به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، وزیر دفاع ترکیه را در این سفر “یاشار گولر ” رییس ستاد کل ارتش ، “امیت دوندار ” فرمانده نیروهای زمینی، ” هاکان کوچکایوز ” فرمانده نیروی هوایی و “آدنان اوزبالی” فرمانده نیروی دریایی این کشور همراهی می کنند. “الهام علی اف” رییس جمهوری آذربایجان در دیدار وزیر […]

 به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، وزیر دفاع ترکیه را در این سفر “یاشار گولر ” رییس ستاد کل ارتش ، “امیت دوندار ” فرمانده نیروهای زمینی، ” هاکان کوچکایوز ” فرمانده نیروی هوایی و “آدنان اوزبالی” فرمانده نیروی دریایی این کشور همراهی می کنند.

“الهام علی اف” رییس جمهوری آذربایجان در دیدار وزیر دفاع ترکیه و هیات همراه ابراز اطمینان کرد که این کشور در آینده نزدیک شریک بزرگ جمهوری آذربایجان در حوزه نظامی و فنی خواهد شد.

 خبرگزاری رسمی “آذرتاج ” گزارش داد: علی اف با اشاره به پایان نخستین مرحله تمرینات مشترک تاکتیکی نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ترکیه، آن را رویداد مهم عنوان کرد و گفت: دو کشور همه ساله بیش از ۱۰ تمرین نظامی مشترک برگزار می کنند و بنابراین نگرانی برخی کشورها از تمرینات نظامی مشترک فعلی نیروهای جمهوری آذربایجان و ترکیه بی اساس است.

 رییس جمهوری آذربایجان توسعه با سرعت تعاملات دوجانبه در حوزه های نظامی و فنی و نیز ظرفیت های قابل توجه ترکیه در حوزه صنایع دفاعی را مورد اشاره قرار داد و افزود: ما علاقمند به استفاده از این ظرفیت ها هستیم.

  علی اف همچنین حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در درگیری های اخیر نیروهای این کشور و ارمنستان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: دو کشور به صورت مرتب تمرینات نظامی مشترک را برگزار خواهند کرد.

  وزیر دفاع ترکیه نیز در سخنانی گفت که این کشور همکاری های نظامی با جمهوری آذربایجان را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

  “آکار” با اشاره به این که ترکیه و جمهوری آذربایجان قراردادهای نظامی و توافقنامه همکاری در حوزه آموزش نظامی دارند و نیز در حوزه صنایع دفاعی همکاری می کنند، افزود: در قالب این  قراردادها و اسناد امضا شده سفرهای متقابل ، تماس ها و تمرینات نظامی مشترک برگزار می شود.

   هیات نظامی ترکیه ای در جریان این سفر همراه با همتایان آذربایجانی خود بخش نهایی نخستین مرحله تمرینات نظامی مشترک دو کشور را از نزدیک مشاهده کردند.

  نخستین مرحله تمرینات نظامی مشترک ترکیه و جمهوری آذربایجان ۸ مردادماه جاری با حضور واحدهای مختلف ارتش دو طرف در چند منطقه جمهوری آذربایجان آغاز شد.

 به گزارش خبرنما به نقل از وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، این تمرینات نظامی گسترده تاکتیکی با حضور واحدهای نیروی زمینی و هوایی و با استفاده از خودروهای زره پوش، توپخانه، هواپیماهای نظامی و سامانه های دفاع  هوایی دو کشور در باکو، نخجوان، گنجه، کوردمیر و یولاخ برگزار  شد.

  این تمرینات نظامی مشترک در شرایط ادامه تنش میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که پس از درگیری های اخیر نیروهای دو کشور روی داد، برگزار شده است.

 درگیری های ۲۲ الی ۲۶ تیرماه گذشته نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسیر شهرستان مرزی “تاووز” این کشور منجر به تلفات جانی و خسارت به برخی مناطق مسکونی مرزی دو طرف شد.

قبل از این تمرینات نظامی مشترک ، دوم  مرداد ماه جاری رزمایش مشترک نیروهای هوایی روسیه و ارمنستان در خاک این کشور آغاز شد و وزارت دفاع ارمنستان هدف از این برنامه نظامی مشترک را تمرین روش های مقابله با پهپادهای تجسسی و مسلح  عنوان کرد.

  این رزمایش مشترک با استفاده از جنگنده های روسیه و ارمنستان و نیز سامانه های دفاع هوایی دو کشور اجرا شده است.