روزنامه «آرمان» با مهندس امیررضا واعظ آشتیانی؛ فعال سیاسی اصولگرا به گفتگو نشسته است که از نظر می‌گذرانید.  واعظ آشتیانی؛ می‌گوید: «آیت‌ا… ابراهیم رئیسی همچنان یکی از گزینه‌های احتمالی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده است و اگر اصولگرایان قصدداشته باشند به صورت مطلق از کسی حمایت کنند آن فرد ایشان خواهد بود». بخشی از […]

روزنامه «آرمان» با مهندس امیررضا واعظ آشتیانی؛ فعال سیاسی اصولگرا به گفتگو نشسته است که از نظر می‌گذرانید.

 واعظ آشتیانی؛ می‌گوید: «آیت‌ا… ابراهیم رئیسی همچنان یکی از گزینه‌های احتمالی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده است و اگر اصولگرایان قصدداشته باشند به صورت مطلق از کسی حمایت کنند آن فرد ایشان خواهد بود».

ابراهیم رئیسی؛ گزینه اصولگرایان برای ۱۴۰۰

بخشی از این مصاحبه:

با توجه به وضعیت کنونی جامعه و عدم تحقق برخی مطالبی مهم مردم از دولت، پایان دولت حسن روحانی به منزله پایان حضور اصلاح‌طلبان در قدرت خواهد بود؟

در شرایط کنونی یک گروه از اصلاح‌طلبان در حال تبری جویی از دولت حسن روحانی هستند و در مقابل برخی عنوان می‌کنند اگر ما نبودیم شما نمی‌توانستید در انتخابات به پیروزی دست پیدا کنید. از سوی دیگر مسأله‌ای که آقای واعظی مطرح و عنوان کردند که اصلاح‌طلبان نقش تعیین کننده‌ای در پیروزی حسن روحانی نداشته‌اند، هوشمندانه مطرح شد. امروز سوال کسانی که در انتخابات ریاست جمهوری به حسن روحانی رأی دادند خطاب به اصلاح‌طلبان این است که شما به ما گفتید از حسن روحانی حمایت کنید برای وضعیت کنونی جامعه و عملکرد دولت چه پاسخی دارید؟ بدنه دولت آقای روحانی در بخش‌های مختلف در اختیار اصلاح‌طلبان قرار داشته و به همین دلیل عملکرد دولت با سرنوشت اصلاح‌طلبان گره خورده است.

تحلیل شرایط انتخابات در ایران بسیار دشوار است و دلیل اصلی آن نیز غیر قابل پیش‌بینی بودن رفتار رأی دهندگان است. دولت‌های ما از ابتدای انقلاب همه توانایی خود را برای۵۰ متر اول گذاشتند اما در۵۰ متر دوم تلوتلو خوردند. این وضعیت برای دولت آقای روحانی نیز وجود داشته است. امروز نام‌های زیادی از بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده مطرح می‌شود.

نام‌هایی مانند آقای لاریجانی، عارف، قالیباف. من حتی معتقدم آقای رئیسی با وجود اینکه به عنوان رئیس قوه قضائیه انتخاب شده‌اند اما هنوز یکی از گزینه‌های احتمالی ریاست جمهوری خواهد بود. دلیل برای عدم حضور ایشان در انتخابات آینده وجود ندارد و ایشان در عین‌حالی که ریاست قوه قضائیه را برعهده دارند می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

تصور من این است که اگر اصولگرایان قرار است به صورت مطلق از یک گزینه حمایت کنند این گزینه می‌تواند آقای رئیسی باشد. اما اگر آقای رئیسی قصد نداشته باشند در انتخابات حضور پیدا کنند، بخشی از آرای اصولگرایان به سمت آقای لاریجانی و بخش دیگری به سمت آقای قالیباف خواهد رفت.