– اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ دکتر علیرضا رییسی در نشست ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران در استودیو سلامت وزارت بهداشت، در توضیح اهمیت استفاده از ماسک جهت کاهش احتمال انتقال ویروس کرونا، گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که اکنون دنیا و همچنین کشور ما با آن روبروست، بازگشایی‌ مشاغل، اصناف […]

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ دکتر علیرضا رییسی در نشست ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران در استودیو سلامت وزارت بهداشت، در توضیح اهمیت استفاده از ماسک جهت کاهش احتمال انتقال ویروس کرونا، گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که اکنون دنیا و همچنین کشور ما با آن روبروست، بازگشایی‌ مشاغل، اصناف و مباحث مرتبط با رونق اقتصادی است.

وی تاکید کرد: کارشناسان دنیا این اصل را پذیرفته‌اند که نمی‌توان به مدت طولانی همه مشاغل را تعطیل کرد؛ این موضوع هم از نظر روال عادی زندگی هم از نظر اقتصادی و اجتماعی و روحی و روانی شدنی نیست، بنابراین راهی که همه کارشناسان دنیا به آن رسیده‌اند و ما نیز آن را پیش گرفته‌ایم این است که مهم‌ترین راه برای اطمینان از عدم انتقال بیماری و قطع زنجیره ویروس و به عبارت دیگر کاهش انتقال بیماری، استفاده از ماسک است و همه باید آن را جدی بگیرند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند درصد کشور درگیر کرونا شده است، گفت: نمی‌توان یک آمار کلی کشوری اعلام کرد، چون استان به استان فرق می‌کند. در برخی استان‌ها ۴ درصد یا ۵ درصد میزان درگیری با کرونا بوده است، برخی ۱۰ تا ۱۲ درصد، در استان تهران نیز بر اساس بررسی‌‌های صورت گرفته کمتر از ۲۰ درصد افراد درگیری بیماری شده‌اند. قم و گیلان بالای ۴۰ درصد درگیر شده‌‌اند. اگر قرار باشد به ایمنی جمعی برسیم باید بالای ۶۵ درصد درگیری به کرونا اتفاق افتاده باشد.

لزوم اجباری شدن ماسک در تجمعات و فضاهای سربسته

رییسی با بیان اینکه استفاده از ماسک در اجتماعات، مکان‌های سرپوشیده و وسایل حمل و نقل عمومی در کشورها در حال اجباری شدن است، افزود: لازم است که استفاده از ماسک اجباری شود. من اعتقادم بر آن است که با تکیه و همکاری مردم اگر از ماسک استفاده شود، به ویژه در مکان‌های سربسته و تجمعات، می‌توانیم خطر انتقال بیماری را بسیار کاهش دهیم.

معاون وزیر بهداشت، استفاده از ماسک را نوعی احترام به حقوق شهروندی و محافظت از دیگران خواند و گفت: این موضوع باید ترویج شود. به ویژه تاکید می‌کنم در فضاهای سربسته استفاده از ماسک مهم است. انقدر که بر استفاده از ماسک تاکید دارم بر استفاده از دستکش تاکید نمی‌کنم. در مجموع ماسک و رعایت فاصله دو متری کاهش خطر انتقال بیماری را به دنبال دارد.

وی درباره نوع ماسک‌ها نیز توضیح داد: هر نوع ماسکی می‌تواند باعث کاهش انتقال بیماری شود؛ یک پارچه ساده یا چند لایه دستمال کاغذی و پوشاندن دهان و بینی با آن می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. بنابراین نیازی نیست سراغ ماسک‌های پیچیده و گران برویم. یک پارچه معمولی با قابلیت شست‌وشو، اتو و ضدعفونی کردن می‌تواند کمک کننده باشد و می‌توان این ماسک‌ها را در خانه و تحت عنوان ماسک خانگی تهیه کرد.

