خبرگزاری فارس: یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه اظهار کرد دولت این کشور معافیتی ۹۰ روزه به عراق اعطا کرده تا این کشور بتواند هنوز پرداخت‌های ذی ربط به خرید برق از ایران را دنبال کند. دولت آمریکا به رئیس «دونالد ترامپ» از آبان‌ماه سال جاری تحریم‌های ذی ربط به صادرات انرژی ایران را از […]

خبرگزاری فارس: یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه اظهار کرد دولت این کشور معافیتی ۹۰ روزه به عراق اعطا کرده تا این کشور بتواند هنوز پرداخت‌های ذی ربط به خرید برق از ایران را دنبال کند.

دولت آمریکا به رئیس «دونالد ترامپ» از آبان‌ماه سال جاری تحریم‌های ذی ربط به صادرات انرژی ایران را از سر گرفت. واشنگتن، علی‌رغم این وادار شده بعضی از مشتری‌های ایران را از این تحریم‌ها معاف کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که خبرگزاری رویترز اشاره‌ای به اسمش نکرده گفته واشنگتن در حال مشارکت با عراق برای کاستن از وابستگی این کشور به گاز طبیعی ایران هست.

قبل از این یک مقام ارشد دولت عراق و یک مقام بانک مرکزی این کشور گفته‌ بودند بغداد در حال مذاکره با واشنگتن در مورد نحوه پرداخت بهای ذی ربط به واردات انرژی از ایران هست. دولت ترامپ گفته عراق نباید بهای این مبادلات را به یورو یا دلار آمریکا بپردازد.

تحریم‌های آمریکا پس از خارج شدن این کشور از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) اعمال شده‌اند.

««دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه به صورت یکجانبه با نقض تعهدها آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام نمود تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق برطرف شده بودند در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند گردید.

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً فرمان اجرای نخستین بسته تحریم‌ها بر علیه ایران را صادر نمود. دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.