معاون عمرانی استانداری بوشهر از رونمایی از طرح تدقیق مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان بوشهر (iczm) با حضور وزیر راه و شهرسازی خبر داد. به گزارش  خبرنما به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، معاون عمرانی استاندار بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر با سابقه و قدمت تاریخی خود در راستای […]

معاون عمرانی استانداری بوشهر از رونمایی از طرح تدقیق مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان بوشهر (iczm) با حضور وزیر راه و شهرسازی خبر داد.
به گزارش  خبرنما به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، معاون عمرانی استاندار بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر با سابقه و قدمت تاریخی خود در راستای استفاده از منابع طبیعی ساحلی – دریایی همواره به عنوان یکی از قطب‌های مهم تجاری، صنعتی و شیلاتی در سطح کشور و منطقه محسوب می‎شود.
مهرداد ستوده افزود: وجود بیش از ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی، بخش عظیمی از ذخایر گازی و نفتی کشور، منابع غنی معدنی و آبزیان و همچنین ظرفیت‌های گسترده گردشگری در سطح استان بوشهر فرصت‌های بی بدیلی برای توسعه مطلوب و پایدار اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی استان بوشهر ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: در این زمینه طرح تدقیق مطالعات ICZM استان بوشهر دارای یک برنامه مدیریت راهبردی – فضایی به منظور بهره برداری متعادل و متوازن از ظرفیت‎های موجود در منطقه ساحلی استان بوشهر با ملاحظات توسعه ایمن و امن است.
ستوده اظهار داشت: امید است با بهره گیری از نتایج این مطالعات علاوه بر ظرفیت سازی و فراهم آوردن ملزومات توسعه، طبق برنامه از مشارکت فعال مردم در جهت توسعه پایدار و فراگیر در سطح استان بهره‌گیری کرد.
وی عنوان کرد: آشکار سازی و احصاء مسائل و مشکلات نوار ساحلی، تدقیق و بروزرسانی کاربری‌های موجود، ارزیابی توان اکولوژیکی نوار ساحلی و ارائه کاربری‌های پیشنهادی مطلوب در منطقه ساحلی – دریایی و تدوین برنامه‌های عمل شهرستان‌های ساحلی بر اساس مطالعات علمی و تحلیلی را از مهمترین و با ارزش ترین دستاوردهای طرح تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان بوشهر است.
ستوده همچنین با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در بخش توسعه سواحل استان بوشهر بیان کرد: انتظار می‏رود با برنامه ریزی استوار بر سه رویکرد توسعه، حفاظت و یکپارچگی، بتوان با کمک دستگاه‌های مختلف دولتی و غیر دولتی، چالش‌های شناسایی شده در مناطق ساحلی استان بوشهر را مرتفع و با مشارکت مردمی در یک چشم انداز مناسب به اهداف بنیادین در سطح استان دست یافت.