ایسنا: در حالی که قبل از این منبع های خبری اعلام کرده بودند که طبق ارزیابی‌های آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان فرمان قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی را صادر نموده هست، به نظر می‌رسد هدر ناوئرت، سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا در این باره نظر دیگری دارد. طبق گزارش رویترز، سخنگوی […]

ایسنا: در حالی که قبل از این منبع های خبری اعلام کرده بودند که طبق ارزیابی‌های آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان فرمان قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی را صادر نموده هست، به نظر می‌رسد هدر ناوئرت، سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا در این باره نظر دیگری دارد.

طبق گزارش رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در این مورد اعلام نمود: گزارش‌های موخر در مورد این که دولت آمریکا به نتیجه‌گیری پایانی دست یافته هست، صحت ندارد.

او دنبال کرد: درخصوص واقعه ی قتل آقای خاشقچی، پرسش ها بی‌پاسخ متعددی وجود دارد.

آمریکا: در مورد پرونده خاشقجی به نتیجه نرسیده‌ایم

ناوئرت اظهار کرد که وزارت امور خارجه آمریکا به کارهای خود در زمینه یافتن حقایق ادامه خواهد داد و با کشورهای دیگر به منظور شناسایی عاملان این قتل مشارکت خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال تصریح کرد که واشنگتن ارتباط راهبردی با اهمیت میان ایالات متحده و عربستان سعودی را محافظت می‌کند.

پیش‌تر، ریاست جمهوری آمریکا اعلام نمود که ایالات متحده جزئیات مسئله به قتل رسیدن جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول را نادیده نمی‌گیرد. دونالد ترامپ در عین حال اظهار کرد که آمریکا ارتباطات مستحکمی با ترکیه و عربستان دارد.

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا هم قبل از این اعلام نمود که واشنگتن با تمامی عاملان درگیر در قتل این روزنامه‌نگار و منتقد عربستانی برخورد خواهد نمود. این سخنان مایک پنس پس از ان مطرح گردید که طبق گزارش‌ها، سازمان سیا به این نتیجه دست یافته بود که ولیعهد عربستان در به قتل رسیدن خاشقچی دست داشته هست. روزنامه واشنگتن پست درج کرد، گزارش‌های سازمان اطلاعات آمریکا بیانگر از آن هست که ولیعهد عربستان فرمان ربودن خاشقچی و انتقالش به ریاض را داده بود.

باب کروکر، سناتور آمریکایی در توییتر خود درج کرد: همه چیز به این سمت اشاره دارد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان فرمان قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست را صادر نموده هست.

در همین حال، باب منندز، عضو ارشد سنای آمریکا در کنار بعضی دیگر از سناتورها، پیش‌نویس قانونی را برای مجازات عربستان در دو پرونده جنگ یمن و قتل جمال خاشقچی به کنگره عرضه کرده‌اند.

از سوی دیگر، ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام نمود، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و همتای آمریکایی او در گفت‌وگویی تلفنی به ارزیابی تغییرات ذی ربط به جنایت قتل جمال خاشقچی پرداخته و تاکید کردند، باید تمام زوایای مخفی این جنایت روشن و شفاف‌سازی گردد.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم گفته هست، ایالات متحده همچنان به بررسی‌های خود در مورد تمامی جوانب پرونده قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی ادامه می‌دهد. در عین حال، وزارت خزانه‌داری آمریکا اسم ۱۷ عربستانی من جمله یک مشاور پیشین ولیعهد عربستان را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.