ایرنا: تارنمای یو اس ای تودی روز (دوشنبه) بخش هایی از فیلم مصاحبه مخصوص خبرنگار اعزامی خود به آنتالیا با محمد جواد ظریف در مورد خارج شدن دولت ترامپ از توافق اتمی (برجام) و اعمال تحریم های ضد ایرانی آمریکا را منتشر نمود. ظریف به خبرنگار یو اس ای تودی گفت: اگر چه ‘ اعتماد متقابل […]

ایرنا: تارنمای یو اس ای تودی روز (دوشنبه) بخش هایی از فیلم مصاحبه مخصوص خبرنگار اعزامی خود به آنتالیا با محمد جواد ظریف در مورد خارج شدن دولت ترامپ از توافق اتمی (برجام) و اعمال تحریم های ضد ایرانی آمریکا را منتشر نمود.

ظریف به خبرنگار یو اس ای تودی گفت: اگر چه ‘ اعتماد متقابل ‘ پیش شرط مذاکره نیست ولی ‘ احترام متقابل ‘ پیش شرط مذاکره هست. ما به توافقنامه ای با آمریکا دست یافتیم که دو صفحه ای نبود (اشاره به توافق اتمی موخر آمریکا و کره شمالی) و ۱۵۰ صفحه داشت اما آمریکا تصمیم گرفت که از آن خارج شود. تقصیر ما نبود که آمریکا طرف مذاکره قابل اعتمادی نیست. این مشکلی هست که جامعه جهانی با آن رو به رو هست.

ظریف: می اندیشم توان داریم نمونه متفاوتی ساخته و گذشته را کنار بگذاریم. متاسفانه این دولت (ترامپ) ثابت نمود که این کار غیر امکان دارد.

خبرنگار یو اس ای تو دی سؤال کرد راهی برای گذر از این بن بست وجود ندارد؟ به گفته خودتان شما دولتی را می خواهید که رویکردی متمایز داشته باشد.

ظریف در جواب گفت : ما به رویکردی متمایز احتیاج داریم نه دولتی که رویکردی متمایز داشته باشد. اعتقاد دارم که آدم توان دارد عوض شود. این دولت نیز توان دارد رویکردی متمایز داشته باشد.

وزیر امور خارجه ایران در جواب به این سوال که آیا می خواهید به انتظار انتهاء دولت ترامپ بنشینید؟ گفت : می خواهیم منتظر انتهاء این رویکرد باشیم. دولت ترامپ توان دارد رویکرد خود را تغییر دهد. ما در امور داخلی آمریکا مداخله نمی کنیم. تصمیم با آمریکائیها هست که چه کسی را به ریاست جمهوری انتخاب نمایند. ما می خواهیم شاهد یک رویکرد متمایز باشیم.

خبرنگار روزنامه آمریکایی یو اس ای تو دی سؤال کرد : اگر ریاست جمهوری تازه ای بر سر کار آید، آیا ایران تمایل به مصاحبه دارد؟ که وزیر خارجه در جواب گفت : اگر رویکرد تازه ای وجود داشته باشد.

ظریف دنبال کرد: دولت ایران در حالتی که پایه و اساس مصاحبه ی مفید و ثمربخش در مورد توافق اتمی ایران وجود داشته باشد، دیپلماسی تازه را ارزیابی خواهد کرد.

وی علاوه بر این به شرایط ایران برای شرکت در گفتگوها با واشنگتن اشاره نمود و گفت: نیازی به تعویض دولت آمریکا نیست، لکن باید رویکرد متفاوتی داشته باشد و رویکرد خود را تغییر دهد.

این روزنامه آمریکایی درج کرد: کاخ سفید به درخواست یو اس ای تودی برای اظهارنظر در مورد اظهارات ظریف جواب نداد و وزارت امور خارجه آمریکا نیز از اظهار نظر در این باره اجتناب کرد.

یو اس ای تودی به اجتناب ظریف از دادن جواب مستقیم به پرسشی درمورد منظورش از رویکرد متمایز و اینکه منظور وی تغییر ترامپ ریاست جمهوری آمریکاست، تنها گفت: اعتقاد دارم نوع بشر قابل تغییر هست و این دولت نیز توان دارد رویکرد خود را تغییر و ما تمایلی به حوصله و انتظار برای تغییر این رویکرد هستیم.

ظریف در این گفت وگوی ۴۵ دقیقه ای قبل از سرگیری اعمال تحریم های کاخ سفید در روز دوشنبه بر بخش های انرژی و بانکداری ایران، در شهر ساحلی آنتالیا در جنوب غربی ترکیه برگزار گردید که برای حضور در یک نشست اقتصادی به آن عزیمت کرده بود، اضافه کرد:

دولت ترامپ به جای دیپلماسی، بر تحمیل و زورگویی معتقد است. دولت کنونی ایالات متحده به طور اساسی قصد دارد با وادارکردن همه اعضای جامعه بین المللی به نقض توافقی که توسط قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تائید شده هست، که قوانین بین المللی رانقض کنند. ایران به تحریم های ایالات متحده عادت دارد، زیرا تقریبا از ۳۹ سال پیش بر ایران اعمال می شده هست.

