به قلم حاج سعیدی اینکه از نه چندان قدیم گفته اند سواد رسانه ای از نان شب واجب تر است، حکمت دارد. شما همین ماجرای توصیه رئیس جمهور به مصرف آبزیان را ملاحظه بفرمایید. رئیس دولت با اعوان و انصار نشسته اند و فکر ها را روی هم ریخته اند و کلی کار کارشناسی […]

 

به قلم حاج سعیدی

اینکه از نه چندان قدیم گفته اند سواد رسانه ای از نان شب واجب تر است، حکمت دارد.
شما همین ماجرای توصیه رئیس جمهور به مصرف آبزیان را ملاحظه بفرمایید. رئیس دولت با اعوان و انصار نشسته اند و فکر ها را روی هم ریخته اند و کلی کار کارشناسی انجام داده اند تا مشکل کمبود پروتئین را با تغییر ذائقه مردم به سمت آبزیان حل کنند، بعد یک عده حسود آمده اند و با برش و تقطیع سخنان رئیس جمهور، طرح کارشناسی شده دولت را زیر سوال بردند!
یعنی این صد روز آخر هر کس هنر نمایی دارد در حال ارائه است. از ساخت سریال و برنامه های فاخر گرفته تا سانسور سخنان رئیس جمهور در خصوص آبزیان و تغییر ذائقه مردم…
علی ای حال از آنجا که سواد رسانه ای ما در حد اکابر قدیم است و به جای نگاه کردن به نیمه پر آفتابه حتی پشت رو و زیر و بم آفتابه را هم نگاه می کنیم، چند نکته کاربردی و کلیدی در این خصوص ارائه می کنیم:
الف) دخالت مافیا: اینکه افراد جامعه به مصرف گوشت سفید به ویژه گوشت خوش خوراک و کم چرب آبزیان روی بیاورند عین صواب است و هم در بهبود وضعیت سلامت مردم تاثیر دارد و هم در بهبود اوضاع اقتصادی صنعت ماهیگری.
فقط خدا کند این داستان تحت تاثیر مافیای آبزیان نباشد. در جریان هستید که در سال های اخیر سر مافیای آبزیان بدون کلاه مانده است!
ب) صید ترال: با عنایت به اینکه عزیزان چینی در خلیج فارس با هر بار صید ترال تقریباً همه آبزیان موجود از صدر تا ذیل را هورت می کشند و از طرفی سهم ما هم در دریای خزر مشخص نیست و ظریف آن را به صورت یک معما برای اوقات فراغت ما مطرح کرده است، می ترسیم چند صباح دیگر از آبزیان فقط قورباغه و وزغ و جلبک و پلانکتون و … باقی بمانند که طبق تحقیقات دانشمندان غذایی اگر سرطان زا نباشند دستکم چندش آورند.

نتیجه اخلاقی: ضمن حفظ احترام برای نظرات همه کارشناس علوم تغذیه آبزیان و استخوان ترکانده های علوم ارتباطات و سواد رسانه ای، پیشنهاد می شود به جای هزینه کرد در جهت بالا بردن سواد رسانه ای مردم در خصوص گرایش به سمت مصرف آبزیان بهتر نیست با کمی حمایت از صنعت دامپروری و صنایع وابسته و کمی نظارت در زنجیره تولید تا توزیع، هم مشکل تولید و توزیع حل شود و هم زمینه صادرات محصولات این صنعت سود آور به خارج از کشور فراهم شود؟!