وضعیت مطلوب در تخت‌های ویژه و بستری کرونا

وی همچنین در خصوص وضعیت تخت‌های بستری و تجهیزات بیمارستانی با توجه به افزایش مراجعات و بستری بیمارستانی کووید-۱۹ در کشور گفت: خوشبختانه از نظر تخت‌های ویژه و بستری وضعیت مطلوبی داریم و به هیچ وجه در وضعیت بحرانی کمبود نیستیم. البته در برخی از استان‌ها که اکنون استان‌های درگیر این بیماری هستند، ممکن است درصد بالایی از تخت‌ها اشغال شده باشد، اما این به معنای آن نیست که آنجا تخت کمبود دارد.

رییسی ادامه داد: ضمن آنکه برنامه وزارت بهداشت آن است که اگر در استانی کمبود تختی ایجاد ‌شود، قبل از رخداد کمبود، حتما از ذخیره مرکزی امکانات را به آنجا گسیل ‌کنیم. کما اینکه تا کنون نیز در هیچ کجای کشور چیزی به نام کمبود تخت نداشته‌ایم.

وی درباره تجهیزات تنفسی به ویژه دستگاه‌های ونتیلاتور نیز گفت: همانطور که می‌دانید طی این مدت تقریبا سه چهار ماه، نه تنها نیاز به واردات ونتیلاتور نداریم، بلکه مازاد هم تولید می‌شود و برخی از آنها اجازه صادرات هم گرفته‌اند. مهم‌ترین ابزار برای بیماری‌های تنفسی، دستگاه کمک تنفسی، تخت ویژه و مراقبت ویژه است. در مجموع از نظر تجهیزات نیز هیچ کمبودی در کشور نداریم.

وضعیت نیروی انسانی در بخش‌های کرونا

معاون وزیر بهداشت درباره نیروی انسانی در بخش‌های کرونا، گفت: در ارتباط با نیروی انسانی که مهم‌تر و کاراتر از تجهیزات است، باید بگویم که نیروی آموزش دیده و دوره دیده بسیار اهمیت دارد. علل کمبود نیروی انسانی در این وضعیت باید دقیق‌تر نگریسته شود. به عنوان مثال یک بیمارستان ۴۰۰ تخته را در نظر بگیرید، این بیمارستان از قبل کار می‌کرده و پرستار و نیروی انسانی داشته، اما کمبود کنونی نیروی انسانی آن آیا به دلیل افزایش تخت بیمارستانی است؟ در پاسخ باید گفت که درصد کمی شامل این موضوع می‌شوند و این مبحث توجیه کمبود نیرو را نمی‌کند.

وی در این باره افزود: در بیمارستان‌ها برخی از بخش‌ها را تنها به بیماری کرونا اختصاص دادیم که قاعدتا این بخش‌ها پرستار ویژه خود را می‌طلبند. برخی از بخش‌ها نیز تخت‌های ویژه دارند که این بخش‌ها نیز پرستارهای ویژه خود را می‌طلبند. نکته دیگر هم درگیری خود همکاران ما در برخی از بیمارستان‌ها با کروناست که حداقل دو هفته را اجبارا باید از فیلد بیمارستان خارج شوند و بعد از بهبودی به محیط کار بازگردند.

رییسی گفت: مجموع این موارد باعث شده کمبودهایی ایجاد شود و برای به کارگیری پرستاران فراخوان دهند. البته نسبت پرستار به تخت در همه جای کشور معمولا از قبل هم کمبود وجود داشته است. در این شرایط ویژه هم که همکاران ما در بیمارستان‌ها فرسایش و خستگی پیدا کرده‌اند و برخی از پرستاران فعال در بخش‌های کرونا حتی تا همین اواخر نیز، زمان استراحت‌شان را هم در بیمارستان می‌مانند. این همکاران پرتلاش سختکوش و ایثارگر در سراسر کشور باعث شده‌اند در این زمینه موفق باشیم.