وی به شماری از توافقنامه ها از پیمان تغییر اقلیمی پاریس و توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی تا توافقنامه کنترل جنگ افزار ها با روسیه در دهه ۱۹۸۰ در دوره دولت رونالد ریگان که ترامپ از هنگام به قدرت رسیدن در ژانویه ۲۰۱۷ یا از آنان خارج شده و یا خواستار مذاکره دو مرتبه در مورد آنان شده هست، اشاره نمود و اضافه کرد: احترام دوطرفه با احترام گذاشتن به خود شروع می شود، توافق ما با ایالات متحده ۲ صفحه نبود، لکن ۱۵۰ برگ داشت و این کشور تصمیم گرفت که از آن خارج شود.

این اشتباه ما نبود که ایالات متحده شریک و طرف مذاکره قابل اعتمادی نیست، لکن مشکلی هست که جامعه بین المللی با آن روبه رو هست.

ظریف گفت: در حالتی که شخصی تنها بگوید من این (برجام) را دوست ندارم و می خواهم از آن بیرون بروم، زیرا باور دارم که به اندازه کافی قدرتمند هستم و توان دارم این کار بکنم. پس چه تضمینی وجود دارد که در توافقنامه بعدی نیز چنین کاری نخواهد کرد.

ظریف یادآورشد: تصمیم ترامپ برای خارج شدن از توافق اتمی به دنبال مخالفت نزدیک ترین هم پیمانان واشنگتن و به رغم تائید متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد ناظر سازمان ملل متحد بوده که ایران با کاهش ابعاد غنی سازی، شرایط برجام را رعایت می کرده هست.

وی با متهم نمودن سعودی ها در کشتن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی به دست عاملان و مامورین ریاض در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه گفت: متاسفانه فردی به طور بسیار وحشیانه کشته شده هست. کدام کشور طالبان را ایجاد نمود و شهروندان کدام کشور در حمله های ۱۱ سپتامبر مداخله داشتند؟

ظریف در مورد تاثیر تحریم ها بر ایران گفت: (دولت) ایران یارانه می دهد، در نتیجه کالاها و نیازهای زندگی مردم با بهای سابق ارائه می شود، اما هیچ کس مدعی نیست که تحریم های اقتصادی، عارضه نمی رساند. تحریم های اقتصادی همیشه خدشه می زنند، اما به اغراض سیاسی که قصد دستیابی به آن را دارند، نمی رسند.

وی درمورد تلاش های اروپا برای محافظت توافق اتمی گفت: اس پی وی (سازوکار مالی طراحی شده مقامهای (اتحادیه) اروپایی برای ادامه ارتباطات و خدمات بازرگانی و بانکی با ایران به رغم اعمال تحریم ها، اقدامی به ویژه هست که در گام نخست برای وضعیت ایران طراحی شده، اما هدف پایانی آن تنها مراقبت از ادامهم ارتباطات تجاری میان ایران و اروپا یا میان ایران و کشورها و طرف های ثالث نیست، لکن در حقیقت برای دفاع از اروپا در مقابل فشار ایالات متحده هست.

ظریف درمورد صنعت نفت ایران گفت: ترامپ و دولتش گفته اند که (با اعمال تحریم ها) بر صادرات نفت ایران، آن را تا حد صفر و قطع کامل کاهش خواهند داد. ما اظهار کردیم که این آرزو و خواب و خیالی هست که هیچ وقت به حقیقت نخواهد ملحق شد … حالا رویت می کنیم که درست بوده، زیرا واشنگتن معافیت هایی صادرات نفت را برای هشت کشور صادر نموده هست که هنوز قصد دارند به خرید نفت از ایران دنبال کردند.

وزیر خارجه کشورمان در مورد انتخابات میان دوره ای (سه شنبه ۶ نوامبر) آمریکا و سیاست داخلی این کشور گفت که ما هیچ امیدی به انتخابات کنگره یا ۲۰۲۰ (هنگام برپایی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده) نبسته ایم. وجه تمایز ایران از بعضی از متحدین آمریکا در منطقه این هست ما نه فقط به رغم (دشمنی های) آمریکا رهایی یافته ایم، لکن به مقابله با آمریکا ادامه می دهیم. ایران دولت های دمکرات و جمهوریخواه گذشته آمریکا را که همگی مشی کینه توزانه داشته اند و دشمن ما بوده اند، پشت سر گذاشته هست.