علی صالحی رئیس‌کل دادگستری هرمزگان با بیان اینکه در مبارزه با فساد عزم جدی و راسخ داریم، گفت: پرونده مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان در حال رسیدگی است، متهمین این پرونده هم اکنون با تأمین قرار وثیقه قانونی آزاد هستند و پرونده در شعبه پنج بازپرسیدادسرای عمومی و انقلاب بندرعباس در حال رسیدگی است.

 

به گزارش خبرنما؛علی صالحی صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، اظهار کرد: دادگستری هرمزگان با تلاش شبانه‌روزی همکارانم در یک سال گذشته خدمات ارزنده‌ای را به هم استانی‌هایمان عرضه داشته است.
علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان درجریان نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه با اعلام این مطلب که ارتقای شاخص ها در حوزه تکریم ارباب رجوع و رسیدگی به مطالبات مردم مؤلفه ای حائز اهمیت در چهارچوب عمل به برنامه های راهبردی دستگاه قضایی استان هرمزگان محسوب می گردد، خاطر نشان کرد : طی سال گذشته بالغ بر دو هزار و سیصد و پنجاه دیدار مردمی حضوری توسط رئیس کل دادگستری با شهروندان و مردم شریف هرمزگان صورت گرفته است.
وی با تأکید بر اهمیت توجه به امور فرهنگی در مجموعه دادگستری استان از کسب رتبه اول دستگاه قضایی هرمزگان در اجرای مدل تعالی فرهنگی در میان استان های سراسر کشور خبر داد.
این مقام قضایی با تأکید بر توجه ویژه دادگستری استان به موضوع پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی ، از اجرای طرح کمربند سبز شهر بندرعباس به مساحت بالغ بر ۱۰ هکتار با غرس بیش از ۵ هزار اصله نهال در راستای اجرای این طرح و استفاد از ظرفیت مجازات های جایگزین حبس خبر داد.
رئیس شورای قضایی استان هرمزگان ارتقای اطلاعات حقوقی شهروندان از طریق توزیع اقلام فرهنگی و بسته های حاوی مطالب پیشگیرانه در بیش از ۱۸۰۰ تاکسی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر بندرعباس و اجرای نظام مراقبت اجتماعیبرای بیش از سی هزار دانش آموز هرمزگانی با نام اختصاری پروژه نماد مبنی بر طراحی مجموعه‌ ای نظام یافته از خدمات و برنامه‌ ها، شامل غربالگری، آموزش، توانمند سازی و حمایت‌های روانی – اجتماعی، به منظور مراقبت دانش‌ آموزان در برابر رفتار‌های پرخطر، آسیب‌های اجتماعی و جرائم را از دیگر اقدامات دادگستری استان هرمزگان در حوزه پیشگیری از وقوع جرم برشمرد.
صالحی با بیان این مطلب که در نتیجه اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی استان هرمزگان رشد ارتکاب جرایم در استان کنترل شده است، از کاهش نرخ وقوع جرم در هشت عنوان مجرمانه استان خبر داد.
رئیس کل دادگستری استان هرمزگان کسب رتبه سوم دستگاه قضایی استان در توسعه ثبت قراردادهای پیش فروش ساختمان در دفاتر اسناد رسمی و همچنین اجرای قانون مربوطه و فعالیت هفت مرکز مداخله و کاهش آسیب طلاق را از جمله دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه پیشگیری عنوان کرد.
علی صالحی در ادامه سخنان خود ، تکریم ارباب رجوع و ارتباط تنگاتنگ با مراجعین ، توجه ویژه به مباحث فرهنگی ، حفظ حقوق بیت المال ،مقابله با قاچاق به ویژه قاچاق سازمان یافته و کلان را از مهمترین برنامه های دستگاه قضایی استان در سال پیش رو عنوان کرد .
وی همچنین تشکیل دبیرخانه پرونده های مهم در استان و مدیریت پرونده های این حوزه ، نظارت بر ضابطین از طریق اعمال بازرسی های هدفمند ،فعالیت دبیرخانه و شورای حفظ حقوق شهروندی و کاهش اطاله دادرسی و تسریع در روند رسیدگی های قضایی را دیگر اولویت های دادگستری استان هرمزگان عنوان کرد.
