رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: همزمان با روز جهانی فشارخون این طرح در دوبخش اطلاع رسانی و آموزش از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد و تشخیص و درمان از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنما؛دکتر حسین فرشیدی هدف از اجرای این طرح را شناسایی افراد و پیشگیری از عوارض فشار خون در افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی اعلام کرد.

وی افزود: گروه‌های هدف برای ثبت فشارخون در سامانه وپیگیری درمان یا به مراکز درمانی پایگاه‌های جامع سلامت و خانه‌های بهداشت مختلف مراجعه و یا با مراجعه به سامانه سلامت به نشانی salamat.gov.ir اطلاعاتشان را ثبت کنند.

دکتر فرشیدی عنوان کرد: فشارخون بالا سه دسته بیماری از جمله بیماری‌های عروق مغزی، عروق قلبی و عروق محیطی ایجاد می‌کند؛ و متاسفانه بسیاری از مبتلایان به فشار خون از بیماری خود بی خبر هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطر نشان کرد: مهم‌ترین راهکار برای کنترل فشار خون یا همان بیماری قاتل خاموش، تغییر سبک زندگی، اصلاح رژیم‌های غذایی و فعالیت‌های بدنی است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اهداف این طرح ملی گفت: هدف ما از اجرای این طرح غربالگری و پایش فشار خون افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی است.

دکتر کاووس دیندارلو افزود: با توجه به جمعیت یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفری استان، و جمعیت بالای ۳۰ سال که ۷۶۰ هزار نفر می باشند؛ و با توجه به مطالعاتی که انجام شده انتظار می رود، ۲۶ درصد افراد بالای ۳۰ سال حدود ۱۹۰ هزار نفر در استان ابتلا به فشار خون باشند.

وی ابراز کرد: شهروندان در این طرح می توانند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاههای سلامت نسبت به اندازه گیری دقیق فشار خود اقدام کنند؛ همکاران ما در بخش بهداشت فشار خون مراجعه کنندگان را مورد ارزیابی قرار می دهند و اطلاعات آنان را در پرونده الکترونیک سلامت ثبت خواهند کرد.

دکتر دیندارلو عنوان کرد: از ۱۷ خرداد به جز مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاههای سلامت پایگاههایی را در سطح شهرستانها خواهیم داشت؛ همچنین افرادی که توانایی کنترل فشار خود را دارند (بصورت خود اظهاری) می توانند اطلاعات لازم در خصوص میزان فشار خون خود را از طریق درگاه اینترنتی www.salamat.gov.ir وارد کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هدف از این طرح را شناسایی افراد مبتلا به بیماری فشار خون بالا و بعد درمان سریع و به موقع بیماران قبل از اینکه به عوارض ناشی از این بیماری دچار شوند می باشد.

وی تصریح کرد: حداقل ۶۰ درصد از مردم از بیماری فشارخون خود اطلاع ندارند و زمانی متوجه می شوند که باید در بخش های ویژه بیمارستان ها بستری شوند یا خدمات دیالیز را دریافت کنند؛ لذا همه باید تلاش کنند تا یک بسیج عمومی برای اجرای موفق طرح کنترل فشار خون در استان هرمزگان شکل بگیرد.

۱۷ می‌مصادف با بیست و هفتم اردیبهشت ماه، روز جهانی فشار خون نامگذاری شده است.

انتهای پیام/