به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، از زمان خارج شدن آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه بر علیه ایران، مقام های این کشور مکررا اعلام نموده اند که غذا و دوا مشمول تحریم ها نمی توان و بنابراین هدف تحریم ها، مردم ایران نیستند. این ادعاها در حالی مطرح می گردد که […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، از زمان خارج شدن آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه بر علیه ایران، مقام های این کشور مکررا اعلام نموده اند که غذا و دوا مشمول تحریم ها نمی توان و بنابراین هدف تحریم ها، مردم ایران نیستند. این ادعاها در حالی مطرح می گردد که تحریم های بانکی فرآیند واردات همه کالاها من جمله غذا و دوا را نیز دربردارنده می گردد. درواقع گرچه روی کاغذ واردات کالاهای ضروری تحریم نشده، اما عملا، فروشندگان بیگانه این کالاها توان ندارند پول خود را از واردکنندگان ایرانی بگیرند و این مساله توان دارد موجب بروز مشکلاتی در واردات فرآورده ها گردد.

درواقع گرچه روی کاغذ واردات کالاهای ضروری تحریم نشده، اما عملا، فروشندگان بیگانه این کالاها توان ندارند پول خود را از واردکنندگان ایرانی بگیرند و این مساله توان دارد موجب بروز مشکلاتی در واردات فرآورده ها گردد.

در این ارتباط فرهاد احتشام زاد – رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران- درگفت وگو با ایسنا، گفت: بیم بعضی بانک های بیگانه از جریمه شدن موجب شده در مشارکت و تجارت با ایران با منشاء مالی یا تقاضا، بسیار محتاطانه مشی کنند و به سبب این که مبادلات با ایران را خطر آمیز می دانند، تن به مراوده با ایران نداده و در واقع پرونده ها را طوری بررسی نمی کنند که آیا این پرونده، جزء کالاهای مجاز، غیرمجاز، کالاهای در فهرست تحریم ها یا شرکت های مورد تحریم هست یا خیر.

وی اضافه کرد: برخوردهای سختگیرانه و با یک چارچوب سخت در این مبحث  باعث شده که مبادلات ایران فارغ از ماهیت کالا من جمله غذا و دوا، با مشکل مواجه گردد. نایب رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران دنبال کرد: دلیل این هست که برای تشریح کانال های مالی در وهله اول باید زیرساخت های مبادله مالی را مهیا کنیم. به صورت بدیهی به این معناست که مراجع بیگانه تامین کالا هم دچار تردید شده و دلواپس این مبحث می باشند که اگر کالا برای ایران تامین گردد، آیا بر فعالیت و مشارکت آنان با سایر کشورها تأثیرگذار می باشد یا خیر؟

به صورت بدیهی به این معناست که مراجع بیگانه تامین کالا هم دچار تردید شده و دلواپس این مبحث می باشند که اگر کالا برای ایران تامین گردد، آیا بر فعالیت و مشارکت آنان با سایر کشورها تأثیرگذار می باشد یا خیر؟وی گفت: در کنار تمام دشواری هایی که یک تاجر در حال حاضر برای خرید یا فروش (صادرات یا واردات کالا) متحمل می گردد، تهدیدهایی دیگر از داخل هم برایش ایجاد شده هست.

انتهای پیام