این مقام مسئول ، نظارت بر خدمت رسانی مطلوب در واحدهای قضایی و فراهم نمودن امکانات رفاهی برای مراجعین را از دیگر اقدامات دستگاه قضایی استان هرمزگان در حوزه ارتباطات مردمی و تکریم ارباب رجوع عنوان کرد.
رئیس شورای قضایی استان هرمزگان با اعلام خبر فعال سازی واحد ارشاد و معاضدت در تمامی حوزه های قضایی ، از انجام شانزده هزار و پانصد و هفت مورد مشاوره و تنظیم یازده هزار و چهل و سه مورد دادخواست و هشتصد و هفتاد و شش مورد لایحه برای متقاضیان معاضدت و دریافت خدمات مشاوره به صورت رایگان با به کارگیری ۳۰۱ نفر وکیل تسخیری و معاضدتی در این حوزه خبر داد.
علی صالحی در ادامه از کاهش ۱۸ درصدی جمعیت کیفری استان ، معادل یکهزار و صد و شش نفر از زندانیان خبر داد و با اعلام تدوین برنامه های مدون در خصوص بازدید مستمر و هدفمند قضات از زندان های سراسر استان ، کسب رتبه هشتم کشوری در این حوزه را دستاوردی حائز اهمیت برای دستگاه قضایی استان عنوان کرد.
وی برنامه ریزی جهت استفاده از تأسیسات نوین قضایی به خصوص مجازات های جایگزین حبس و صدور دوازده هزار و دویست و پنجاه و پنج فقره حکم با استفاده از این تأسیسات را بخشی از اقدامات دادگستری هرمزگان در ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها برشمرد.
رئیس شورای حفط حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان رسیدگی به هفتصد و هفتاد و پنج پرونده در حوزه تصرفات اراضی ملی و منابع طبیعی و رفع تصرف از یکصد و شش هکتار از این اراضی به ارزش بیش از یک هزار میلیارد تومان را اقدامات دستگاه قضایی استان به منظور صیانت از اراضی ملی و حفظ حقوق بیت المال عنوان کرد
صالحی همچنین از ۵۵ مورد رفع تصرف از بستر و حریم رودخانه ها ، اعاده اراضی تغییر کاربری داده شده به مساحت شانزده هزار و پانصد و هشتاد و یک متر مربع ، رسیدگی به ۱۰ پرونده با موضوع آلودگی نفتی در بخش تالاب های بین المللی شهرستان سیریک، رسیدگی به دو پرونده با موضوع ورود پسماند در حوزه غرب بندرعباس و پلمب هزار و هفتصد و هشتاد و چهار حلقه از چاه های غیرمجاز و انسداد یکصد و هفتاد و هشت حلقه به علت تخلف از موازین قانونی را از دیگر اقدامات شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی استان هرمزگان عنوان کرد.
رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تشکیل هفت جلسه با خروجی ۵۶ مصوبه مهم و عملیاتی و جلوگیری از تعطیلی واحدهای مهم استان مثل آلومینیوم المهدی و فولاد و برگشت به کار هزاران کارگر را مهمترین اقدامات دستگاه قضایی استان هرمزگان در ستاد پیگیری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و یادآور شد: در نتیجه اقدامات و حمایت های دستگاه قضایی ، در سراسر استان هرمزگان هیچ واحد تولیدی مهم تعطیل یا نیمه تعطیلی وجود ندارد.
وی همچنین با اشاره به تشکیل دبیرخانه رسیدگی به پرونده‌های مهم در دادگستری هرمزگان افزود: پرونده‌های مهم در این دبیرخانه با قاطعیت تمام رسیدگی و به نتیجه خواهد رسید.
رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان در تشریح مهمترین بخش های عملکرد یک‌ساله این مجموعه در نظارت بر ضابطین عام و خاص عنوان کرد: ۴۱ مورد بازرسی از مراجع انتظامی و ضابطین، ۶۹ مورد بازرسی از دستگاه‌های قضایی و رسیدگی به ۱۴ مورد شکایات در این زمینه ازجمله کارهایی است که در یک سال گذشته صورت گرفته است.
