خبرنما

۲۳:۲۵:۳۳ - سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵
print داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کد خبر : 34580

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم:

دفاع از آزادی بیان و قلم آموزه‌ مکتب عاشوراست/ مصادره عاشورا برای منافع دنیوی خطاست

به گزارش خبرنما به نقل از ایلنا،عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم با انتقاد از سوءاستفاده جناحی از تریبون‌های مذهبی، بر لزوم گفت‌وگو میان جناح‌های داخلی تاکید کرد و گفت: دفاع ...

به گزارش خبرنما به نقل از ایلنا،عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم با انتقاد از سوءاستفاده جناحی از تریبون‌های مذهبی، بر لزوم گفت‌وگو میان جناح‌های داخلی تاکید کرد و گفت: دفاع از آزادی بیان و قلم از آموزه‌های اساسی مکتب عاشوراست.

حجت‌الاسلام احمد مازنی با اشاره به درس‌های فراوان مکتب عاشورا برای جهان امروز گفت: درس حریت و آزادگی که از آغاز تا انجام بر آن تاکید دارند، درس حق‌طلبی و مبارزه با باطل، دفاع از مظلوم، امر به معروف و نهی از منکر و درس امتناع از بیعت و همراهی با استبداد و فساد گوشه‌ای از درس‌های مکتب عاشورای حضرت اباعبدالله (ع) است.

مکتب عاشورا، چتر عشق، محبت و لطف سیدالشهدا (ع) است

او مکتب عاشورا را سرمایه‌ای اجتماعی برای مسلمانان جهان خواند و گفت: جامعه ایران، عاشورا را متعلق به خود و همه بشریت می‌داند و هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که از دیگری به امام حسین (ع) نزدیک‌تر است و به این اعتبار عاشورایی‌تر است؛ چرا که مکتب عاشورا، چتر عشق، محبت و لطف حضرت سیدالشهدا (ع) است که بر سر همه ملت ایران گسترده شده است.

مصادره عاشورا برای منافع دنیوی خطاست

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کسانی که فرهنگ عاشورا را به نفع منافع کوچک دنیوی خود مصادره می‌کنند، یادآور شد: کسانی که عاشورا ملک طلق خود می‌دانند، کار خوبی نمی‌کنند.

او ادامه داد: کسانی که عاشورا را برای منافع کوچک دنیوی مصادره می‌کنند، به خطا می‌روند؛ چرا که هدف امام حسین (ع) مبارزه با کسانی بود که اسلام را در تیول عده‌ای خاص در فضای فاسد باند بنی‌امیه قرار داده بود و بجز کسانی که در حاکمیت حضور داشته و خود را خلیفه می‌دانستند، به کسی اجازه ظهور و بروز نمی‌دادند و اگر نقدی به حاکمیت داشتند، این نقد را در نطفه خفه می‌کردند و امام حسین (ع) را نیز در همین راستا به شهادت رساندند.

از دین و ارزش‌های دینی به‌عنوان ابزار استفاده نشود

نماینده مردم تهران در مجلس دهم ادامه داد: یکی از مهم‌ترین درس‌های عاشورا این است که این فرهنگ را کشتی نجاتی برای همه گروه‌های جامعه قرار دهیم که امکان بهره‌گیری از آن‌را دارند و به هیچ وجه این فرهنگ ارزشمند را مختص به گروهی خاص ندانیم.

حجت‌الاسلام مازنی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سوءاستفاده‌های سیاسی و جناحی از فرهنگ عاشورا گفت: نکته‌ای که همه گروه‌ها و جناح‌ها باید به آن توجه کنند این است که درصورتی که سیاست یا طرح و برنامه‌ای دارند، از دین و ارزش‌های دینی به‌عنوان ابزار استفاده نکنند.

