روزنامه شرق درج کرد: دولت به صورت روشن از ملحق شدن به FATF و لوایح مربوط با آن پشتیبانی می‌کند. در اظهارنظرهای متفاوت گفته ‌شده که رؤسای سه قوه از قبول کنندگان لوایح پالرمو و CFT می باشند. آیت‌الله آملی‌لاریجانی ریاست قوه قضائیه نیز پس از رحلت آیت‌الله شاهرودی به عنوان ریاست مجمع منصوب شده […]

روزنامه شرق درج کرد: دولت به صورت روشن از ملحق شدن به FATF و لوایح مربوط با آن پشتیبانی می‌کند. در اظهارنظرهای متفاوت گفته ‌شده که رؤسای سه قوه از قبول کنندگان لوایح پالرمو و CFT می باشند.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی ریاست قوه قضائیه نیز پس از رحلت آیت‌الله شاهرودی به عنوان ریاست مجمع منصوب شده هست. با توجه به تصویب این لوایح در مجلس حشمت‌الله فلاحت‌پیشه ریاست کمیسیون امینت ملی و سیاست بیگانه را هم باید بخشی از قبول کنندگان محسوب کرد.

طبیعی هست که وزرای ذی ربط دولت در این لوایح هم سیاست دولت را در مجمع دنبال ‌کنند. از دیگر افراد حقوقی مجمع ریاست ستاد کل نیروهای مسلح هست؛ یعنی سردار سرلشکر محمد باقری. در نتیجه به نظر می‌رسد که از بین افراد حقوقی در مجمع کفه ترازو به سمت قبول کنندگان سنگین‌تر باشد. جایی که لوایح پالرمو و CFT در آن رد شده هست.

همه اعضای واقعی

موضع آیت‌الله جنتی ریاست شورای نگهبان در مخالفت با این لوایح واضح هست. محسن رضایی دبیر مجمع هم در آخرین اظهارنظر خود در این زمینه گفته: «در واقعیت مجمع آخرین سنگر منفعت های ملی و منفعت های جمهوری اسلامی هست و ما در اینجا نمی‌توانیم تحت اثرگذاری فشارها قرار دریافت کنیم و باید آنچه به سود ملت و کشور هست را پیش ببریم». محمدرضا عارف دیگر عضو واقعی مجمع و ریاست فراکسیون امید مجلس نیز به طور مستمر از پشتیبانی این فراکسیون مجلس از لوایح FATF حرف گفته.

او در سخنرانی خود در دانشگاه گیلان گفته: «این لوایح با حق‌شرط‌های مطروحه قابل دنبال‌شدن می باشند، اما آنچه آنان را با مبانی و اساس انقلاب و نظام با مشکلات و چالش‌های شگرف همراه می‌کند، FATF است». احمد توکلی دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اما نظر موافقی دراین‌باره دارد: «عدم ملحق شدن به FATF یا گروه بین‌المللی مخصوص اقدام مالی، هزینه‌های کشور را فراوان می‌کند در نتیجه باید با افزودن چند شرط آن را قبول کنیم.

سرلشکر حسن فیروزآبادی در این زمینه گفته: «عمده ایرادی که در این کنوانسیون وجود دارد، تضاد در تعاریف جمهوری اسلامی و غربی‌ها درخصوص تروریسم و گروه‌های تروریستی هست.

میرسلیم در آخرین اظهارات خود در این باره گفته: «در قطع‌نامه مجمع عمومی سازمان ملل در تأیید معاهده پالرمو در چند نوبت اهتمام شده که کشورها باید به پیوند جرائم سازمان‌یافته و فعل ارعابی (تروریستی) توجه کنند». در بین افراد واقعی اما مخالفان دیگری هم وجود دارد.

طیف‌ها گوناگون، نظرات متفاوت

سیدمحمد صدر را باید از قبول کنندگان تصویب این لوایح دانست. او پس از جلسه مخصوص مجمع هم که به نتیجه نرسید اظهار کرد که احتمال تصویب پالرمو در جلسه بعدی مجمع فراوان هست.

سعید جلیلی، از منتقدان فعال دولت، هم در مورد این دو لایحه گفته هست: «کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) به عنوان قسمتی از توقع ها گروه مخصوص اقدام مالی (FATF) از ایران، تعریفی از تروریسم دارد که بر طبق تفسیر شورای نگهبان با قانون بنیادی جمهوری اسلامی مغایر است». غلامعلی حدادعادل اما دیگر عضو مجمع هست که روز گذشته در این‌باره بحث‌هایی مطرح نموده.

حدادعادل اهتمام کرده هست در مورد پالرمو هنوز جای توضیحات وجود دارد. در این بین محمدرضا باهنر من جمله اصولگرایان قبول کننده با ملحق شدن به FATF هست. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این‌باره گفته که ما می‎توانیم CFT را به‎صورت مشروط و تا آنجا که مخالف احکام اسلامی و قانون بنیادی نباشد، قبول کنیم چراکه اگر به آن نپیوندیم با تحریم‎ها و مشکلات بیشتری رو به رو می‎شویم. آیت‌الله مجتهد شبستری نیز آذرماه سال جاری در گفت‌وگو با خبرگزاری «مهر»، در جواب به این سوال که پذیرش لوایح چهارگانه مربوط به FATF با لحاظ تحفظ برای ادامه مشارکت ایران و شرکا و متحدانش مصلحت هست؟ گفته: «بله، البته ما باید شرایط تحفظ را ذکر کنیم.

با لحاظ این تحفظ لوایح را می‌پذیریم چون به مصلحت کشور بوده و برای دنیا هم خوب است». در بین اعضای مجمع افراد دیگری هم می باشند که تصویب این دو لایحه را ناگزیر می‌دانند.

غلامرضا مصباحی‌مقدم از دیگر اعضای مجمع هست که تاحالا در مخالفت با این لوایح گفت وگو نکرده هست.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی هم تاحالا نظر موافقی نسبت به لوایح مربوط با FATF نداشته. این عضو مجمع پیش‌تر در مورد شرایط این دو لایحه گفته هست: «بحث کمیسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته یا به‌اصطلاح پالرمو حالا در مجمع مطرح هست و در کمال خوشبختی مجمع در حال ارزیابی دقیق هست و نقطه‌های ناتوانی ورود به این کنوانسیون را بیان می‌کند».‌

‌لوایح پالرمو و CFT در مجمع تعیین تکلیف می‌شوند. البته روال ارزیابی CFT که به گفته مسئولین بحث‌های پیچیده و طولانی‌تری پیرامون آن شکل خواهد گرفت، پس از پالرمو آغاز می‌شود. منحصرا باید در انتظار ماند و دید که چه سرنوشتی در انتظار این لوایح می باشد.