علیرضا منظری در اظهار کرد وگو با ایسنا، تصریح نمود: بر طبق موافقت نامه های بین المللی پروازهای عبوری از فضای کشورهای متعاهد عضو باید برقرار باشد و هر کشوری موظف هست فضای هوایی خود را برای گذر هواپیماهای سایر کشورهای عضو مهیا کند. به گفته وی، آنچه که از سوی دولت ایالت متحده آمریکا […]

علیرضا منظری در اظهار کرد وگو با ایسنا، تصریح نمود: بر طبق موافقت نامه های بین المللی پروازهای عبوری از فضای کشورهای متعاهد عضو باید برقرار باشد و هر کشوری موظف هست فضای هوایی خود را برای گذر هواپیماهای سایر کشورهای عضو مهیا کند.

به گفته وی، آنچه که از سوی دولت ایالت متحده آمریکا طرح شده در ارتباط با این موافقت نامه یا چگونگی اجرای آن سیاست تازه ای به وجود نمی آورد و این دولت تعیین تکلیف خاصی انجام نداده هست.

نماینده پیشین ایران در ایکائو دنبال کرد: دولت آمریکا در این دستورالعمل منحصرا به هواپیماهای شرکت های هواپیمایی آمریکایی یا هواپیماهای نظامی آمریکا اخطار داده که با توجه به مشاجرات سیاسی بین دو کشور برای گذر از آسمان ایران احتیاط به خرج داده یا از مسیرهای دیگری استفاده نمایند.

وی در جواب به این سؤال که آیا آمریکا توان دارد به منظور وارد کردن فشاری جدید به صنعت هوایی ایران کشورهای دیگر را تهدید به تحریم نماید تا از آسمان ایران گذر نکند، توضیح داد: بر طبق قواعد بین المللی نمی شود سایر کشورها یا شرکت های هواپیمایی را از گذر از فضای هوایی کشور خاصی منع کرد.

پس از ان گروهی تحریم های اقتصادی جدید آمریکا بر علیه ایران اجرایی گردید که قسمتی از آنان به اجرای قراردادهای خرید هواپیما از سوی شرکت های ایرانی ذی ربط می گردید.

ایران ایر بعد از برجام قرارداد خرید ۲۰۰ فروند هواپیمای جدید را امضاء کرد که بعد از تحویل سه فروند ایرباس و ۱۳ فروند ATR در عمل امکان تحویل دیگر هواپیماها به این ایرلاین ایرانی فراهم نشد.

صنعت هوایی ایران از حدود ۴۰ پارسال و در پی تحریم هایی که بعد از تسخیر سفارت این کشور در تهران اجرایی گردید با تحریم های یک جانبه آمریکا روبه رو بوده و جز دوره کوتاهی در زمان اجرای برجام آمریکا از فروش هواپیماهای مسافربری نو به ایران جلوگیری کرده هست.

وزیر راه و شهرسازی ایران قبل از این بیان کرد که برای نوسازی ناوگان هوایی ایرلاین های ایرانی به حدود ۵۰۰ فروند هواپیمای نو نیاز دارد.

انتهای پیام