یورونیوز: علی عابدزاده، ریاست سازمان هواپیمایی کشوری ایران، اعلام نموده است چنانچه شرکت‌های هواپیمای ایرانی مایل باشند از هواپیماهای روسی سوخو استفاده نمایند این سازمان آماده اظهارنظر پایانی در این ارتباط است. آقای عابدزاده روز ۲۱ آذر در گفتگویی با اعلام اینکه «شرکت سوخو مجوزهای لازم را از سازمان هواپیمای کشور روسیه گرفته است»، اظهار […]

یورونیوز: علی عابدزاده، ریاست سازمان هواپیمایی کشوری ایران، اعلام نموده است چنانچه شرکت‌های هواپیمای ایرانی مایل باشند از هواپیماهای روسی سوخو استفاده نمایند این سازمان آماده اظهارنظر پایانی در این ارتباط است.

آقای عابدزاده روز ۲۱ آذر در گفتگویی با اعلام اینکه «شرکت سوخو مجوزهای لازم را از سازمان هواپیمای کشور روسیه گرفته است»، اظهار کرد: «‌چنانچه شرکت‌های هواپیمای ایرانی مایل باشند از این هواپیما استفاده نمایند و فروشنده هم مایل باشد این هواپیما را به ایران بفروشد، سازمان هواپیمای کشوری ایران آمادگی این را دارد که اظهار‌ نظر پایانی خود را درباره این هواپیما عرضه کند.»

»فرزانه شرفبافی، مدیر عامل ایران ایر، قبل تر از کوشش این شرکت برای خرید هواپیماهای سوخو ۱۰۰ حرف بیان کرد.

هواپیماهای تجاری که بیشتر از ۱۰درصد قطعات آنان توسط شرکتهای آمریکایی تولید گردیده باشد برای فروش به ایران محتاج مجوز وزارت خزانه داری ایالات متحده می باشند. مقام های روسیه گفته اند در کوشش می باشند تا با کاهش قطعات آمریکایی به کار رفته در هواپیماهای سوخو ۱۰۰ فروش بدون احتیاج به مجوز آنان را به ایران امکان پذیر کنند.

به دنبال خارج شدن آمریکا از برجام استیون منوچین،‌ وزیر خزانه‌ داری ایالات متحده آمریکا کنسل مجوز فروش هواپیماهای بویینگ و ایرباس به ایران را اعلام کرده بود.

بویینگ و شرکت هواپیمایی ملی ایران در دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی بزرگترین قرارداد خرید هواپیما را پس از ۴۰ سال امضا کرده بودند.

شرکت بویینگ علاوه بر این با شرکت هواپیمایی آسمان قراردادی به اعتبار ۳ میلیارد دلار امضاء کرده بود که دربردارنده ۳۰ فروند هواپیمای ۷۳۷ MAX می‌شد.

شرکت هواپیمایی اروپایی ایرباس نیز با شرکت‌های هواپیمایی ایران ایرتور و زاگرس قراردادهایی به اعتبار ۱۰ میلیارد دلار دربردارنده فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای A320neo بسته بود که به دنبال شروع تحریم‌های آمریکا کنسل گردیدند.

ریاست سازمان هواپیمایی کشوری در سال‌های گذشته نیز از احتیاج ایران به ۴۰۰ الی ۵۰۰ فروند هواپیما در ده سال آینده خبر داده بود.