نشان داد،به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، افزایش مرگ و میر بر اثر بیماری کوید ۱۹ به ویژه آبان امسال در کشورمان نشان داد خطر بسیار جدی تر است از تصور ماست و راهی جز رفتارهای مسئولانه شهروندان در رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای مهار طغیان ویروس کرونا باقی نمانده است. براساس تصمیم ستاد مدیریت بحران پس از […]

 نشان داد،به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، افزایش مرگ و میر بر اثر بیماری کوید ۱۹ به ویژه آبان امسال در کشورمان نشان داد خطر بسیار جدی تر است از تصور ماست و راهی جز رفتارهای مسئولانه شهروندان در رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای مهار طغیان ویروس کرونا باقی نمانده است.

براساس تصمیم ستاد مدیریت بحران پس از موفقیت دولت در کنترل نسبی بیماری کوید۱۹ در ۴۳ شهر بحرانی کشور که آبان امسال اجرا شد از اول آذرماه محدودیت‌های تردد و اصناف به شکل جدی برای عبور از موج سوم بیماری با کمترین مبتلا و تلفات در کشور پیش بینی شده است اما موفقیت این طرح جز در سایه مشارکت جدی شهروندان امکان پذیر نیست.

در این میان شهرستان گچساران که بهار امسال پس از اعلام وضعیت سفید کرونا به دلیل بی تفاوت شدن شهروندان در فهرست ۴۳ نقطه بحرانی کشور قرار داشت با اجرای ۲ هفته محدودیت های شدید در آبان ماه امسال پس از ۱۲۰ تاخت وتاز کرونا وارد وضعیت نارنجی شد اما بیم آن می رود با سهل انگاری شهروندان قصه تلخ ۱۲۰ روز تاخت و تاز کرونا در این خطه دوباره تکرار شود.

گچساران در جنوب کهگیلویه و بویراحمد در حالی سه ماه نخست روزگار کرونایی  را پشت سر گذاشت که انتظار می رفت به دلیل اقلیم مناسب این شهرستان برای گردشگری در ماه های اسفند تا اردیبهشت شاهد افزایش چشمگیر بیماران کرونایی باشد اما با مشارکت خوب مردم و برنامه ریزی های صورت گرفته کرونا نتوانست در ۱۰۰ روز نخست چندان خودنمایی کند.

با توجه به اینکه ۱۵ روز متوالی در اردیبهشت ماه امسال هیچ مورد از بیماری کرونا در گچساران گزارش نشد، شهروندان با ساده انگاری و بی تفاوتی در رعایت دستورالعمل های بهداشتی زیرپای کرونا فرش قرمز پهن کردند تا جایی که این شهرستان در فهرست ۴۳ منطقه بحرانی کشور قرار گرفت.

با اعمال محدودیت های شدید کرونایی در گچساران شهروندان به خود آمدند و اوضاع تا حدودی بهتر شد و حالا این شهرستان در وضعیت نارنجی ویروس کرونا قرار دارد حال .

مردم چه می گویند؟

یکی از شهروندان گچسارانی معتقد است مردم با درس گرفتن از تجربه بهار امسال تلاش کنند تا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از بازگشت این منطقه به وضعیت بحرانی پیش گیری کنند.

مریم عوض زاده با اشاره به اینکه تابستان امسال سه عضو یک خانواده در همسایگی خانه آنان به دلیل بیماری کوید۱۹ جان خود را از دست دادند گفت: کرونا با هیچ کس شوخی ندارد.

وی با قدردانی از مسئولان برای اعمال محدودیت های جدید کرونایی در  این شهرستان هشدار داد در صورتی که شهروندان در خانه های خود نمانند گچساران دوباره به وضعیت قرمز بر می گردد.

یکی دیگر از شهروندان گچسارانی اظهار داشت:هر چند شهروندان از ۹ ماه خانه نشینی خسته شده اند اما برای کاهش مرگ و میر بر اثر بیماری کوید ۱۹ اعمال این محدودیت ها اجتناب ناپذیر است.

