به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار مهر، قاسم سلیمانی‌دشتکی عصر پنجشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور اعضای کمیسیون‌های تخصصی انرژی، اقتصادی، کشاورزی و صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به اتفاق نمایندگان استان در مجلس و معاون دفتر امور آب و کشاورزی سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار مهر، قاسم سلیمانی‌دشتکی عصر پنجشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور اعضای کمیسیون‌های تخصصی انرژی، اقتصادی، کشاورزی و صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به اتفاق نمایندگان استان در مجلس و معاون دفتر امور آب و کشاورزی سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم خروجی حضور نمایندگان کمیسیون‌های تخصصی مجلس را در بودجه ریزی ۱۴۰۰ ببینیم.

وی در ادامه گفت: استان ایلام سرشار از منابع خدادادی مانند نفت، گاز، مرز، اربعین، آثار تاریخی با جغرافیایی پوشیده از نعمت‌های خدادادی است که هر کدام می‌تواند محور توسعه شود و این شاخص‌ها از ایلام، استانی کاملاً ارزشمند ساخته است.

استاندار ایلام افزود: فرصت‌های سرمایه‌گذاری فراوانی در استان وجود دارد که به ظرفیت‌های پایین دستی پتروشیمی نفت و گاز می‌توان اشاره کرد.

وی تصریح کرد: بهره برداری از میادین مشترک نفت و گاز و بهره برداری از طرح‌های کشاورزی استان را به طور کامل در مسیر توسعه قرار داده است.

سلیمانی دشتکی افزود: در استان پایانه مرزی بسیار قوی داریم و زیرساخت‌های دو بازارچه چیلات و چنگوله آماده شده و پیگیر بازارچه هلاله شمالی به عنوان یکی از مزیت‌های بسیار خوب ایلام نیز هستیم.

سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی در استان

وی ادامه داد: استان ایلام از کم جمعیت ترین استان‌های کشور است اما امکانات آن در حد یک استان بزرگ است؛ سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر زائرین اربعین از مرز مهران تردد می‌کنند.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه اگر فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام زودتر شروع شود تاثیرات مثبتی بر اشتغال و توسعه استان خواهد داشت، افزود: پتروشیمی بزرگ ایلام با بیش از ۳ هزار نفر اشتغال ایجاد شده و واحد الفین، شیرین سازی گاز و هیدروژن آماده افتتاح است.

وی افزود: ایجاد صنایع پایین دست پتروشیمی در حال طی مراحل هستند و دولت و نظام اعتبارات ارزی ان. جی. ال دهلران و چندین پروژه اکتشاف و لرزه نگاری را تأمین کرده است.

وی بیان کرد: استان ایلام یک استان مستقل است و در این استان از ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری ظرف ۳ سال گذشته انجام شده که بیش از ۷۰ درصد آن متعلق به نفت و گاز و پتروشیمی است و در این راستا برای مدیریت این منابع عظیم لازم است دفتر و نفت و گاز در استان مستقل شود.