در همین راستا، از حدود چند ماه قبل اتحادیه اروپا از ایجاد یک سازوکار مخصوص مالی (SPV) برای آسان سازی تجارت با ایران اطلاع داد و طبق آن چه گفته گردید این سازوکار تنها به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ذی ربط نمی گردید و همه کشورها طبق آن چه اروپایی ها قرار بود طراحی کنند، […]

در همین راستا، از حدود چند ماه قبل اتحادیه اروپا از ایجاد یک سازوکار مخصوص مالی (SPV) برای آسان سازی تجارت با ایران اطلاع داد و طبق آن چه گفته گردید این سازوکار تنها به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ذی ربط نمی گردید و همه کشورها طبق آن چه اروپایی ها قرار بود طراحی کنند، می توانستند از این سامانه برای تجارت با ایران استفاده نمایند.

آمریکا نیز جدیدا نسبت به دور زدن تحریم های ایران از سوی شرکت ها و بانک های اروپایی به آنان اخطار داده هست و همین امر زیادی از کشورها و بانک های اروپایی را برای مشارکت با ایران در چارچوب این سازوکار مالی مخصوص بر سر دو راهی قرار داده هست.

یکی از مهمترین موانعی که سر راه ایجاد این سازوکار مالی قرار گرفته، پیدا کردن کشور و مرکزی هست که بتواند میزبان این سازوکار مخصوص مالی برای ایران باشد و هرچند در ابتدا گفته می گردید که فرانسه و آلمان هر دو برای پذیرفتن میزبانی این سازوکار مالی، اعلام آمادگی کرده اند، در هفته های گذشته خبرهایی مبنی بر اینکه اتریش به عنوان میزبان انتخاب شده و میزبانی را قبول نکرده هست، منتشز شد.

از طرف دیگر پس از ان، گفته گردید که لوکزامبورگ نیز میزبانی این سازوکار برای آسان سازی ارتباطات تجاری با ایران را قبول نکرده هست.

هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز بر این مبحث صحه گذاشت و اعلام نمود که اروپا برای مشخص کردن کشور میزبان سازوکار مخصوص مالی ایران دچار چالش هست.

وی  در مورد آخرین کارهای صورت گرفته در زمینه تصریح سازوکار SPV برای برقرار کردن کانال مالی میان ایران و اروپا، اظهار کرد: اروپایی ها عنوان می کنند که برای پیدا گردیدن کشوری که میزبان این سازوکار باشد، مقداری با چالش رو به رو می باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه بحث ها در این مبحث هنوز ادامه دارد و با طرف های اروپایی در ارتباط هستیم تا وضع مشخص گردد، اظهار کرد که در حقیقت بعضی کشورها که به عنوان میزبان پیشنهاد گردیدند این امر را قبول نکردند و گفتگوها برای مشخص گردیدن میزبانی سازوکار SPV

در حقیقت با این اظهارات وزیر امور خارجه ایران، اروپا باید متوجه می گردید که ایران تا زمانی در برجام خواهد ماند که شانس استفاده از مزایای سیاسی و اقتصادی آن وجود داشته باشد و در غیر این صورت ایران نیز الزامی برای ماندن در برجام ندارد؛ سوژه ای که اروپایی ها بشدت بر آن تاکید دارند و هدف اولین تمام کشورهای اروپایی، نگه داشتن ایران در برجام هست.

اما علی رغم چالش هایی در بر سر راه انتخاب میزبان این سازوکار وجود دارد، گفته می گردد که آلمان و فرانسه به احتمال زیاد در برنامه ای مشترک، میزبانی کانال مالی اتحادیه اروپا را عهده دار خواهند شد.

، کانالی می باشد که تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا در شرایطی که آمریکا ایران را تحریم کرده هست، آسان سازی خواهد کرد.

طبق گزارش یورونیوز، کانال مالی اتحادیه اروپا برای خرید و فروش با ایران نامیده شده به SPV، این رسانه اروپایی گفته هست که ایجاد کانال مالی تلاشی هست از سوی اتحادیه اروپا برای رهایی برجام که در سال ۲۰۱۵ میان قدرت های جهانی و ایران امضاء گردید.

نکته ای که در این گزارش جالب به نظر می رسد این هست که عنوان شده این کانال مالی برای ایجاد ارتباطات تجاری بین اتحادیه اروپا و ایران هست، اما این در حالی هست که مقام های اروپایی در اوائل امر تاکید کرده بودند که این سازوکار منحصرا مختص کشورهای اروپایی نیست و همه کشورهای دنیا توان دارند از این طریق به تجارت با ایران بپردازند.

البته این خبر هنوز از قول مراجع رسمی ایرانی یا اروپایی تایید نشده و امکان دارد منحصرا در حد گمانه زنی باشد، اما با توجه به خبرهایی که از چند ماه قبل در این باره شنیده می گردید، بعید نیست که آلمان و فرانسه راسا برای در اختیار گرفتن میزبانی این سازوکار اقدام کنند؛ در حقیقت این کشورها در ابتدا کوشیده اند برای جلوگیری از تنش با آمریکا، کشور دیگری را قانع کنند که میزبانی این سازوکار را بپذیرد، اما به سبب عدم پذیرش این مبحث از سوی کشورهای ثالث، فرانسه و آلمان محتمل ترین گزینه های میزبانی این سازوکار مالی مخصوص می باشند.

اما این تنها گزینه ایران برای نقل و انتقالات مالی نیست و گفته می گردد که ایران در هر حوزه رایزنی هایی را برای تمرکز بر تجارت خود انجام می دهد که ایجاد یک صندوق مالی به صورت مجزا از سوی کشورهای آسیایی، استفاده از ارز مجازی، استفاده از پول های ملی در ارتباطات تجاری با کشورهای هم پیمان و.

من جمله برنامه هایی هست که ایران هم زمان با کارهای اروپا پیگیری می کند… سازوکار مالی مخصوص اگر به همان شکلی که اروپایی ها وعده دادند، اجرایی گردد، در صورت مشارکت بانک های با اهمیت اروپایی با این سازوکار، توان دارد جایگزین شایسته ای برای سوئیفت باشد و در عین حال تلاش های آمریکا را برای جلوگیری از نقل و انتقالات پولی ایران خنثی کند.

قبل از این محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران بیان کرد که بانک مرکزی هفت کشور اروپایی اعلام نموده اند که با ایران ارتباطات مالی خود را ادامه خواهند داد.

با این وجود مطمئنا سیاست مداران ایرانی تا وقتی که این سازوکار از سوی اروپا ایجاد و دستاوردهای آن برای ایران انجام نشود، پیگیری های خود را از اروپایی ها ادامه خواهند داد.

انتهای پیام