سرانجام وعده‌ استخدام پرستاران ۸۹ روزه

وی درباره وضعیت به کارگیری پرستارهای ۸۹ روزه که قرار بود در مجوزهای جدید، استخدام و به کارگیری شوند، گفت: در ارتباط با پرستاران ۸۹ روزه‌ نیز در جریانم برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته که به کارگیری طولانی مدت شوند و مجوزهایی برای استخدام آنها در دانشگاه‌ها اخذ شده است.

استفاده زیادی از تخت های نقاهتگاهی نشد

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره وضعیت تخت‌های نقاهتگاهی ویژه کرونا نیز گفت: با توجه به اینکه خوشبختانه تعداد تخت‌های بیمارستانی‌مان خوب بود، از نقاهتگاه‌ها استفاده آنچنانی نشد و بسیاری از افراد ایزوله خانگی را ترجیح دادند و بسیاری هم در بیمارستان‌ها ماندند و پس از بهبودی به منزل رفتند.

رییسی در عین حال تاکید کرد: اما همچنان اعتقاد داریم تخت‌های نقاهتگاه به عنوان پشتیبان باید وجود داشته باشند؛ چراکه این بیماری چندان قابل پیش بینی نیست و البته برخی از استان‌ها نیز از نقاهتگاه‌ها استفاده کردند.

وی همچنین گفت: نکته بعدی که نباید فراموش کرد بحث غربالگری سرپایی کووید-۱۹ است؛ به طوری که بسیاری از افراد به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کرده، تست دادند و افراد علامت‌دار تحت درمان سرپایی قرار گرفتند. این موضوع به کاهش بار بیمارستان‌ها بسیار کمک کرد. اگر این غربالگری نبود میزان بستری در بسیاری از بیمارستان‌ها دو تا سه برابر افزایش می‌یافت.

ایران همچنان در موج اول کرونا

معاون بهداشت همچنین درباره برخی اظهارات مبنی بر بروز موج دوم بیماری در کشور، گفت: موقعی که صحبت از موج یا شیوع مجدد بیماری می‌شود باید بدانیم که هر موجی یک بازوی بالا رونده دارد تا به یک قله می‌رسد و پس از آن یک بازوی پایین رونده دارد. زمانی از موج دوم صحبت می‌کنیم که این اتفاق رخ دهد. فعلا چنین اتفاقی در سطح کشور و استان‌ها نیفتاده است و امیدوار هم هستیم که نیفتد. در مجموع خوشبختانه فعلا دچار موج دوم در استان‌ها نشده‌ایم.

رییسی درخصوص عادی انگاری ویروس از سوی مردم، بیان کرد: در این مورد چند نکته مهم است؛ اول آنکه برخی مردم نسبت به ماه‌های اسفند و فروردین کمتر کرونا را جدی می‌گیرند، مردم مدت‌ها است تلوزیون را که روشن می‌کنند با اخبار کرونا روبرو می‌شوند و شاید از این موضوع خسته شده و یا به آن عادت کرده باشند. البته در استان‌هایی که اکنون در شرایط قرمز قرار دارند مانند خوزستان که مردم می‌بینند اقوام و آشنایان‌شان به بیماری مبتلا می‌شوند و حتی جان خود را از دست می‌دهند، موضوع جدی‌تر گرفته می‌شود. علاوه بر اقدامات نظارتی بر اجرای پروتکل‌ها مردم هم باید به یکدیگر نکات بهداشتی را تذکر دهند.

غربالگری ۳ میلیون اتباع خارجی در ایام کرونا

وی درباره سفر معاون سلامت کشور افغانستان به ایران، ‌گفت: مباحث مختلفی در این دیدار مطرح شد. آنها بسیار مایل بودند از تجربیات کشور ما در راستای مقابله با کرونا استفاده کنند و بدانند آیا روش‌های ما در کشور آنها قابل اجرا هست یا خیر البته غربالگری کرونا که در کشور ما انجام شد به دلیل عدم زیرساخت‌های الکترونیک کافی در افغانستان اجرایی نیست، اما پیشنهاداتی مطرح کردیم تا بتوانند مشابه این عربالگری را در کشور خود اجرا کنند. رابطه ما با این کشور بسیار خوب است و حتی در بحران کرونا حدود ۳ میلیون اتباع در کشور غربالگری شدند که تعداد زیادی از آنها را اتباع افغانستانی تشکیل می‌دهند. یکی دیگر از نکات جالب برای معاون سلامت افغانستان خدماتی بود که مراکز ۱۶ ساعته ما انجام می‌دهند. همچنین در خصوص نحوه بازگشایی‌ها و پروتکل‌های بهداشتی سوالات و درخواست‌هایی از ما داشتند.

