رامین مهمان پرست در اظهار کرد وگو با ایسنا، درباره اعتراض های اخیر در فرانسه سرشناس به “جلیقه زردها” رامین مهمان پرست در اظهار کرد وگو با ایسنا، درباره اعتراض های اخیر در فرانسه سرشناس به “جلیقه زردها” و تفاوت این دوره از اعتراضات با اعتراضات سابق در این کشور، اظهار کرد: اعتراضاتی که  در […]

رامین مهمان پرست در اظهار کرد وگو با ایسنا، درباره اعتراض های اخیر در فرانسه سرشناس به “جلیقه زردها” رامین مهمان پرست در اظهار کرد وگو با ایسنا، درباره اعتراض های اخیر در فرانسه سرشناس به “جلیقه زردها” و تفاوت این دوره از اعتراضات با اعتراضات سابق در این کشور، اظهار کرد: اعتراضاتی که  در یک ماهه اخیر در فرانسه رخ داده هست، قدری متمایز از  اعتراضاتی هست که قبل از این در سال های گذشته در این کشور انجام شده هست.

این دیپلمات کشورمان با اشاره به این که «تصمیم  دولت فرانسه مبنی بر افزایش مالیات بر نرخ سوخت منتج به شروع این اعتراضات شد»، اضافه کرد: نرخ سوخت در فرانسه بسیار بالا هست و این موجب فشار بر اقشار کم درآمد و علاوه بر این قشر متوسط  که در حاشیه شهرها و روستاها زندگی می کنند، شده هست.

وی با بیان این که «در اعتراض های اخیر در فرانسه اقشار متفاوت مردم حضور پیدا نموده اند و در حال حاضر آنان به نبود عدالت اجتماعی در این کشور معترض هستند»، اظهار کرد : این اعتراضات ریشه در گذشته داشته،  ولی افزایش مالیات بر نرخ سوخت جرقه ای بود که موجب گردید این اعتراضات سر باز کند.

مهمان پرست با اشاره به نحوه برخورد پلیس فرانسه با معترضان و دستگیری عده ای از شرکت کنندگان در این اعتراضات، ادامه داد: با توجه به ادامه دار شدن این وضع آقای مکرون  چاره ای جز این ندارد که با معترضان مذاکره کند و برای ایجاد رفاه اجتماعی در این کشور کارهای تازه ای را انجام دهد.

..

سخنگوی سابق وزارت امور خارجه در ادامه  علاوه بر این با بیان این که نحوه همکاری آمریکا با اتحادیه اروپا و علاوه بر این بحث برگزیت و خارج شدن انگلستان از اتحادیه اروپا را من جمله دیگر مشکلات کنونی اتحادیه اروپا، هست ، یادآور گردید: در حال حاضر با توجه به وضع کنونی اتحادیه اروپا ،  کشورهای فرانسه و آلمان به گونه ای  مدعی رهبری این اتحادیه  می باشند و در همین چارچوب دولت مردان فرانسوی  بدون ایجاد زمینه سازی لازم و برخورداری از پشتیبانی مردمی دست به انجام اصلاحاتی در این کشور زدند که این مبحث منتج به اعتراضات کنونی شده هست .

وی در جواب به این سؤال که آیا این امکان وجود دارد که گروه های تندرو و ملی گرا در اروپا از این اعتراضات به سود خود بهره برداری کند؟ اظهار کرد : این طبیعی هست که آنان کوشش کنند که رهبری این اعتراضات را در دست دریافت کنند و در زمینه منفعت های خود از این اعتراضات استفاده نمایند.

مهمان پرست علاوه بر این در جواب به این سؤال که با توجه به این که این در طی روزهای اخیر شاهد انجام اعتراضات همانند در کشورهای بلژیک و هلند بوده ایم و آیا این ممکن است که این اعتراضات در کل اتحادیه اروپا فراگیر گردد؟ اظهارکرد: اعتراضاتی که در بلژیک و هلند انجام شد، در کنار ناخشنودی مردم ، زیادتر جنبه نمایشی و در زمینه پشتیبانی از اعتراضات فرانسه بود. با توجه به وضع اتحادیه اروپا بعید می دانم که این اعتراضات وسیع تر گردد و موجب ایجاد تحولات عمده در این اتحادیه گردد.

سخنگوی سابق وزارت امور خارجه  علاوه بر این درباره سخنان بعضی از مقام های فرانسوی مبنی بر این که در حال ارزیابی می باشند که آیا روسیه در پشت این اعتراضات  بوده هست یا خیر؟ و این که مقام های دولت مکرون از آمریکایی ها خواسته اند که در امور داخلی این کشور مداخله نکنند و با توجه به این مسائل آیا میتوان اظهار کرد کشورهای بیگانه در ادامه دار کردن  اعتراضات در فرانسه نقش داشته اند، افزود: به نظر نمی آید آن چه که در این زمینه  مطرح شده هست خیلی با ماهیت اعتراضات در فرانسه رابطه مستقیمی داشته باشد و فکر نمی کنم مباحثی که در این زمینه مطرح می گردد ، متناسب با حقیقت باشد .

انتهای پیام