عزیر عابسی در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به این که رودخانه ولگا بیشتر از ۸۰ درصد آب خزر را تأمین می کند، تصریح نمود: جابه جایی آب خزر به سمنان تنها به سبب ایجاد شوری، خراب کردن را در پی خواهد داشت اما در کاهش آب خزر اثرگذاری چشمگیری ندارد. دبیرکارگروه محیط […]

عزیر عابسی در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به این که رودخانه ولگا بیشتر از ۸۰ درصد آب خزر را تأمین می کند، تصریح نمود: جابه جایی آب خزر به سمنان تنها به سبب ایجاد شوری، خراب کردن را در پی خواهد داشت اما در کاهش آب خزر اثرگذاری چشمگیری ندارد.

دبیرکارگروه محیط زیست مازندران در مورد طرح جابه جایی آب دریای خزر به سمنان یادآور گردید: دلیلی که بعضی فعالین زیست محیطی عنوان می کنند علل احساسی هست اما برای جلوگیری از طرح جابه جایی آب خزر به سمنان باید علل منطقی عرضه گردد.

عابسی با بیان این که ظرفیت آب دریای خزر تفاوت چندانی با خلیج فارس ندارد، افزود: رودخانه سفید رود، هراز، تجن و مجموع رودخانه های جنوبی در تأمین میزان آب خزر به ۴ درصد هم نمی رسد این در حالی هست که سرچشمه تأمین آّب دریای مازندران حالا با چالشی جدی رو به رو شده هست.

وی با اشاره به اینکه به سبب گرم شدن زمینه ای کشورهای بیابانی که در اطراف خزر هست تبخیر زیادتر اتفاق می افتد، تصریح نمود: تغییر اقلیم، کاهش ورودی آب رودخانه ولگا به سبب افزایش سد و علاوه بر این فرو رانش ها از علل کاهش آب دریای خزر هست.

دبیر تیم محیط زیست مازندران اضافه کرد: در حال حاضر وزارت نیرو اعلام نموده که توان نداریم آب خزر را به سمنان ببریم اما سبب عنوان شده، خشک شدن دریا نیست لکن به علل خسارات زیست محیطی که طرح جابه جایی آب با لوله گذاری ها

عابسی یادآور گردید: لوله های جابه جایی آب باید از جنگل گذر کند، علاوه بر این ایستگاه های پمپاژ نیز ظرفیت گسترده ای از محیط جنگلی را اشغال می کند که همه این مورد ها جز خسارات زیست محیطی طرح هست.

وی، یکی دیگر از چالش های جابه جایی آب را تغییر کاربری ساحل دانست و اظهار کرد: نقل و جابه جایی آب خزر در جنگل با هزینه های بالای امکان پذیر هست که با شرایط فعلی مقرون به صرفه نبوده ضمن اینکه مشکل کم آبی سمنان با این میزان آب حل نمی توان.

دبیر تیم محیط زیست مازندران با بیان اینکه آمار عرضه شده استفاده آب شرب و صنعت در سمنان غلط هست، تصریح نمود: وزارت نیرو نیز مبحث جابه جایی آب را زیر سؤال برد هست اما بعضی به دستاویز اشتغال و کوچ رویای توسعه کویر را دارند اما باید اظهار کرد این مبحث تبعات اجتماعی خاصی را در پی دارد.

عابسی در مورد جابه جایی آب از دریای عمان نیز اظهار کرد: استان های همجوار دریای عمان نیز خود نیازمند آب می باشند و اگر قرار باشد جابه جایی آبی از عمان انجام گیرد باید مشکل آب استان های جنوبی کشور نیز برطرف گردد.

در پی اعلام آمادگی دولت برای جابه جایی آب دریای خزر به سمنان، ریاست سازمان مراقبت محیط زیست با اهتمام بر اینکه به جابه جایی آب تنها با هدف تأمین آب شرب مجوز می دهیم، اظهار کرد: وزارت نیرو هنوز هیچ تخصیصی برای طرح جابه جایی آب خزر به سمنان نداشته هست.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طرح جابه جایی آب دریای خزر به سمنان از آن طرح هایی هست که قبول کننده و مخالفان دوآتشه بسیار دارد، البته آذرماه سال کنونی حسن روحانی- ریاست جمهور کشورمان- در عزیمت استانی به سمنان، حجت را بر دولتی ها تمام کرد و اضافه کرد: «از نظر دولت مشکلات جابه جایی آب از شمال ایران به استان سمنان بر طرف شده و اقدامات مطالعاتی ذی ربط به آن نیز انجام شده هست. از فردا صبح اگر سرمایه داری بخواهد برای جابه جایی آب از شمال به مرکز کشور من جمله استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی را دارد تا ابزارها لازم را در اختیار او قرار دهد.»

»اگرچه ریاست جمهور دولت دوازدهم از برطرف شدن همه موانع پیش روی جابه جایی آب خزر به سمنان و آمادگی کامل دولت برای اجرای این طرح گفت وگو می کند، اما عیسی کلانتری – معاون ریاست جمهوری و ریاست سازمان مراقبت محیط زیست- در اظهار کرد وگویی با ایسنا اعلام نمود: وزارت نیرو هنوز رسما آبی برای جابه جایی از خزر به سمنان تخصیص نداده هست.

وی با تاکید بر اینکه سازمان مراقبت محیط زیست با جابه جایی آب تنها با هدف تأمین آب شرب و بهداشت موافقت می کند، تصریح نمود: با جابه جایی آب به منظور تأمین آب برای مصارف کشاورزی مخالفیم.

ریاست سازمان مراقبت محیط زیست با بیان اینکه طرح جابه جایی آب دریای خزر به سمنان حتماً باید گزارش بررسی زیست محیطی داشته باشد، تاکید کرد: برای اجرای این طرح، حتماً باید ضابطه های زیست محیطی رعایت گردد، البته تاحالا برای جابه جایی آب دریای خزر به سمنان، وزارت نیرو آبی تخصیص نداده هست. در صورت تخصیص وزارت نیرو، سازمان محیط زیست ضابطه های زیست محیطی را ابلاغ می کند.

کلانتری در جواب به این سوال که آیا سازمان محیط زیست با جابه جایی آب برای مصارف صنعتی قبول کننده هست؟، اظهار کرد: راه اندازی صنعت بسیار پرهزینه هست، اما اگر رونق صنعت از طریق آب انتقالی، توجیه اقتصادی داشته باشد و با ضابطه های زیست محیطی سازگار باشد؛ ایرادی ندارد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نمایندگان استان های شمالی کشور از مخالفان جدی طرح جابه جایی آب خزر به سمنان می باشند، این مخالفت به حدی هست که علی محمد شاعری -نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی- مدتی قبل بیان کرد: «تا زنده ام اذن جابه جایی آب دریای خزر را به سمنان نمی دهم.»

این نماینده در اظهار کرد وگویی » که در مهرماه سال جاری، با ایسنا داشت با اشاره به اینکه طرح جابه جایی آب دریای خزر به سمنان نیازمند مجوز بررسی زیست محیطی هست، اظهار کرد: تاحالا این مجوز در سازمان محیط زیست به تأیید نرسیده و پژوهش ها بررسی زیست محیطی این طرح صورت نگرفته هست. به همین سبب تا وقتی که پژوهش ها بررسی زیست محیطی در مورد جابه جایی آب دریای خزر به تصویب سازمان مراقبت محیط زیست نرسد، اجرای این طرح غیرقانونی هست.

انتهای پیام