کار سخت وزارت بهداشت در پاییز

وی افزود: در پاییز که کرونا و آنفلوآنزای فصلی همزمان می‌شوند مجددا کار ما سخت خواهد شد؛ چراکه آنفلوآنزا و کووید۱۹ علائم مشترک دارند و حتی کار تشخیص نیز سخت خواهد شد. در مورد اطلاع رسانی درباره کرونا هم فکر می‌کنم باید طرحی نو در اندازیم و با کمک اصحاب رسانه به این فکر کنیم که نحوه اطلاع رسانی در مورد بیماری کرونا را تغییر دهیم تا مردم را حساس کنیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: البته کنار همه اینها نمی‌توان از اعمال قانون هم غافل بود؛ تا جایی که امر به معروف جواب می‌دهد باید با فردی که پروتکل بهداشتی را رعایت نمی‌ کند برخورد شود. اما این توصیه اخلاقی هم تا جایی جواب می‌دهد و بعد از آن باید به سمت اعمال قانون حرکت کرد.

رییسی درباره تصمیمات برای نحوه فعالیت هیئت‌ها در ماه محرم نیز گفت: ما اعلام کرده‌ایم که تجمعات می‌تواند خطر انتقال کرونا ار افزایش دهد. تصمیم گیری در مورد هیئت‌ها نیز باید انجام شده و به اطلاع مردم برسد.

تمام سطوح را آلوده در نظر بگیریم

وی در پاسخ به سوالی درباره تبلیغ دستمال‌های نانو که ادعا می‌شود می‌توانند دست‌ها یا سطوح را به مدت زیادی ضدعفونی نگه دارند، اظهار کرد: باید تمام سطوح را آلوده در نظر بگیریم، مگر آنکه خلافش ثابت شود؛ این موضوع باعث می‌شود که مدام به فکر شست و شوی دست‌ها باشیم و فکر نکنیم نقطه‌ای طولانی مدت می تواند عاری از ویروس باشد. در راستای تاکید بر شست و شوی دست‌ها حتی دستور داده‌ام به رستوران‌ها ابلاغ شود هیچ کس دستکش دستش نکند تا مدام دستان خود را بشوید.

ابتلای دوباره به کرونا، آری یا خیر؟

وی درباره اینکه آیا ابتلای دوباره به کرونا محتمل است یا خیر، گفت: گزارشی از اینکه بیمارانی دوباره مبتلا شده باشند، نداشته‌ایم. اگر تست کسی مثبت ثبت شده باشد تا ۶۰ روز بعد ممکن است تست او مثبت باشد. این به معنای آلودگی مجدد نیست، بلکه شاید تکه‌هایی از ویروس مثبت در بدن باقی مانده باشد. این ویروس در بافت ریه یا مخاط سینوس تا مدت‌ها باقی می‌ماند اما مثبت‌های بعدی به معنای بیماری زایی جدید نیست. تاکنون گزارش مستندی از دوباره گرفتن کووید۱۹ نداشته ایم.

