به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بانوان کشتی‌گیر با کسب قهرمانی تاریخی در مسابقات جهانی آلیش بیش از گذشته توانایی و استعداد خود را به جامعه ورزش نشان دادند. این قهرمانی در شرایطی به دست آمد که فعالیت کشتی بانوان بسیار کم شده بود و تقریبا جز چند مرحله اردوی تیم ملی هیچ برنامه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بانوان کشتی‌گیر با کسب قهرمانی تاریخی در مسابقات جهانی آلیش بیش از گذشته توانایی و استعداد خود را به جامعه ورزش نشان دادند. این قهرمانی در شرایطی به دست آمد که فعالیت کشتی بانوان بسیار کم شده بود و تقریبا جز چند مرحله اردوی تیم ملی هیچ برنامه دیگری نداشت، با این وجود بانوان کشتی‌گیر ثابت کردند در صورتی که به آنها توجه شود، می‌توانند برای ایران افتخار آفرینی کنند. سوال اینجاست که فدراسیون کشتی پس از این قهرمانی چه برنامه‌ای برای کشتی بانوان و گسترش آن در سطح کشور دارد؟

فاطمه درخشانی، نایب رئیس بانوان فدراسیون کشتی در گفت‌وگو با ایسنا به برنامه‌های فدراسیون برای بانوان کشتی‌گیر اشاره و بیان کرد: اواخر فروردین ماه ۱۳۹۹ مسابقات آسیایی آلیش را داریم، البته این برنامه هنوز در سایت اتحادیه جهانی کشتی قرار نگرفته است. بنابراین مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی را نیمه دوم اسفند برگزار می‌کنیم. علاوه بر این اواخر بهمن ماه نیز مسابقات قهرمانی کشور کشتی کلاسیک را داریم.

او در ادامه افزود: از آنجایی که تعطیلات فروردین ماه و پس از آن مسابقات آسیایی را در پیش داریم، اردوهای تیم ملی را بعد از هفته اول فرودین ماه برگزار می‌کنیم.

انگیزه دوباره دختران کشتی‌گیر با قهرمانی در جهان

درخشانی در مورد تاثیر قهرمانی تیم آلیش در توجه به کشتی بانوان گفت: خانم منظمی(نایب رئیس سابق فدراسیون) و تیم قبلی زحمات زیادی کشیدند تا تیم به اینجا برسد، خوشخبتانه با تمام سختی‌ها و چالش‌هایی که داشتیم کشتی گیران نتیجه خوبی گرفتند. ورزش بانوان در کشور با چالش‌های زیادی رو به رو است اما موفقیت دختران آلیش کار روی فدراسیون و وزارت ورزش وجوانان اثر مثبتی داشت. علاوه براین خیلی از دختران آلیش انگیزه‌شان را از دست داده بودند اما این موفقیت باعث شد تا انگیزه آنها دوباره اوج بگیرد و تمرینات خود را شروع کنند.

او در ادامه افزود: من، خانم میرزایی، سرمربی تیم ملی، مربیان و تمام کسانی که در کشتی بانوان دخیل هستیم تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا زمینه‌ای را فراهم کنیم که کشتی گیران به جایگاه واقعی خود برسد و با مثبت‌تر شدن نگاه‌ها راحت‌تر به این ورزش ادامه بدهند.

نایب رئیس بانوان فدراسیون کشتی با بیان اینکه فدراسیون در سال آینده نیز برنامه‌هایی را برای بانوان دارد، ادامه داد: در نظر داریم سطح مربیگری و داوری را بالاتر ببریم. با توجه به اینکه در اواخر سال ۹۸ هستیم دستمان بسته است و فقط می توانیم مسابقات قهرمانی کشور را برگزار کنیم اما در سال جدید می‌توانیم از مربیان سازنده استفاده کنیم تا با کمک هم کشتی بانوان را به جایگاهی که استحقاقش را دارد، برسانیم.

فعالیت کلاسیک فعلا داخلی است

درخشانی در واکنش به اینکه فدراسیون در زمان ریاست رسول خادم بیشتر به کشتی کلاسیک اهمیت می‌داد اما  اکنون بیشتر به آلیش توجه می‌شود، گفت: آقای دبیر هرگز چنین صحبتی نداشته که یکی از دو رشته آلیش و کلاسیک را حفظ و دیگری را رها کنیم. هر دو رشته را ادامه می‌دهیم اما کلاسیک ابداع فدراسیون ایران است، هیچ مسابقه برون مرزی ندارد و تبلیغ‌کننده‌اش ایران است، از طرف دیگر با توجه به اینکه در سال منتهی به المپیک هستیم و توجه به رشته‌های المپیکی است در نتیجه برنامه‌ای برای مسابقات برون مرزی کلاسیک نداریم. به همه کشتی‌گیران کلاسیک هم گفته‌ام که فعالیت کلاسیک فعلا در سطح داخلی است تا بعد که برای آن هم مسابقات برون مرزی در نظر بگیریم.

انتهای پیام