مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان اظهار کرد: نصب تله‌کابین از بندر لافت به قشم ضابطه‌ای در قوانین نداریم، اما باید مجوزهای لازم را از محیط‌زیست بگیرند تا بررسی شود.

حبیب مسیحی تازیانی مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان در جمع خبرنگاران  به مناسبت روز جهانی زمین پاک گفت:پاک‌سازی ساحل با کمک شرکت‌ها و ان جی او ها، همایش پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، مراسم زمین پاک جهت تجلیل از کسانی که در مسائل زیست‌محیطی کارها شاخص انجام داده‌اند، آموزش جوامع محلی در مناطق حفاظت‌شده برای کاهش پسماند در این مناطق، مسابقات نقاشی، حضور سمن‌ها در مدارس برای ترویج فرهنگ زیست‌محیطی، از برنامه‌های  این روز است.

وی  با توجه به اینکه شعار امسال سازمان حفاظت از محیط‌زیست که حفظ تنوع زیستی است افزود: با توجه به اینکه با کاهش منابع و استرس‌های محیطی در طبیعت و زیستگاه‌های کوهستانی، بیابانی، دریایی و جنگل‌های حرا نیز تغییرات اقلیم را داشتیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان اظهار کرد: با وجود نبود بارندگی در سال گذشته میزان آب و غذای زیست ما کاهش یافت  کارهایی نیز توسط مردم و سمن‌ها انجام شد که نتیجه‌های خوبی داشته و توانستیم آثاری که احتمال وقوع داشت کاهش داده شود.

مسیحی تازیانی  تاکید کرد:در مناطقی که تراکم حیوانات زیاد بود با توزیع علوفه در طول سال توسط  مأمورین ما و مردم محلی ، حضور مستمر ما با کمک نیروی انتظامی، بسیج و مردم در حفاظت از محیط‌زیست تأثیرات خوبی داشته باشد.

وی افزود: با توجه به میزان پسماندی که در استان تولید می‌شود روزانه هزار و ۲۵۰ تن تولید زباله داریم، بالغ‌بر دو هزار و ۲۰۰ تن پسماند صنعتی، ۳۱۶ تن پسماند ویژه، دو هزار و ۶۰۰ کیلو پسماند عفونی تولید می‌شود، تلاش می‌شود پایش‌های مستمر و مدیریت‌های صحیحی درجاهایی که پسمانده ویژه تولید می‌شود داشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان بیان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی ما در سال جاری برای مدیریت پسماند این است که تأکیدات لازم توسط برای اجرای طرح دفع اصولی پسماندها انجام شود و برای برنامه زمان‌بندی شده پیگیری شود.

مسیحی تازیانی افزود: در بارندگی‌های اخیر پسابی از انبار نفت شرکت پخش فراورده‌های نفتی استان وارد غرب استان شد و بخشی از محتویات حوضچه‌ای که دچار سیل گرفتگی شده بود به رودخانه فصلی به طول ۸ کیلومتر منتقل شد، در اخبار منتشر شده در شبکه‌های مجازی بیان شد این پساب به دریا انتقال پیدا کرده که این‌گونه نبوده و اقدامات لازم برای پاک‌سازی خاک منطقه و رودخانه فصلی انجام شده و در حال انجام است.

وی افزود: در همایش سرمایه‌گذاری عنوان‌هایی که لحاظ کردند تا لحظه آخر در اختیار ارگان‌ها قرار نگرفت، جاهایی که خط قرمزهای زیست‌محیطی دارد مخالفت قطعی خود را اعلام خواهیم کرد برای مثال جزیره فارور جز مناطق حفاظت‌شده ماست و طبق قانون باید طرح جامع و تفضیلی انجام شود تا بعد بتوانیم موارد گردشگری را در آن پیاده کنیم و تا جایی که بنده اطلاع دارم تا این مطالعات انجام نشود غیرقابل اجراست و محیط‌زیست از اجرای آن جلوگیری خواهد کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست بیان کرد: در منطقه آزاد کیش مطالعاتی دارد صورت می‌گیرد و تاکنون به علت موارد زیست‌محیطی اجرایی نشده است، اگر قرار باشد بر اساس طرح جامع طرح‌های گردشگری صورت گیرد، گردشگری جامع خواهد بود و به‌صورت متمرکز امکان‌پذیر نیست، از این طرح‌ها بسیار ارائه می‌شود که مورد مخالفت محیط‌زیست قرار می‌گیرد و از دستور کار خارج می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان ابراز کرد: برای موضوع تله‌کابین از بندر لافت به قشم ضابطه‌ای در قوانین نداریم، اما برای این مورد باید مجوزهای لازم را از محیط‌زیست بگیرند و ما باید بررسی کنیم.

مسیحی تازیانی ابراز کرد: باید از انتقال خاک‌های رنگی هرمز جلوگیری شود، بخشی از این خاک‌های رنگی، خاک‌های ساخته شده با مواد رنگی است و به‌عنوان خاک هرمز می‌فروشند که البته جایگزین خوبی برای ارائه نمادینی از خاک هرمز است.

وی اظهار کرد: برای لانه گذاری لاک‌پشت‌ها مجوز خاصی صادر شده که در فصل‌های مشخص از ورود به مناطق لانه گزاری جلوگیری صورت بگیرد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان افزود: اخیراً محیط‌زیست موافقت صنعتی را انجام داد که از پساب آب‌شیرین‌کن استفاده کند تا حجم کمتری به دریا انتقال یابد، بنابراین سازمان محیط‌زیست در مسئله آثارآب‌شیرین‌کن اقداماتی انجام داده که آسیب کمتری به طبیعت برسد، حتی اگر این صنعت هم شکل نگیرد تمهیداتی شکل گرفته که باعث می‌شود آثار مخرب زیست‌محیطی کاهش یابد.

مسیحی تازیانی خاطرنشان کرد: جهت رصد آثار زیست‌محیطی هجوم ملخ‌ها به استان در حال تهیه گزارش‌هایی هستیم  و در آینده‌ای نزدیک گزارشی به استانداری ارائه می‌دهیم که چه آسیب‌هایی در مناطق تحت مدیریت ما اتفاق افتاده است، باید بررسی شود و ببینیم چطور می‌شود از این مسئله به‌عنوان یک فرصت استفاده کنیم.

 

انتهای پیام/