رییسی درباره تاثیر بازگشایی‌ها بر افزایش آمار ابتلا به کووید۱۹، خاطرنشان کرد: بازگشایی‌ها در افزایش بیماری کووید ۱۹و انتقال کرونا تاثیر داشته است، اما تا چه زمانی می‌توانستیم بازگشایی نکنیم، آن هم در شرایطی که می‌دانیم که حداقل تا یکسال با اپیدمی کرونا درگیر هستیم. به عنوان وزارت بهداشت به نفع ما بود که بازگشایی‌ها اتفاق نمی افتاد اما ما تحت تحریم و در شرایط بد و مشکلات اقتصادی هستیم؛ افرادی هستند اگر روزانه کار نکنند شب شام ندارند. نمی‌توانیم همه چیز را تعطیل کنیم. آمریکا ۱۱۴ میلیارد دلار برای کرونا پول گذاشت. انگلیس ۲۲ میلیارد پوند برای مدیریت و کنترل کرونا پول گذاشت. پول ما برای کرونا یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی بود که با گذشت ۵ ماه از اپیدمی کرونا فقط ۳۰ درصد این پول را گرفته‌ایم، باید واقع نگر باشیم. اعتقاد ما این است که می‌شود بازگشایی ها را انجام دهیم و با رعایت پروتکل‌ها بیماری هم افزایش پیدا نکند.

اختیار استان‌ها برای اعمال محدودیت‌ها

وی درخصوص احتمال بازگشت محدودیت‌ها، افزود: شنبه هفته جاری تصمیم خوبی در ستاد ملی کرونا گرفته شد. بر اساس آن به استان‌هایی که در شیوع بالای کرونا هستند، اختیار داده شد که بتوانند، تعطیلی داشته باشند. این تصمیم یک نقطه عطف در مدیریت کرونا در ایران است. شش یا هفت استان درخواست مدیریت کرونا و اجازه تعطیلی و بازگشت محدودیت داشتند. وزارت بهداشت این درخواست را تایید کرد و قرار شد امشب به وزارت کشور ابلاغ شود و بسته شدن اماکن عمومی در این استان‌ها اعمال شود. این اقدام نوعی تعطیلی و اعمال محدودیت موقت است. اجرای دستورالعمل فاصله گذاری و اعمال محدودیت‌ها نوعی فاصله گذاری پویا است که جلوی شیوع ناگهانی کرونا را می‌گیرد.

آخرین وضعیت بیماریابی کرونا در کشور

رییسی ادامه داد: بیش از ۲۲۰ هزار ویزیت در غربالگری اولیه کرونا انجام شده است و در مرحله دوم غربالگری نیز ۴۰ میلیون نفر مورد ارزیابی قرار گرفتند. از سوی دیگر غربالگری آزمایشگاهی در افراد علامت دار که به شکل پایلوت ابتدا در زنجان اجرا شد را افزایش دادیم. افرادی که به این شکل مراجعه کرده‌اند با درمان‌های ساده بهبود یافته‌‌اند.

وی افزود: پس از شناسایی این موارد سرپایی به سراغ نزدیکان و همکاران و خانواده این افراد شناسایی شده رفتیم تا جایی که روزانه بیش از ۲۰ هزار تست تشخیصی به این روش اخذ می‌ کنیم. بر اساس آخرین آمار ۵۶۸ هزا تست سرپایی انجام شده است که رقم قابل ملاحظه‌ای است، اما آیا این به معنای آن است که همه باید تست بدهند؟ قطعا نه؛ چراکه هزینه آن بسیار زیاد خواهد بود. تنها افراد علامت دار یا کسانی که درتماس با علامت دارها بوده‌اند باید تست شوند. افزایش بیماریابی باید هوشمندانه باشد، زیرا غربالگری آزمایشگاهی کل جامعه ممکن نیست.

کرونا از نان منتقل می‌شود؟

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها، خاطرنشان کرد: بحث اجرای پروتکل‌های بهداشتی و نظارت‌ها بسیار جدی است. البته ما پیش از شیوع کرونا در نانوایی‌ها مشکلاتی داشتیم که ناشی از سنتی بودن نانوایی‌ها است و اگر بخواهیم نانوایی سنتی داشته باشیم باید همه نکات بهداشتی را رعایت کنند. علاقه مردم به نان سنتی باعث شده این تعداد نانوایی سنتی داشته باشیم و این مانع از صنعتی شدن نانوایی ها است؛ تا زمانی که نان به صورت سنتی پخت می‌شود، قطعا مشکل زیادی داریم و کنترل آنها نسبی خواهد بود.

