خبرنما

۲۱:۲۹:۲۵ - سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵
print داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کد خبر : 35073

سیاسی ترین تصمیم رئیس دولت یازدهم/نقش مجلس دهم در بازی برد-برد روحانی

خبرنما/فاطمه محمدیان : به گزارش اتاق خبر خبرنما؛ با فرا رسیدن چند ماه پایانی دولت یازدهم، به نظر می رسد حسن روحانی با ایجاد تحول در کابینه نسبتا با ثبات خود، ...

خبرنما/فاطمه محمدیان :

به گزارش اتاق خبر خبرنما؛ با فرا رسیدن چند ماه پایانی دولت یازدهم، به نظر می رسد حسن روحانی با ایجاد تحول در کابینه نسبتا با ثبات خود، سیاسی ترین تصمیم دوران ریاست جمهوری خود را گرفته است.

قطعا تصمیم رئیس جمهور در تغییر سه وزیر از وزرای دولت که به صورت استعفا نمود پیدا کرد دلایل متعددی دارد اما این تصمیم آن هم در هفت ماه پایانی دولت را می توان با توجیهاتی تصمیمی سیاسی تلقی کرد.

روحانی در نامه پذیرش استعفای وزرای برکنار شده فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش، این تغییرات را گامی در راستای ترمیم کابینه در حوزه فرهنگی و اجتماعی برای تحقق اهداف عالیه نظام اسلامی و خدمتی درشأن مردم با توانی بیشتر و سرعتی افزون‌‌تر دانست اما این تغییرات علی رغم همه حرف ها و حدیث ها ازجهاتی نیز  قابل بررسی و تأمل است.

منتقدان جنتی در وزارتخانه وزیرکش فرهنگ

صدارت علی جنتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سه سال گذشته مخالفان زیادی از تندروهای دو طیف داشت و از آن گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در طی سالهای گذشته همواره یکی از وزرایی بوده که با توجه به رسالت و وظیفه این وزارتخانه ی به تعبیری وزیرکش، همواره مورد آماج حملات موافقان و مخالفان و مورد انتقاد افراطیون بوده است .

اگرچه علی جنتی و رضا صالحی امیری گزینه های پیشنهادی روحانی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۹۲ به مجلس شورای اسلامی بودند و علی جنتی در وهله اول از مجلس رأی اعتماد گرفت با اینحال در سه سال گذشته در برخی موقعیت ها مورد انتقاد شدید افراطیون قرار گرفت و گزینه دیگر یعنی رضا صالحی امیری اکنون گزینه پیشنهادی برای تصدی این وزارتخانه است که به واسطه سابقه اصلاح طلبی اگرچه از مجلس نهم رأی اعتماد نمی گرفت به احتمال زیاد از مجلس دهم رأی اعتماد می گیرد.

رئیس جمهور در پاسخ به استعفای علی جنتی و در نامه تشکر از وی نوشت:علیرغم این واقعیت که اختیارات و امکانات آن وزارتخانه در حوزه فرهنگ تناسبی با مسئولیت و توقعات جامعه ندارد، لیکن حرکت سه سال اخیر آن در مسیر درست گسترش آگاهی مردم، ایجاد فضای احساس امنیت و آزادی برای اهل فرهنگ، و شکوفایی خلاقیت‌ها در تبیین ارزش‌های اسلامی- ایرانی بوده است.

مخالفان دولت که اکثریت آنان تا چند روز پیش خود مخالفان علمکرد علی جنتی بودند، استفعای وی را برکناری تلقی کرده و خواهان تجدید نظر روحانی در این تغییر شدند با اینحال رئیس جمهور با این تغییرات پیام توجه به فرهنگ و آموزش پس از تحقق برخی از اهداف اقتصادی دولت را داد.

پایان وزارت فانی در آموزش و پرورش

علی اصغر فانی پس از عدم رأی اعتماد مجلس به محمدعلی نجفی به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی و از مجلس رأی اعتماد گرفت و در تیرماه ۹۴ پس از یک استیضاح ناموفق به مقام وزارت خود برگشت و اکنون پس از برکناری، گزینه هایی چون محمدعلی نجفی و فخرالدین احمد دانش آشتیانی که هر دو در مجلس نهم برای تصدی وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم رأی اعتماد نگرفتند اکنون از سوی رئیس جمهور جهت تصدی این وزارتخانه معرفی شدند و در نهایت پس از عدم پذیرش نجفی که از معرفی آن به عنوان تعویض طلایی نام برده می شد گزینه نهایی دانش آشتیانی است.

