هنرآفرین هرمزگانی اظهار کرد: هرمزگان مهد هنر و تمدن است با نمایش گذاشتن تزیین سنگ های رنگی می توان معرف گوشه ای از سنت و فرهنگ این منطقه  بود.

رنگ از مهمترین و زیباترین پدیده های طبیعت است ،جهان بدون رنگ امکان پذیر نیست ، رنگ ها تضاد را بوجود می آورند و محیط را به فضایی لذت بخش برای زیستن تبدیل میکنند .
ارتباط بصری به توسط رنگ تشخیص داده می شود و تمام پیام های دریافتی به چشم از طریق رنگ انجام می گردد ، رنگ ها باعث می شوند ذهن همیشه در حال تشخیص دادن ومداوم فعال بماند و سردی و گرمی این عنصر ذهن را تقویت می کند گاهی رنگ ها هیجان را به افراد افزوده و ضربان قلب را تشدید می کنند ، که از رنگ حتی در کتب الهی هم یاد شده است .
رنگ در سنت و آیین ایرانیان
از دیرزمان رنگ نماد و نشانه ی هویت ایرانیان بوده است که نور و رنگ را از صفات خداوند می دانستند ، در نقاشی ها ، کاشی ها و ارسی های بازشوها و همچنین مبلمان از ترکیب رنگ های دلنشین استفاده و در آیین ایرانیان رنگ از عنصر مهم به شمار می رفت .

اگر به جنوب ایران سفر کنیم و در مورد سنت این منطقه تحقیق کنیم متوجه خواهیم شد که در آیین هرمزگان سرشار از عناصر و نشانه هاییست که درک آن مستلزم به چالش کشیدن این رمز و رازها که می توان به هویت و اصالت واقعی آئین و فرهنگ های این بوم دست پیدا کرد که رنگ در این آیین از عناصر مهم بشمار می رود .
در مناطق مختلف هرمزگان رنگ ها را حتی در سنت ازدواج و شادی ها بکار می بردند ، بعنوان مثال رنگ سبز را می توان در لباس عروس ، مراسم حنابندان و همچنین داماد را با شال سبز راهی خانه می کردند .

در کنار آن رنگ قرمز و سایر رنگ ها در این منطقه جایگاه خود را داشتند که تکرار آن ها و سرد و گرمی رنگ ها را می توان در پوشش لباس و نقاب های سنتی زنان این منطقه به زیبایی مشاهده کرد ، که این نوع تکرار سبب روح و قدرت بخشیدن به فرهنگ میشود که پس از مدتی به عناصری از آیین و سنت تبدیل می گردد ، که این آیین از تجربه های انسانی رقم می خورد و رنگ در کنار زیبایی ها از ویژگی ها روانی خاصی برخوردار می باشد .

اگر در سرت هوای وصال است حافظا باید که خاک درگه اهل هنر شوی

نقشدر کنار رنگ ، نقش هم در سنت مرم هرمزگان تاثیر حائز اهمیتی داشته است ، از هندسه طراحی لباس های این بوم گرفته تا بحث باور و اعتقاد مردم منطقه که هرکدام از این نقش ها در جایگاه خود دارای پس زمینه باور خاصی بوده و هرکدام از آنها دارای فلسفه بوده است . اگر به لباس های سنتی (چادر) بانوان این منطقه با دقت مشاهده کنیم متوجه خواهیم شد که از هندسه ی شاخه و برگ درختان استفاده شده است ، همچنین چشم زخم که جزء باور مردم این منطقه می باشد را با نماد و نقش های خاصی ترسیم و به نمایش می گذارند .

با توجه به فراموشی سپردن این سنت گرانبها ، خانم پای بر پی هنرمند اصیل هرمزگانی با جمع آوری صدف ها و انواع سنگ های دریای خلیج فارس این رنگ و نقش ها را با هنر خود بر روی این اشیاء حک و به معرض نمایش قرار داده است .

هنرآفرین هرمزگانی:هرمزگان مهد هنر و تمدن است
خانم  حلیمه پای بر پی ،هنرآفرین هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار خبرنما با اشاره به فعالیتش در تزیین سنگ های رنگی گفت: از آنجا که هرمزگان مهد هنر و تمدن است با نمایش گذاشتن این هنر می توان معرف گوشه ای از سنت و فرهنگ این منطقه  بود.

وی افزود : از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در این هنر آغاز نموده ام و  این فعالیت را به عنوان یک شغل پاره وقت  میتوان نامید.

هنرآفرین هرمزگانی با توجه به موثر بود این هنر در جامعه ، بیان کرد:هدف اصلی من از این هنر شناساندن هویت رنگ و نقش در فرهنگ این مرز و بوم  است.

خانم پای بر پی اظهار کرد:علاقه من در این هنر  ارزش قائل شدن به طبیعت و بی تفاوت نبودن نسبت به آن ، دلیل دیگر را  رنگ و نقش در اقلیم و آیین هرمزگان همیشه جایگاه خود را بطور ویژه داشته که خاصیت این نقش و رنگ حس شادابی و هیجان و نشاط را برای بنده و مخاطبین در بر داشت .

وی افزود:  افراد زیادی را با این هنر آشنا کرده ام که تعداد آن ها بسیار چشمگیر بوده است .

هنرآفرین هرمزگانی تاکید کرد: کار من علاوه بر تزیین زیور آلات، طرح و نقش را بر روی سنگ و صدف می باشد .

خانم پای بر پی با توجه به فروش محصولات خود خاطر نشان کرد: از طریق نمایشگاه های که اکثرا در بندر لنگه و کنگ برگزار شده است و دیگر  از طریق معرفی مشتریان و دوستان که از قبل خریداری کرده اند.

جهت تهیه این اثرات زیبای اقلیم هرمزگان با آدرس و شماره زیر تماس حاصل نمایید .

تلفن تماس : ۰۹۱۷۹۵۹۶۲۹۵
Halimehpaybarpeyاینستاگرام :

انتهای پیام