رئیسی درباره مصرف نان در بحران کرونا، تاکید کرد: باید توجه داشت نان وقتی در تنور ۶۰ درصد پخت می‌شود عاری از ویروس کرونا است و بحث شلوغی در نانوایی ها یک موضوع عمومی است که به فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک بازمی‌گردد. حمل نان تا منزل هم مثل سایر کالاهایی است که خریداری می‌شود. تفاوتی بین نانوایی‌ها و یک رستوران برای انتقال کرونا قائل نیستیم. اینکه کرونا از طریق نان منتقل می‌شود به هیچ وجه درست نیست. البته ممکن است نانی که از تنور خارج می‌شود از نظر کیفیت و مواد مصرفی دچار مشکل باشد و به سیستم گوارشی آسیب برساند یا اینکه این احتمال وجود دارد که در زمان تحویل نان به مشتری از طریق دست آلوده کرونا به نان منتقل شود. البته این موضوع تنها مربوط به نان نیست و هر کالای دیگری هم ممکن است از این طریق موجب انتقال کرونا شود.

وی با بیان اینکه پروتکل‌های بهداشتی برای تمام صنایع ارسال شده است و همه کارکنان آنها باید روزانه قبل از ورود به محیط کار، غربالگری و تب سنجی شوند و علائم از افراد پرسیده شود، اظهار کرد: باید توجه داشت که ما با برخی پدیده‌های حوزه سلامت مواجه هستیم که مهم‌ترین فاکتور آن رعایت حقوق شهروندی و تعهد اجتماعی بوده و کرونا هم از این جنس پدیده‌ها است. رفتاری که افراد با زباله خانگی خود دارند نشان از مسئولیت و رفتار اجتماعی است و اگر شهروندان بخواهند زباله‌های خود را در محیط‌های عمومی بریزند باید با آنها برخورد شود و تا زمانی که فرهنگ و رفتار اجتماعی اصلاح نشود، نمی‌توانیم انتظاری داشته باشیم و بگوییم که وزارت بهداشت و شهرداری مقصر هستند که زباله‌ها در سطح شهر ریخته شده‌اند. باید جلوی این قبیل رفتارها را بگیریم و با متخلفان برخورد و آنها را جریمه کنیم. به عنوان مثال فردی که زباله خود را از خودرو به بیرون پرتاب می‌کند باید جریمه شود.

پلمب ۲۴۷هزار واحد صنفی و صنعتی متخلف

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه ما در این مرحله از کار باید جدی برخورد کنیم، ادامه داد: ۲۴۷ هزار واحد صنعتی و صنفی متخلف را پس از بازگشایی‌ها پلمب کردیم؛ چرا که پروتکل های بهداشتی را اجرایی نکرده بودند و این آمار در حال افزایش است. افزون بر این مردم هم باید بر واحدهای صنفی نظارت و تخلف‌ها را گزارش کنند.

استفاده از ماسک اجباری می‌‌شود؟

معاون بهداشتی وزیر بهداشت درباره اجباری شدن ماسک گفت: برنامه‌ای در دستور کار اصلی جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که در روز یکشنبه برگزار می‌شود این است که طرحمان را ارائه دهیم که برخوردها با متخلفان بهداشتی چگونه باشد. همچنین چند اقدام در دستور کار داریم تا زمان اجباری شدن استفاده از ماسک را مشخص کنیم؛ چرا که نمی‌توانیم امروز اعلام کنیم استفاده از ماسک از فردا اجباری می‌شود و بلافاصله این تصمیم را اجرایی کنیم. باید به تدریج پیش رویم به شکلی که در ۲ تا ۳ هفته آینده باید ماسک به میزان کافی تامین شود و مردم هم آموزش ببینند تا خود بتوانند ماسک خانگی تولید کنند و ماسک ارزان قیمت به وفور در دسترس باشد و پس از فراهم شدن این شرایط استفاده از ماسک اجباری شود.

