خبرگزاری مهر: بلومبرگ انگلیسی گزارش کرد که وزارت دادگستری ایالات متحده در حال ارزیابی قانونی هست که به آمریکا اذن می‌دهد قدرت سازمان اوپک را محدود کند و کشورهای آن را تحت پیگرد قرار دهد. ۵ به گفته یک مقام وزارت دادگستری آمریکا، بر طبق این قانون، ایالات متحده می‌تواند کارهای اوپک را که بر […]

خبرگزاری مهر: بلومبرگ انگلیسی گزارش کرد که وزارت دادگستری ایالات متحده در حال ارزیابی قانونی هست که به آمریکا اذن می‌دهد قدرت سازمان اوپک را محدود کند و کشورهای آن را تحت پیگرد قرار دهد. ۵

به گفته یک مقام وزارت دادگستری آمریکا، بر طبق این قانون، ایالات متحده می‌تواند کارهای اوپک را که بر طبق آن سهمیه‌هایی را برای تولیدکنندگان تعیین می‌کند، مورد پیگرد و جریمه قرار دهد، چراکه به قول آنان، این کارهای نرخ بنزین را برای مصرف‌کنندگان آمریکایی گران‌تر کرده هست.

او اظهار کرد درحالی که این پژوهش ها همچنان ادامه دارد، این فهم وجود دارد که کوشش اوپک برای تنظیم قیمت‌ها از طریق تعیین سهمیه‌ها، موجب بالا رفتن نرخ سوخت در آمریکا شده هست.

قانون‌گذارانی از هر دو مجلس آمریکا، سال کنونی قبل از این، قانونی ضد اوپک را برای محدود کردن سیاست‌های این سازمان معرفی کرده بودند.

در ماه جون کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا قانون «نه به گروه‌های تولیدکننده و صادرکننده نفت» یا «نوپک» را معرفی کرد که به دادستان آمریکا اذن می‌دهد بر طبق قانون آنتی‌تراست، اوپک را به گناه تبانی در بازار تجارت آزاد، تحت پیگرد قرار دهد.

اوپک و روسیه در تلاشی برای تثبیت بازارها و خارج کردن آن از شرایط اشباع، در ماه جون توافق نمودند که تولید نفت خود را کاهش دهند. قیمت‌های نفت در شرایط اشباع بازار به زیر ۳۰ دلار برای هر بشکه سقوط کرده بود.

توافق اوپک و روسیه تا انتهاء سال جاری ادامه دارد و آنان در ۶ دسامبر برای تمدید احتمالی این توافق، مذاکره خواهند کرد.

این درحالی هست که رییس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، جدیدا از ریاض برای کاهش قیمت‌های نفت تقدیر نمود و علی رغم این که سی‌آی‌ای گزارش داده هست که محمد بن سلمان فرمان کشتن روزنامه‌نگار آمریکایی، جمال خاشقجی، را صادر نموده هست، ترامپ عربستان را تحت فشار گذاشته هست تا قیمت‌ها را پایین‌تر بیاورند.

هرچند رییس‌جمهوران قبلی تهدید کرده بودند با استفاده از حق وتوی خود از مبدل این لایحه به قانون جلوگیری کنند، ترامپ مکررا به دلیل گران بودن قیمت‌ها به اوپک هجوم کرده هست.