صالحی ارائه ۳۰ ساعت آموزش به ۵۸۳ نفر از ضابطین عام و ۵۵ ساعت آموزش به ۶۸۹ نفر از ضابطین خاص را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه برشمرد.
رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان از صدور ۱۲ هزار و ۲۵۷ فقره حکم با استفاده از تأسیسات جایگزین حبس، رسیدگی به ۷۷۵ پرونده در حوزه تصرفات اراضی ملی و منابع طبیعی، رفع تصرف از ۱۰۶ هکتار از این اراضی به ارزش بیش از هزار میلیارد تومان به‌عنوان بخش دیگری از عملکرد دادگستری هرمزگان نام برد و بیان کرد: ۵۵ مورد نیز رفع تصرف از مسیر و حریم رودخانه‌ها در سال گذشته داشتیم.
رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان ادامه داد: با تشکیل دبیرخانه پرونده‌های مهم، رسیدگی به ده‌ها پرونده مهم ازجمله قاچاق سازمان‌یافته ظروف شیشه‌ای سریع‌تر انجام شده است.
صالحی توسعه دادگستری شهرستان پارسیان، اتصال شوراهای حل اختلاف و واحدهای قضایی مرکز استان به شبکه فیبر نوری را از دیگر اقدامات ذکر و عنوان کرد: افزایش ۳۴درصدی میزان ابلاغیه‌های الکترونیکی و افزایش ۱۰درصدی تعداد پرونده‌ای رسیدگی شده از اقدامات شاخص دادگستری استان در یک سال گذشته است.
وی با بیان اینکه اولویت ما در استان موضوع امنیت است، تصریح کرد: سعی می‌کنیم پرونده‌ های مهم را در سریع‌ترین زمان ممکن بررسی کنیم و به نتیجه برسانیم.
رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان افزود: در مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر تلاش می‌کنیم با قاطعیت و تمام قدرت مقابله کنیم و برخورد جدی در این حوزه صورت گیرد.
صالحی عنوان کرد: از اقداماتی که در دستور کار آینده بنده است اختصاص روزهای سه‌شنبه به ملاقات مردمی بوده و به سراسر استان ابلاغ نموده ام لیست ملاقات مردمی را جهت پیگیری اعلام کنند.
وی تصریح کرد: امنیت استان مهم‌ترین اولویت مااست، مردم نیاز به امنیت دارند و بر همین اساس با تشکیل دبیرخانه مدیریت پرونده‌های مهم سعی می‌کنیم پرونده‌های استان را در سریع‌ترین زمان رسیدگی کنیم.
وی با تأکید بر اینکه پرونده‌ها از بدو تشکیل تا انتها رصد می‌شوند، خاطرنشان کرد: در رسیدگی به قاچاق کالا و مواد مخدر برنامه داریم با تمان قوا با مرتکبین این جرایم برخورد قاطع داشته باشیم.
رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان عنوان کرد: در مبارزه با مظاهر فساد چه در حوزه دستگاه قضایی و چه سایر دستگاه‌ها عزم جدی و فوری داریم و در حوزه پیشگیری جرم به خصوص در حوزه جرائم خشن تلاش می کنیم تا ورودی را کنترل نموده و این مورد نیز از اولویت‌های اساسی ما است، همچنین استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها از مدنظر می باشد.
صالحی تصریح کرد: مردمی بودن، کنار مردم بودن و استفاده از نیروهای انقلابی، ولایی و عملیاتی نیز از اولویت‌های دیگردستگاه قضایی استان هرمزگان است.
وی در تشریح برنامه‌های دادگستری استان هرمزگان در هفته قوه قضاییه اظهار کرد: برنامه‌ها را با حضور در منزل شهید مدافع حرم شهید تختی نژاد و حضور و عطرافشانی در گلزار شهدا آغاز کردیم، از صد نفر از ایثارگران و خانواده شهدای دستگاه قضا تقدیر شد، عصر امروز به منزل ۴ شهید دستگاه قضایی و یک شهید مدافع حرم خواهیم رفت، فردا نیز دیدار مردمی در مصلی نماز جمعه و سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه را خواهیم داشت.
رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان ادامه داد: همچنین در روزهای آینده دیدار با نماینده ولی‌فقیه، دیدار با امام‌جمعه اهل سنت، بازدید از زندان مرکزی بندرعباس، جلسه شورای اقتصاد مقاومتی، جلسه کمیته راهبردی با نیروی انتظامی و یادواره شهدای ۷ تیر را خواهیم داشت.
صالحی در خصوص اطلاع‌رسانی پرونده‌های جاری در دادگستری هرمزگان، عنوان کرد: محدودیت‌های قانونی اجازه نمی‌دهند تا زمانی که حکمی قطعی نشود اطلاع‌رسانی کنیم.
صالحی عنوان کرد: در خصوص حریم دریا و ساحل برنامه‌های جدی داریم، ما به‌عنوان خدمت‌گزار مردم موظف به پایداری و حراست این امانت هستیم تا هرکس هر تعرضی چه به خشکی چه دریا داشته باشد برخورد کنیم، در خصوص پرونده فرار مالیاتی مربوط به اتاق بازگانی با توجه به گستردگی این پرونده آن را به کارشناس حسابرسی واگذار کردیم و سعی می‌کنیم در اسرع وقت به نتیجه برسد.
وی با بیان اینکه پرونده شیمیدور به دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی ارجاع شده و در دست بررسی است، خاطرنشان کرد: ورود فاضلاب به دریا را به‌صورت جدی پیگیری می‌کنیم و به دستگاه‌های مربوطه تأکید به رعایت می‌کنیم، برخی موضوعات پروژه‌های ملی است و تعیین تکلیف پساب بندرعباس و آلودگی‌های ایجاد شده و موضوعات مرتبط با سواحل سال‌هاست مورد پیگیری قرار دارد، لازم به ذکر است که این موضوع اصلاً قضایی نبوده و کاملاً دولتی است و وزارت نیرو، استانداری، شهرداری، اداره کل آب و فاضلاب و سایر دستگاه‌های مربوطه مسئولیت‌هایی دارند و توضیحات و دفاعیات مختلفی هم دارند و شرح و بسط طولانی هم دارد.
رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان اضافه کرد: اینکه آقای قصمی، مدیرعامل آبفای هرمزگان نیز متعهد شد پیگیری کند مربوط به این بود که تصفیه‌خانه بندرعباس در حال تعمیر بود و فاضلاب را با سطح پایین‌تری از تصفیه وارد خور می‌کردند؛ تعمیرات را انجام دادند و ازنظر آب و فاضلاب بندرعباس پساب آلودگی نداشت، محیط‌زیست هم معترض نشده است، اما ازاین‌جهت که پساب بازیافت شود برنامه‌های درازمدتی دارد که هنوز به سرانجام نرسیده است، ما نیز در راستای پیگیری حقوق عامه موظف به پیگیری هستیم.
صالحی تصریح کرد: در خصوص پرونده قتل زوج فرهنگی همه دست‌اندرکاران در حال تلاش برای دستگیری مظنونین پرونده هستند اما کار پلیس آگاهی هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی بیان کرد: واگذاری مجتمع آلومینیوم المهدی تخلفاتی داشته که پرونده‌اش در تهران تشکیل‌شده و درنهایت واگذاری ابطال و از تصرف آن شخص خارج شده است.
رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان عنوان کرد: برای پرونده مشهور به تمساح خلیج حکم صادر شده، دو نفر از متهمین به اعدام و ۱۷ نفر دیگر نیز به حبس محکوم شدند و پرونده مفتوح است و در حال طی کردن مراحل قانونی به سر می‌برد.
صالحی در پاسخ به سؤالی مبنی بر آخرین وضعیت پرونده مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان ، اظهار کرد: پرونده مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان در حال رسیدگی است، متهمین اکنون با تأمین قرار وثیقه قانونی آزاد هستند و پرونده در شعبه پنج بازپرسی در حال رسیدگی است، با توجه به پیچیدگی‌ها و حجمی که این پرونده داشته موضوع در حال کارشناسی است، کارشناسان تقاضای مهلت کرده بودند ، سعی ما بر این است که این پرونده نیز در اسرع وقت رسیدگی شود.

انتهای پیام /