وزارت ورزش و جوانان و پنجمین وزیر پیشنهادی

و اما وزارت سوم یعنی وزارت ورزش و جوانان که وزرای پیشنهادی آن در سال ۹۲ سه بار از مجلس نهم رأی منفی گرفتند ، محمود گودرزی چهارمین وزیر پیشنهادی روحانی توانست رای موافق نمایندگان را برای سمت وزارت این وزارتخانه کسب کند،  گودرزی یکی از وزاری پرحاشیه دولت یازدهم بود که عملکرد وی مورد انتقاد منتقدان و همچنین جامعه ورزشی قرار داشت.

وی، به نوشتن استعفا توصیه شد و اکنون مسعود سلطانی فر که وی نیز در سال ۹۲ برای وزارت ورزش و جوانان با رأی منفی مجلس مواجه شد به عنوان گزینه روحانی برای تصدی این وزارت معرفی شده است.

با همه این تفاسیر از یکسو  به نظر می‌رسد حسن روحانی با امید به همراهی مجلس دهم اقدام به معرفی این گزینه ها که پیش از این در مجلس نهم رأی منفی گرفته بودند کرده است، از دیگر سو این اقدام روحانی در تغییر سه وزیر کابینه خود بیشتر از آن که اقدامی در راستای ایجاد تغییر و تحول در جامعه باشد یک اقدام سیاسی و فرهنگی است زیرا  با یک بررسی اجمالی می توان مشاهده کرد وزرایی را که عملکرد ضعیف تری نسبت به این سه وزیر داشته و از سوی جامعه انتظار تغییر آنان می رفت اما اقدامی در راستای تغییر آنان صورت نگرفته است.

این تغییر و تحولات واکنش های متفاوتی در سطح مسئولان، نمایندگان مجلس و حتی ائمه جمعه دربرداشته است برخی معتقدند به جای تغییر وزرای فرهنگی بهتر بود روحانی به جای بخش فرهنگ تغییراتی در عرصه اقتصادی صورت می‌گرفت و  دولت باید بیشتر فعالیت‌ها و تمرکز خود را روی مباحث اشتغال و کارآفرینی قرار میداد یا اینکه تغییر وزرای فرهنگی در فرصت باقیمانده ممکن است در حل مشکلات فرهنگی موثر نباشد.

پیام های روحانی به سیاسیون و جامعه

با همه این تفاسیر روحانی با این تصمیم خود پیام هایی را به همگان صادر کرده است که از میان آنان می توان امید به ادامه ریاست جمهوری خود در دولت دوازدهم، توجه به حوزه فرهنگ و آموزش بیش از پیش، مصون نماندن وزیران از تغییرات، توجه به خواسته های روحانیون و همچنین اصلاح طلبان، تمرکز بر مطالبات مردم در حوزه های فرهنگی و آموزشی و اجتماعی و مطالبات مردم در این حوزه ها، محک زدن مجلس دهم در همراهی با دولت و رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی و بیش از همه توجه بیشتر به امور سیاسی داده است.

در پایان باید گفت حسن روحانی که با امید به همراهی مجلس دهم در رأی اعتماد، افرادی را پیشنهاد داده که پیش از این از یک مجلس رأی اعتماد نگرفته اند آیاخلاف این موضوع اندیشیده است و در صورت نا امیدی در تأیید افراد پیشنهادی تاکتیکی برای عدم رأی اعتماد در نظر دارد،در این صورت می توان گفت روحانی در این اقدام سیاسی خود ممکن است یک بازی برد- برد پیش رو داشته باشد یا وزیران پیشنهادی اش که از سال ۹۲ بر حضور آنان در کابینه اصرار دارد رأی اعتماد می گیرند و او را همراهی می کنند یا اینکه می تواند طی ماه های باقیمانده وزارتخانه ها را با سرپرستانی که همسوی با او هستند اداره کند و منتظر رأی اعتماد از مجلس امید نباشد تا دولتی دیگر و زمانی دیگر.

خبرنما در تلگرام
  1. اکبرزاده   ۱۳۹۵-۰۸-۰۵  

    درودبرشما،سرکارخانم محمدیان،مطالب خوب وارزنده شما درخصوص کابینه فعلی وچشم انداز انتخابات ۹۶ وخیز آقای روحانی برای دور دوم ریاست جمهوری شان،رامطالعه کردم ولازم هست نکته ای رو هم من اضافه کنم وآن اینکه،وزرای تحمیلی ودو وجهی این تبعات را دارند که انتظارات رییس دولت ومردم به عموان انتخاب کننده رو نتوانند برآورده کنند.انصراف آقای روحانی ازمعرفی آقای نجفی به عنوان وزیرآموزش وپرورش به اصطلاح دردقیقه نود،ازآن احتمالات وحوادث غیرمترقبه وناشی از فشارهای بیرون به دولت ورییس دولت میباشد که معذورات ومحدودیت های ایشان را درحوزه اجرائی نمایان می سازد.

تبليغات