این تصفیه خانه به بخش خصوصی واگذار گردد.

وی اظهار کرد: با توجه به حجم آبی در استان از انتهای سال ۹۲ تاحالا مجوز حفر چاه کشاورزی داده نشده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه تنها برای حفر چاه های صنعتی، خدماتی، مرغداری و دامپروری مجوز می دهیم، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ چاه تازه ای در استان حفر نمی توان و مراجع آب موجود را سازمان دهبی می کنیم.

امامی اضافه کرد: با توجه به مصوبه شورای عالی آب و تیم مراقبت آب استان تا انتهاء برنامه ششم توسعه کسری مخزن آب صفر می گردد و سفره های زیر زمینی به تعادل می رسد.

وب با بیان اینکه تا انتهاء برنامه ۲۰ ساله تمام اضافه برداشت ها را جبران می کنیم، تصریح نمود: بحث جابه جایی آب از دریای عمان به استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی در مجلس و دولت مطرح و تایید گردیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه جابه جایی آب به این سه استان زمان بر است، دنبال کرد: برای جابه جایی آب به سه استان در مرحله اول احتیاج به اعتباری بالغ بر ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان است.

امامی با اشاره به تصفیه خانه آب بیرجند، افزود: با معیت نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و استاندار مبلغ ۵ میلیارد تومان از محل ماده ۱۰ و ۱۲ مدیریت بحران برای تصفیه خانه آب بیرجند در سال جاری ارزش گرفتیم اما هنوز تخصیص پیدا نکرده است.

وی با بیان اینکه برای تصفیه خانه آب بیرجند ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت می گیرد، یادآور گردید: تا اواسط بهمن ماه سال کنونی مسأله تصفیه خانه حل خواهد گردید.

خسارت به باغات کشاورزی

رضا یزدان مهر، رییس اداره مدیریت بحران جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز به ایسنا اظهار کرد: در سال زراعی موخر خسارت خشکسالی با باغات و مزارع کشاورزان استان مبلغ ۴۸۰ میلیارد تومان بوده است.

وی اظهار کرد: با توجه به سیلاب اوائل سال ۹۷ و طبق مصوبه دولت مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از طریق بانک کشاورزی و بانک ملی بین تقاضا کنندگان توزیع می گردد.

رییس اداره مدیریت بحران جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه تسهیلات سیل با نفع ۵ درصد و بازه زمانی ۱۰ ساله است، اضافه کرد: علاوه بر این برای خسارت های خشکسالی طی دو سال موخر در استان نیز مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای کشاورزان مصوب و پرداخت شده است.

یزدان مهر تصریح نمود: ۳۳ هزار بهره بردار بخش کشاورزی استان از تسهیلات خشکسالی با بهره ۵ درصد و بازپرداخت ۱۰ ساله بهره مند گردیدند.

وی افزود: تاحالا از محل اعتبارات تملک دارایی در سال جاری مبلغ ۲ میلیارد تومان و از محل اعتبارات ماده ۱۰ و ۱۲ مدیریت بحران مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان به استان کمک شده است.

رییس اداره مدیریت بحران جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال زراعی موخر خسارت خشکسالی با باغات و مزارع کشاورزان استان مبلغ ۴۸۰ میلیارد تومان بوده است، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد ۶۲۵۰ قنات در خراسان جنوبی وجود دارد که آبدهی ۳۲ تا ۳۶ درصد از این قنوات کاهش یافته است.

یزدان مهر یادآور گردید: آبیاری تحت فشار، تجهیز اراضی، افزایش کارایی و بهره وری زمین، بهروری جابه جایی آب در مزرعه، بارورسازی ابرها و حفر چاه های عمیق من جمله کارهای دولت برای مقابله با خشکسالی است.

انتهای پیام

خبرنگار: زهرا حمیدی

دبیر: مرجان طاوسی