از ساعت ۸ صبح پنجشنبه یکم اسفندماه، زمان تبلیغات نامزدهای انتخاباتی تمام شده و ممنوعیت تبلیغات در استان حاکم می‌شود تا روز جمعه دوم اسفند ماه مردم سرافراز ایران در سایه مردم سالاری دینی،  بار دیگر حماسه‌ای از نوع انتخابات رقم بزنند و سربلندی و اتحاد مردم ایران را در جهان به نمایش بگذارند. آذربایجان […]

از ساعت ۸ صبح پنجشنبه یکم اسفندماه، زمان تبلیغات نامزدهای انتخاباتی تمام شده و ممنوعیت تبلیغات در استان حاکم می‌شود تا روز جمعه دوم اسفند ماه مردم سرافراز ایران در سایه مردم سالاری دینی،  بار دیگر حماسه‌ای از نوع انتخابات رقم بزنند و سربلندی و اتحاد مردم ایران را در جهان به نمایش بگذارند.

آذربایجان شرقی در مجموع ۱۳ حوزه انتخابیه و ۱۹ کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارد که حوزه انتخابیه مرکز تبریز، آذرشهر و اسکو ۶ کرسی، حوزه انتخابیه میانه با دو کرسی و مابقی حوزه‌های انتخابیه شامل «هشترود و چاراویماق»، «اهر و هریس»، «مراغه و عجب‌شیر»، «شبستر»، «کلیبر، خداآفرین و هوراند»، «ورزقان و خاروانا»، «ملکان»، «سراب»، «مرند و جلفا»، «بستان آباد» و «بناب» دارای یک کرسی نمایندگی در مجلس هستند.

تعداد نامزدهای انتخابات مجلس در آذربایجان شرقی ۳۲۳ نفر است که به ازای هر کرسی نمایندگی استان در مجلس، ۱۷ نفر در عرصه رقابتی حضور دارند، البته این آمار ممکن است تا روز انتخابات به دلیل انصراف نامزدها، کاهش هم داشته باشد. همچنین ۳۷ نفر معادل ۱۱ درصد از نامزدهای انتخابات در استان کاندیدای زن هستند و در سه حوزه انتخابیه ” ملکان، بناب و بستان‌آباد” کاندیدای زن حضور نداشته و در شهرستان بناب حتی ثبت‌نام کننده زن هم وجود نداشت.

تعداد واجدان شرایط رای دادن و رای اولی‌ها در استان

دو میلیون و ۹۷۷ هزار و ۸۹۶ نفر در سطح استان واجد شرایط رای دادن هستند و ۱۴۵ هزار و ۲۹۳ نفر نیز به عنوان “رای اولی” برای اولین بار پای صندوق رای حاضر خواهند شد.

طبق اعلام متولیان امر، سه هزار و ۵۳ شعبه اخذ رای در سطح استان اقدام به رای‌گیری خواهند کرد که یکی از شعبات مخصوص اقلیت‌های دینی است؛ ۷۲۵ صندوق سیار نیز در سطح استان اقدام به اخذ رای خواهند کرد؛ همچنین برای شرایط خاص آب و هوایی خاص(درصورت نیاز) نیز بالگرد پیش بینی شده است.

 به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، فرآیند انتخابات در استان توسط ۶۲ هزار نفر عوامل دست اندرکار انتخابات برگزار می‌شود و بر این اساس، در هر شعبه ۲۰ نفر عوامل دست اندرکار حضور خواهند داشت و از ۲۵ فرآیند انتخابات، روند اخذ رای و شمارش آرا در استان به صورت دستی بوده و بقیه فرآیند به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

همچنین استفاده از دستگاه احراز هویت در تمامی شعب اخذ رای از شاخص‌های اصلی این دوره از انتخابات بوده و برای اولین بار است که دستگاه احراز هویت در انتخابات مجلس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته مسئولان انتخابات، دستگاه احراز هویت تا دور افتاده‌ترین نقاط استان نیز توزیع شده است.

 زمان شروع رای‌گیری ساعت ۸ صبح روز جمعه دوم اسفند ماه بوده و مدت زمان قانونی انتخابات نیز به مدت ۱۰ ساعت خواهد بود که در صورت نیاز، طبق تشخیص وزارت کشور تمدید می‌شود.

طبق اعلام رییس ستاد انتخابات استان، تمامی مقدمات برای برگزاری انتخابات در استان انجام شده است.

فضای انتخاباتی حاکم در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو

بر اساس لیست منتشر شده از سوی فرمانداری تبریز ۱۳۹ کاندیدا در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو برای ۶ کرسی نمایندگی به رقابت می‌پردازند. در این حوزه انتخابیه، ۱۰۰۲ شعبه اخذ رای تعیین شده که ۷۹۹ شعبه آن در شهرستان تبریز قرار دارد.

به گفته رئیس ستاد انتخابات شهرستان تبریز، ۱۰۰ شعبه اخذ رای نسبت به دوره قبل در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو افزایش یافته است و بر این اساس فرآیند شمارش آرا سریع‌تر انجام خواهد شد.

در شهرستان تبریز یک میلیون و ۳۷۹ هزار و ۷۷۰ نفر واجد شرایط رای دادن هستند و تعداد واجدان شرایط رای دادن در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو نیز برابر با یک میلیون و ۵۸۱ هزار و ۲۳۷ نفر است.

شایان ذکر است، حدنصاب کسب نمایندگی در این دوره، ۲۰ درصد کل آرای صحیح(معادل یک پنجم) است.

انتهای پیام