خبرنگار روزی در تقویم فارسی رسانه، عرصه‌ای است که با گذشت زمان هنوز نتوانسته حتی از حداقل مزایای به حق و ابتدایی یک شغل برخوردار شود، مشکلات بیمه‌ای و حقوق و درآمد نامناسب و البته برخورد منصفانه همگی بخشی از دغدغه‌های این قشر پرتلاش است. به گزارش خبرنما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی “مهردنا” سید […]

خبرنگار روزی در تقویم فارسی
رسانه، عرصه‌ای است که با گذشت زمان هنوز نتوانسته حتی از حداقل مزایای به حق و ابتدایی یک شغل برخوردار شود، مشکلات بیمه‌ای و حقوق و درآمد نامناسب و البته برخورد منصفانه همگی بخشی از دغدغه‌های این قشر پرتلاش است.

به گزارش خبرنما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی “مهردنا” سید مصطفی گنجی در یادداشتی به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار نوشت: خبرنگاری بیشتر از این که یک شغل باشد رسالتی است که اگر درست و بجا هدایت شود به جامعه خود هویت می‌بخشد. در هر خبر و گزارشی که روزانه روانه خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری می‌شود، می‌توان دقت نظر و دغدغه‌های تک‌تک اهالی رسانه را لمس کرد. خبرنگاران با وجود تمام مشکلات همچنان با عشق و علاقه، رسالت قلم‌ را فراموش نمی‌کنند.

پیگیری وضعیت امنیت شغلی اهالی رسانه، تلاش برای بهبود وضعیت معیشت خبرنگاران، تلاش برای استیفای حقوق و خواسته‌های خبرنگاران، ارتقای سطح مهارت حرفه‌ای اعضا، تحقیق درباره‌ی مشکلات و شناخت نیازها، راه‌اندازی و توسعه شرکت‌های تعاونی و صندوق‌های قرض الحسنه، حمایت از حقوق و منافع صنفی، ارائه خدمات حقوقی و مشورتی، تلاش برای افزایش هرچه بیشتر استقلال مالی و حرفه‌ای اصحاب رسانه و … از جمله مهمترین وظایف انجمن‌های صنفی در حوزه خبرنگاری برشمرده می‌شود.

رسانه، عرصه‌ای است که با گذشت زمان هنوز نتوانسته حتی از حداقل مزایای به حق و ابتدایی یک شغل برخوردار شود، مشکلات بیمه‌ای و حقوق و درآمد نامناسب و البته برخورد منصفانه همگی بخشی از دغدغه‌های این قشر پرتلاش است.

این روزها نقد و نقد پذیری در هیچ جای استان کهگیلویه و بویراحمد جایگاه چندانی ندارد و متاسفانه طیف تعریف و تمجید و گاهی بزرگنمایی‌ها پررنگ‌تر و دلپذیرتر است.

در سایر شغل‌های دیگر پس از پایان ساعت کاری فرصتی برای استراحت شاغلین فراهم است اما خبرنگاری نه ساعت کاری مشخصی دارد، نه پس از پایان یک نشست و روز کاری زمانی برای استراحت می‌ماند. خبرها بلافاصله و در هر شرایط مکانی و زمانی باید مخابره شوند. گاهی باید ساعت‌ها در باران و آفتاب شدید منتظر شروع یک رویداد بمانید و گاهی با دویدن برای جواب نیم خطی باید خود را به سوژه رسانده و تلاش کنید جای مناسبی پیدا کنید.

ساعت‌ها پشت در اتاق این مدیر منتظر مانده و یا بارها بوق رد تماس آن مدیر را بشنوید و باز دوباره باید تلاش کنید تا پاسخ آن مدیر را در خصوص گزارشی که تهیه کردید، بدست آورید. بیشتر اوقات نیز مدیر مربوطه از انتشار خبری که چند روزی برای آن وقت گذاشته شد ناراحت شده و با بدترین برخورد جواب زحمت چندین روزه‌ات را می‌دهند و تو مجبور هستی سکوت کنی و یکطرفه تماس را قطع کنی.

در شهرستان کهگیلویه مشکلات اهالی رسانه کم نیست و شاید بتوان گفت خبرنگاران این شهرستان یکبار پوست اندازی کرده و بسیار باتجربه‌تر شده اند اما در مقابل مشکلات آنها و بازخوردهایی که پس از انتشار اخبارشان مشاهده می‌کنند بهتر که نشده حتی بدتر از گذشته هم شده است.

برخورد سلیقه‌ای مدیران با خبرنگاران و تعامل با عده‌‌ای خاص، بایکوت کردن برخی خبرنگاران از ورود به جلسات، عدم پاسخگویی برخی از مدیران به عده‌ای از خبرنگاران، نداشتن سعه‌صدر مدیران در برابر انتقادات، جبهه‌گرفتن روابط‌عمومی‌ها در برابر انتقاد خبرنگاران و رسانه‌ها، برخورد و رفتار سیاسی و قومیتی برخی از مدیران با خبرنگاران، توهین و تهمت برخی از مسئولان نسبت به خبرنگاران، کم‌ارزش جلوه دادن شأن خبرنگاران از سوی برخی از مدیران و سایر موضوعات دیگر که شایسته نیست به آنها اشاره شود از جمله مشکلات خبرنگاران در شهرستان کهگیلویه است که متاسفانه علیرغم پیشرفت نوین رسانه‌ای در سطح کشور اما هنوز اینگونه رفتارها و مشکلات در شهرستان کهگیلویه برای خبرنگاران و اهالی رسانه یک دغدغه شده است.

باوجود آنکه در آستانه سال ۱۴۰۰ هستیم و تقریبا ۱۴ قرن را پشت سر گذاشته‌ایم اما هنوز که هنوز است جایگاه خبرنگار و رسانه در شهرستان کهگیلویه پیشرفتی نکرده است و بعضأ رفتارها و برخوردهایی مشاهده می‌شود که حتی از بیان آن خجالت‌زده هستیم.

بی‌شک اگر گزاف نگفته باشم اما معتقد هستم که خبرنگاران شهرستان کهگیلویه از جمله مستعدترین خبرنگاران منطقه جنوب کشور محسوب می‌شوند، خبرنگارانی با استعداد و رسانه‌هایی بسیار قوی که همیشه در جای جای این استان به عنوان نگین خوشرنگی نمایان هستند، افرادی کم‌ادعا، ساده، محجوب و بسیار سلیم‌النفس که هدفی جز تغییر دنیای پیرامون خود ندارند و همواره در تلاش هستند تا به نوعی “محرومیت” را از این دیار پاک کنند.

چند روزی بیشتر به روز خبرنگار زمان باقی نمانده است، “هفدهم مردادماه” سالروز شهادت شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در افغانستان که چنین روزی در تقویم کشور ما بنام “روز خــــــبرنگار” نامگذاری شده است، از اینجا و به نوبه خودم از تک‌به‌تک همکارانم که در طی یکسال اخیر بهترین و تلخ‌ترین روزها را در طلیعه این دیار با قلم‌های خود نگاشته‌اند بی‌شمار تشکر میکنم و دست یکایک آنها را میبوسم و پیشاپیش “روز خبرنگار را به همه این عزیزان تبریک می‌گویم.”

“سید مصطفی گنجی خبرنگار و فعال رسانه‌ای”