مذاکره ملی و گفت‌وگوی تمدن‌ها عقلاً درست است

نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت گفت‌وگو و مذاکره، گفت: عقل حکم می‌کند که مذاکره ملی و گفت‌وگوی تمدن‌ها اقدام درستی است و باید با اتکا به راه‌ها و مجاری قانونی تعریف‌شده در قانون اساسی اقدام کنیم اما این‌که بگوییم مذاکره می‌کنیم چون امام حسین (ع) مذاکره کردند یا بلعکس بگوییم مذاکره نادرست است، چرا که حضرت اباعبدالله (ع) حاضر به مذاکره نشد، روش درستی نیست.

خط قرمز امام حسین (ع) بیعت با حاکم ظالم بود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش بی‌بدیل عنصر کلام در مکتب عاشورا، خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) همه‌جا از عنصر کلام استفاده کرد و با ایراد سخنرانی، قرائت خطبه و طرح پرسش و پاسخ به سوال‌های دیگران و همچنین نامه‌نگاری همواره بر فرهنگ گفت‌وگویی کلام‌محور تاکید فرمودند اما در کنار این مذاکرات، خطوط قرمزی ترسیم می‌کند که این خط قرمز به‌طور مشخص امتناع از بیعت با حاکم ظالم است و بر این اساس هرگز با یزید دست بیعت نمی‌دهد و آن‌گاه میان بیعت و مرگ مخیر می‌شوند، می‌فرمایند «هیات من‌الذله» و زیر بار بیعت نمی‌روند.

محوریت کلام در مکتب عاشورا

او گفت: بنابر این در مکتب اباعبدالله (ع) اصل بر مذاکره، گفت‌وگو، امر به معروف و نهی از منکر است و کلام نقشی محوری و مرکزی در این مکتب دارد و بر این اساس، امروز نیز می‌توانیم از مسیر مراجع قانونی یعنی اجازه رهبری، تایید شورایعالی امنیت ملی، تصویب مجلس و دیگر مراجع قانونی وارد مذاکره با جهان شویم اما همزمان به خطوط قرمزمان نیز پایبند باشیم.

لزوم انجام گفت‌وگو میان جناح‌های داخلی براساس انتفاع همگانی

عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به لزوم انجام مذاکره برای حل مشکلات داخلی، گفت: مذاکره صرفاً مربوط به حل مشکلات خارجی نیست؛ بلکه در داخل کشور نیز باید جناح‌های مختلف با یکدیگر بر اساس انتفاع همگانی و سیاست برد-برد گفت‌وگو کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین با انتقاد از سوءاستفاده‌های سیاسی از مسائل مذهبی بر سیاست مبتنی بر دیانت تاکید کرد و گفت: آن‌چنان که مرحوم مدرس و پس از آن، حضرت امام (ره) تاکید کردند «سیاست ما عین دیانت ماست» و تعریف ما از سیاست با تعریف غربی به‌طور کامل منطبق نیست.

نباید از تریبون‌های مذهبی، استفاده ابزاری و جناحی کنیم

او ادامه داد: درصورتی که بگوییم از تریبون‌های مذهبی، مسائل سیاسی و روز مطرح نشود، به‌نوعی دچار تفریط شده‌ایم و اگر همه فضای مذهبی را سیاسی کنیم نیز دچار افراط شده‌ایم؛ در واقع تاکید ما این است که از تریبون‌های مذهبی، استفاده ابزاری و جناحی نکنیم.

دفاع از آزادی بیان و قلم از آموزه‌های مکتب عاشوراست

عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که عاشورا مکتب آزادی و آزادگی است، گفت: امروز نیز ما خود را مقید به مبارزه برای آزادی می‌دانیم و همان‌طور که در مسائل بین‌المللی از حقوق و مقاومت حزب‌الله و آزادی مردم فلسطین حمایت می‌کنیم، در مسائل داخلی نیز به‌دنبال آزادی مردم اعم از آزادی بیان و آزادی قلم هستیم و همه این مسائل را از مکتب عاشورا آموخته‌ایم.

خبرنما در تلگرام
تبليغات