حمید حسینی – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران – در اظهار کرد وگو با ایسنا، با بیان این که تاحالا تحریم ها بر ارتباطات اقتصادی ایران و عراق تاثیری نداشته هست، اظهار کرد: ایران یک کارخانه مونتاژ خودرو در عراق دارد که با توجه به این که خودرو در فهرست کالاهای تحریمی قرار دارد، نماینده […]

حمید حسینی – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران – در اظهار کرد وگو با ایسنا، با بیان این که تاحالا تحریم ها بر ارتباطات اقتصادی ایران و عراق تاثیری نداشته هست، اظهار کرد: ایران یک کارخانه مونتاژ خودرو در عراق دارد که با توجه به این که خودرو در فهرست کالاهای تحریمی قرار دارد، نماینده خودروسازی ایران در عراق تاحالا اقدام به واردات قطعات خودرو از ایران نکرده هست.

وی اضافه کرد: فعالیت این کارخانه هنوز متوقف نشده اما این که بتواند به فعالیت تولیدی خود ادامه بدهد هنوز مشخص نشده هست.  

 حسینی از توقف ۲۲۰۰ میلیارد دلار پروژه در عراق که پروژه های مسکن را نیز شامل می شود خبر داد و اظهار کرد: بدهی پیمانکاران ایرانی در این پروژه ها از صندوق توسعه ملی پرداخت شده، اما دولت برای پرداخت این پول از سوی دولت عراق در حال مذاکره هست.

به گفته وی، دلیل توقف این پروژه ها کم بودن بودجه دولت عراق بوده هست، چراکه این کشور پس از آغاز جنگ با داعش پولی برای سرمایه گذاری روی پروژه ها نداشت.

حسینی اضافه کرد: پرداخت قسمتی از بدهی های پیمانکاران در پروژه هایی که ادامه پیدا کرده اند، بر عهده بانک جهانی هست که در آینده پرداخت می گردد، اما پرداخت بخش دیگر بدهی ها ذی ربط به دولت عراق هست که قسمتی از آن را به طور اوراق قرضه پرداخت نموده و بخش دیگر را در بودجه سال کنونی مدنظر داشته هست.

علاوه بر این به گفته دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق، در حال حاضر حدود یک میلیارد و ۸۰۰ هزار دلار پروژه در عراق  فعال هست که مشکلات آنان نسبت به گذشته خیلی کمتر شده هست.

این موضوع باعث نگرانی پیمانکاران گردید که به دنبال آن سرکنسول ایران در اربیل، اواسط خرداد سال کنونی از رایزنی با نخست وزیر اقلیم کردستان عراق و وزیر اقتصاد این منطقه در رابطه با مطالبات شرکت های ایرانی فعال در اقلیم کردستان، اطلاع داد و اعلام نمود که مطالبات این شرکت ها به زودی تعیین تکلیف می گردد.

انتهای پیام