محمد کریمی با بیان اینکه حفظ جان مهمتر از کسب و کار است ازاصناف خواست برای کاهش مرگ و میرهای ناشی از کرونا در این روزهای سخت با مسئولان همکاری کنند.

وی با یادآوری این نکته که ۶ ماه است با پدر پیر خود دیدار نداشته افزود: قطع زنجیره ویروس کرونا نیازمند گذشتن از تمام دورهمی هاست.

توصیه کارشناسان

رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران می گوید: نگاهی به نمودار جانباختگان کرونا در این شهرستان نشان می دهد در زمان هایی که شهروندان رعایت دستورالعمل های بهداشتی را جدی گرفته اند آمار مبتلایان و مرگ و میر بر اثربیماری کوید۱۹ در این شهرستان کاهش یافته است.

آرین غلامیان با اشاره به اینکه اعمال محدودیت های هوشمند به منزله هشداری برای شهروندان است که نشان می دهد خطر همچنان جان آنان را تهدید می کند تاکید کرد: مهار بحران کرونا مستلزم مشارکت شهروندان مسئولیت پذیر است.

وی تاکید کرد: وجود تاسیسات نفتی و کارکنان غیر بومی، در حال اجرا بودن طرح های بزرگ مانند سدچمشیر،پتروشیمی با تعداد کارکنان پرشمار در گچساران از آسیب هایی است که نیاز به مشارکت مردم برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی را بیشتر کرده است.

غلامیان از شهروندان خواست با رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک،پرهیز از حضور در برنامه های دسته جمعی وشست وشوی مداوم دست ها از ابتلای به بیماری ویروس کرونا پیشگیری کنند.

محدودیت ها راهکار کاهش جانباختگان

فرماندار گچساران گفت:اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی از سوی مردم به همراه محدودیت های کرونایی از راهکارهای به حداقل رساندن آمار جانباختگان بیماری کوید ۱۹است. 

علی خوان پایه افزود:بیش از ۷۰ نفر بر اثر بیماری کوید ۱۹ در گچساران جان خود را از دست داده اند و در صورت پایبند نبودن شهروندان به رعایت مراقبت های بهداشتی احتمال افزایش قربانیان این ویروس کشنده وجود دارد.

 خوان پایه ابراز کرد:شاخص فوتی های ناشی از کرونا در گچساران بالاتر از میانگین استان است به همین دلیل نیاز است تا مردم جز برای کارهای ضروری از خانه های خود خارج نشوند.

وی اظهار داشت: شاخص فوتی های ناشی از کرونا در کهگیلویه و بویراحمد ۱.۷ دهم درصد است در حالی که در گچساران ۲٫۳دهم درصد رسیده است.

وی افزود: بیشترین فوتی های این شهرستان در آبان امسال با ۲۳ نفر ثبت شده است.

فرماندار گچساران بیان کرد:بر اساس اعلام ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا محدودیت‌های شدید کرونایی از اول آذر به مدت ۲ هفته در گچساران شروع شده و با متخلفان به صورت جدی برخورد می شود.

وی تاکید کرد:براساس تصمیم ستاد کرونا فقط مشاغل گروه اول و دوم این شهرستان اجازه فعالیت دارند.

به گفته خوان پایه تاکنون بیش از ۸۱.۸ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان بهبود یافته اند. 

فرماندار گچساران اظهار داشت: تا پایان آبان ماه هفت هزارو ۸۶۷ مورد تست کرونا در این شهرستان از افراد  با علائم مشکوک گرفته شده که نمونه آزمایشی ۳۸ درصد از این تعداد مثبت بوده است.

علی خوان پایه با بیان اینکه شاخص نمونه گیری در شهرستان  ۶.۳دهم درصد است  گفت: این در حالی است که شاخص نمونه گیری در کشور ۵.۲دهم درصد است.

