وحید حاج سعیدی: اولی الالباب و اولی الابصار جامعه یا به عبارتی صاحبان هوش و خرد و دانایی نیک می دانند تمرکز روی خود مشکل همواره بر تمرکز بر روی راه حل بیشتر جواب می دهد! شما همین مشکل طلاق را در نظر بگیرید. اگر زوجین روی راه حل تمرکز کننند باید هزار راه […]

 

وحید حاج سعیدی:

اولی الالباب و اولی الابصار جامعه یا به عبارتی صاحبان هوش و خرد و دانایی نیک می دانند تمرکز روی خود مشکل همواره بر تمرکز بر روی راه حل بیشتر جواب می دهد! شما همین مشکل طلاق را در نظر بگیرید. اگر زوجین روی راه حل تمرکز کننند باید هزار راه نرفته را طی کنند و پیش صد تا مشاور و ریش سفید بروند و کلی هم برای برای گل و شام در رستوران و …  هزینه کنند و هیچ ضمانتی برای به سر انجام رسیدن داستان وجود ندارد. ولی اگر روی مشکل تمرکز کنیم به فراست در می یابیم بهترین راهکار برای پیشگیری از طلاق همانا ازدواج نکردن است!

در حال حاضر هم می بینیم دولت با حجم وسیع و گسترده ای از اعداد و ارقام رو به رشد مواجه است که پیشتر از این ارقام فقط برای اندازه گیری اجرام آسمانی استفاده می شد، اما الان از این اعداد برای محاسبه میزان اختلاس و معوقات بانکی و دلارهایی که یهویی گم می شوند، استفاده می شود! بماند که قیمت سکه و دلار و برخی کالاها و اقلام هم لحظه ای تغییر می کند و قیمت الان با الان فرق می کند! مردم یادتون هست..

هر چند عده ای توپ را در زمین رئیس جمهور انداخته اند و ایشان را مقصر می دانند در صورتی که این چنین نیست. چرا که بار ها رئیس جمهور در صحبت هایش از این اوضاع گله کرده و شخصاً از رئیس جمهور خواستار معضلات اقتصادی و غیر اقتصادی شده اند!

با این وجود ما در راستای وظیفه ذاتی خودمان که همانا حل مشکلات با کمترین هزینه و در کوتاه ترین مدت است، از بقچه پیشنهادی مان در این خصوص رو نمایی می کنیم علی برکته الله:

الف) حذف چند صفر: حالا که حذف صفر از پول ملی میسر نیست ( یعنی این دولت مال این حرف ها نیست)، پیشنهاد می شود از برخی اعداد و آمار ، صفر حذف شود. مثلاً اختلاس ها یا پول هایی که گم می شوند با حذف ۴ صفر اعلام شوند و آنهایی که بیکار هستند بروند و اصل پول گم شده را به دلار ، ریال، تومان، دینار، درهم ، پوند و هر واحد دیگری که دوست دارند حساب کنند. با این رویکرد در خصوص سن مدیریتی مورد نیاز برای برخی امورات هم خود به خود مشکل حل می شود!

ب) استفاده مناسب از دست: حقیقت امر برخی افراد دستشان به کم نمی رود. مثلاً اگر ۴ تا مهمان داشته باشند، برای ۱۴ نفر غذا درست می کنند و قس علی هذا … فلذا پیشنهاد می شود در خصوص قیمت گذاری کالا ها و نرخ ارز و سکه و … از این افراد استفاده نشود و رجوع کنیم به همان افرادی که ۱۵ سال است نگذاشتند یارانه از ۴۵ هزار تومان بالاتر برود یا قیمت شارژ دو هزار تومانی را کماکان در کانال دو هزار تومان ثابت نگه داشته اند!

پ) تقلیل گرایی یا reductionism: در گام آخر پیشنهاد می شود در حل برخی مشکلات کلان نظیر گرانی و به هم ریختن بازار ارز و سکه به جای ریشه یابی، تهدید به افشای اسامی، بگیر و ببند، برخورد با  وزیر و وکیل و … مشکل را گردن افرادی مثل جمشید بسم الله، سلطان سکه و … بیاندازیم. این طوری هم زود تر به نتیجه می رسیم چون دستگیری و اعدام این افراد راحت تر است؛ و هم اخلاقیات رعایت می شود و با آبروی مردم بازی نمی شود! حالا گیریم محسن صالحی، معاون سابق اداره بین‌الملل بانک مرکزی هم این لابلا یک بی ام و ۷ میلیاردی رشوه گرفته باشد، این چه دخلی به بازار ارز و دلار دارد؟!