– اخبار استانها – به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم ازخرم‌آباد، آیت الله احمد مبلغی  در جمع هیئت اندیشه ورز کشاورزی لرستان به مراحل رشد بذر در زمین اشاره کرد و اظهارداشت: باید پذیرفت که مرحله کاشت هنگامی می‌تواند به مرحله سر برآوردن از زمین و شکوفا شدن منجر شود که خاک را […]

– اخبار استانها –

به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم ازخرم‌آباد، آیت الله احمد مبلغی  در جمع هیئت اندیشه ورز کشاورزی لرستان به مراحل رشد بذر در زمین اشاره کرد و اظهارداشت: باید پذیرفت که مرحله کاشت هنگامی می‌تواند به مرحله سر برآوردن از زمین و شکوفا شدن منجر شود که خاک را از نظر قابلیت‌های کافی و نیز بهره‌مند شدن آن از آب کافی آماده  کنیم، همچنین دانه و بذرهای مطلوب را در زمین قرار دهیم بنابراین همه سیاستگذاری‌ها، تلاش و توان مسئولان و کشاورزان باید معطوف به انجام درست مرحله کاشت باشد.

وی افزود: بسیاری از مشکلات کشاورزان به ویژه در روستاها که حتی نیازمند مساعدت‌های خرد نیز هستند به مرحله «کاشت» برمی‌گردد.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: در آیه ۲۹ سوره فتح به «أَخْرَجَ شَطْأَهُ» اشاره شده که که نشان می‌دهد این مرحله مهم است بنابراین روشن است که این مرحله هنگامی می‌تواند پایدار بماند و به استحکام برسد که از آن حمایت و صیانت کافی به عمل آید.

ماموریت “قالیباف” به کمیسیون کشاورزی مجلس درباره بررسی قیمت کود شیمیاییکشورهای صنعتی ۵ برابر ایران به بخش کشاورزی خود یارانه می‌دهندواگذاری ۴ هکتار از اراضی سازمان جهادکشاورزی به شهرداری گرگان/دومین پارک بزرگ گرگان احداث می‌شود

وی بیان کرد: اگر زارعت به هر دلایلی از جمله نبود زمین مرغوب، کمبود آب و یا کود مناسب نتواند به این مرحله برسد، برای کشاورزان مشکل بزرگی است و باید ریشه مشکل شناسایی شود.

آیت الله مبلغی تصریح کرد: توانایی آب و خاک باید به اندازه‌ای باشد که شکوفه‌ها را تقویت و بتواند مسیر خود را در جهت تقویت به پیش ببرد و آنها را به مرحله غلظت و استحکام برساند و همچنین کشت را به سمت دست دادن محصول  خوب سوق دهد.

وی گفت: به تعبیر قرآن کریم دادن شکوفه، محصول خوب و مرغوب سبب خوشحالی، شگفتی و به تعبیری مرحله برخورداری از بالاترین وضعیت انگیزشی و روحی کشاورزان می‌شود بنابراین رضایت مندی و خوشحالی کشاورزان شاخص بزرگی است که از موفقیت و مطلوبیت در امر کشاورزی خبر می‌دهد.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری اظهارداشت: اگر کشاورز در مراحلی با مشکلات روبرو شود و کشاورزان به مرحله شگفتی و رضایت نرسند معلوم است کشاورزی روند خود را درست طی نکرده است و روشن است که اگر کشاورز به رضایت نرسد جامعه نمی‌تواند از کشاورزی و محصولات آن به درستی منتفع شود.

وی افزود: نخستین گام منتفع شدن و بهره بردن جامعه از کشاورزی و رضایتمند شدن آنها از محصولات آن رضایتمندی خود کشاورز از محصول کشاورزی است.

آیت الله مبلغی عنوان کرد: در جامعه‌ای که کشاورز آن از رضایت مندی برخوردار نباشد یا با مشکل استفاده از کشاورزی روبرو می‌شود و یا به حالت بی برکتی در این زمینه دچار خواهد شد.