به گزارش خبرنما؛فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: آتش سوزی در مراتع و جنگل ها علاوه بر نابودی منابع خدادادی ، باعث نابودی منابع آلی خاک شده و حتی حیات وحش را نیز تهدید می کند. رحیم اسفندیاری اظهارداشت: بار مالی که این گونه حوادث بر دولت تحمیل می کند […]

به گزارش خبرنما؛فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: آتش سوزی در مراتع و جنگل ها علاوه بر نابودی منابع خدادادی ، باعث نابودی منابع آلی خاک شده و حتی حیات وحش را نیز تهدید می کند.

رحیم اسفندیاری اظهارداشت: بار مالی که این گونه حوادث بر دولت تحمیل می کند بسیار سنگین است.

وی آتش سوزی در مراتع را به دو نوع عمدی و غیر عمدی تقسیم کرد و گفت: امسال به علت بارش های بیشتر و پوشش گیاهی نسبتا بالایی که در مناطق وجود دارد مراتع و جنگلها مستعد آتش سوزی هستند .

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان در ادامه خاطر نشان کرد: عمدی بودن آتش سوزی ها از دلایل اصلی بروز این حوادث در فصول گرما می باشد .

اسفندیاری بیان داشت: پرتاب ته شیشه بطری ها ، پرتاب ته سیگار ، کبریت ، آتش بازی در مراسم روستائیان، سهل انگاری گردشگران و برخی از چوپانان به هنگام گرم کردن آب از جمله عوامل عمدی بودن آتش سوزی ها به شمار می آید .

وی اظهار کرد : سوزاندن بقایای کشاورزی باور اشتباهی است که بین برخی از روستائیان برای رشد بهتر محصولات آتی و همچنین حاصلخیز شدن زمین رایج شده است.

وی تاکید کرد : برای حفظ منابع طبیعی و سرمایه ملی می توان با فرهنگسازی این باور نادرست را در بین جوامع محلی از بین برد .

این مقام مسئول تاکید کرد : کشاورزان پس از برداشت محصول خود بقایای محصولات را آتش نزنند چرا که علاوه بر از بین بردن مواد آلی خاک ، برابر ماده ۲۰ قانون هوای پاک فرد متخلف در هنگام بروز حادثه ۶ ماه تا ۲ سال به حبس محکوم می شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در ادامه توصیه کرد که مردم هنگام مشاهده آتش سوزی در مرتع و جنگل با شماره تماس گویای ۱۵۰۴ تماس گرفته و گزارش خود را اطلاع دهند.

اسفندیاری با اشاره به این که منابع طبیعی برای مردم و نسل های آینده است تاکید کرد :جوامع محلی به هنگام بروز حادثه با نیروهای یگان اداره کل منابع طبیعی در راستای اطفاء حریق همکاری کنند.

انتهای پیام/