وی تصریح کرد:  ۳۲ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان کارکنان دستگاه های اجرایی است که این امر ضرورت مراقبت های بهداشتی در مکان های اداری را دو چندان کرده است.

خوان پایه افزود: ۹۰ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان ساکن شهر هستند.

فرماندار گچساران افزود: ۷۳بیمار  مبتلا و مشکوک به کرونا در بیمارستان های شهید رجایی  و نفت گچساران بستری هستند.

وی تصریح کرد: با اعمال محدودیت ها در ۲ هفته گذشته و تعطیلی برخی صنوف بازار  شهرستان گچساران از حالت وضعیت قرمز به نارنجی رسید.

براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و زبان‌سراها و سایر آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، سینما و تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی از مهمترین مشاغل گروه سوم هستند.

برنامه های اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها، باشگاه‌های ورزشی برای ورزش‌های پر برخورد از جمله کشتی و کاراته و جودو، مدارس شبانه روزی، کافه، قهوه خانه و چای خانه با عرضه مواد دخانی، باغ وحش و شهربازی‌ها و مراکز تفریحی آبی جزو مشاغل گروه چهارم هستند.

دیگر برنامه های مسئولان برای کنترل انتشار ویروس کرونا

فرماندار گچساران گفت: طرح محله محور برای مقابله با ویروس کرونا در راستای تعامل با مردم برای شناسایی مبتلایان به بیماری کوید۱۹ و برگزاری آیینهای عروسی و عزا به صورت زیرزمینی کنترل در این شهرستان در حال اجراست.

خوان پایه گفت: تیم های مراقبتی با مسئولیت شبکه بهداشت و درمان و مشارکت بسیج و سازمان های مردم نهاد برای شناسایی و مراقبت افراد تشکیل شده است.

وی گفت: غربالگری  خانوارهای  دارای موارد مثبت ویروس کرونا، استفاده از سامانه ۴۰۳۰ و درگاه سلامت برای شناسایی افراد مشکوک به کرونا، تهیه لیست افراد در معرض خطر ، مراجعه به منازل دارای بیماری تست مثبت کرونا، ارائه خدمات فعال مراقبتی برای گروه های در معرض خطر، تامین داروی مورد نیاز بیماران، معرفی خانواده ها و بیماران نیازمند به تیم حمایتی از مهمترین وظایف تیم های مراقبتی در طرح محله محور است.

خوان پایه ابراز کرد: ارزیابی و نظارت بر اماکن تهیه و توزیع واحدهای صنفی و نظارت بر پروتکل های بهداشتی، ارجاع مواد مشکوک به تیم های مراقبتی و افراد نیازمند به تیم های حمایتی و همکاری با تیم های مراقبتی در امر ضد عفونی منازل در صورت نیاز از برنامه های تیم های نظارتی است.

وی مشخص کردن مناطق پرخطر و پرتردد در منطقه، شناسایی افراد در معرض خطر، جمع آوری کمک های مردمی، نهادها و ثبت اطلاعات آنان، هماهنگی برای تعیین محل و راه اندازی قرنطینه عمومی و توزیع بسته های حمایتی را از وظایف تیم های حمایتی در این طرح اعلام کرد.

سایر محدودیت ها 

وی اظهار داشت: مسیر های منتهی به آرامستان و  روستاها و مناطق گردشگری شهرستان گچساران تا اطلاع ثانوی مسدود است.

خوان پایه افزود: همچنین در این مدت تردد خودرو به شهرستان و خروج پلاک های بومی در گچساران ممنوع است  و با هر گونه تخلف در این زمینه برخورد قانونی خواهد شد.

 وی به برگزاری مراسمات تشییع در روستاها اشاره کرد و گفت: شوراها، دهیاران و مراکز بهداشت در روستاها پروتکل های بهداشتی را در زمینه دفن و برگزاری مراسمات رعایت کنند.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.