رییسی تاکید کرد: در مورد اجرای پروتکل‌‌های بهداشتی تصمیم جدی داریم تا با واحدهای متخلف بهداشتی برخورد و آنها را پلمب کنیم، اما باید توجه داشت که شاید چاره‌‌ای جز برخورد قهری نداشته باشیم، اما باید دانست که این راه پایدار نیست و باید به سمتی برویم که وقتی مردم می‌بینند در واحدی و یا پاساژی پروتکل بهداشتی در آنجا رعایت نمی‌شود در آنجا حضور پیدا نکنند و این خود نوعی جریمه برای واحدهای ارائه دهنده خدمت است.

وی با بیان اینکه بازگشایی‌ها الزامات عمومی و اختصاصی دارد، تصریح کرد: الزامات عمومی شامل همه جا می‌شود. اگر بازگشایی باعث تجمع و کاهش فاصله گذاری اجتماعی شود می‌تواند باعث افزایش بیماری شود. البته میزان تجمع، متراژ فضا، سر پوشیده بودن یا نبودن محل و… همگی از معیارهای مهم است که بسته به موارد ذکر شده احتمال انتقال ویروس تغییر می‌کند. البته اجرای پروتکل‌ها در هر محلی ظرایف خود را دارد؛ به عنوان مثال در استخرها می‌توان با رعایت نکات بهداشتی و قرار دادن آب استخر در بالاترین حالت کلر دار خود، و عدم استفاده از استخر به شکل تکمیل ظرفیت و استفاده از سیستم نوبت دهی حتی از استخر سرپوشیده استفاده کرد.

رییسی با اشاره به اینکه ما در کشور وسیع و پر جمعیتی زندگی می‌کنیم، گفت: تنها استان خوزستان ما مثل کشور هلند است، یعنی یک استان مشابه یک کشور است. اگر خوزستان نیز یک کشور بود که عبور و مرور به آنجا از مرز صورت می‌گرفت، کنترل بیماری راحت‌تر بود. خوزستان همچنان پیک اول را تجربه می‌کند و اگر موارد بیماری افزایش یابد می‌‌‌گوییم پیک دوم به وقوع پیوسته است که البته هیچ جایی در کشور هنوز به پیک دوم نرسیده است. اینکه یک استان چندین پیک را تجربه کند یا خیر به عوامل دیگری هم وابسته است. این ویروس برخلاف اجداد خود پس از مدتی ضعیف نشد و حتی به شکل فصلی نیز بروز پیدا نکرد و حتی در فصول گرم و در نقاط گرمسیر نیز مشاهده می‌شود.

معاون وزارت بهداشت تاکید کرد: استان هایی که قرمز اعلام می شود بر اساس محاسبات ریاضی اعلام می‌شوند، ولی به طور کلی شاید اینکه گفته شود یک استان قرمز است خیلی حرف دقیقی نباشد، چون در هر استان شهرهای مختلفی وجود دارند که وضعیت متفاوتی دارند و بهتر و دقیق‌تر این است که وضعیت شهرها را اعلام کنیم.

رییسی افزود: رفتار مردم یا سبک زندگی مردم در کنترل این بیماری مهم است، اگر در استان‌هایی فاصله گذاری اجتماعی به درستی رعایت نشود، ماسک استفاده نشود و مردم در تجمعات حضور پیدا کنند، میزان شیوع بیشتر می شود. در سطح کشور بعد از اینکه در اردیبهشت بیش از ۷۰ درصد مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کردند الان رعایت فاصله گذاری اجتماعی به ۲۰ درصد رسیده به همین علت میزان ابتلا هم بالاتر رفته است.

ظرفیت تخت‌های بخش ویژه کرونا در بیرجند تکمیل شدآخرین آمار کرونا در کشور| فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشتهنمکی: “بهداشت و پیشگیری” در طرح تحول سلامت مغفول ماند/ کرونا چه‌زمانی وارد ایران شد؟