مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر از انجام همزمان دو مانور عملیاتی مقابله با آلودگی نفتی و جستجو و نجات دریایی در بندر کنگان خبر داد. به گزارشخبرنما، سیاوش ارجمند زاده مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر  در اینباره گفت: بمنظور ارتقای سطح توان نیروهای عملیاتی و آمادگی همه جانبه آنها و با توجه به […]

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر از انجام همزمان دو مانور عملیاتی مقابله با آلودگی نفتی و جستجو و نجات دریایی در بندر کنگان خبر داد.

به گزارشخبرنما، سیاوش ارجمند زاده مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر  در اینباره گفت: بمنظور ارتقای سطح توان نیروهای عملیاتی و آمادگی همه جانبه آنها و با توجه به بالا بودن پتانسیل ایجاد آلودگی  در بنادر، همچنین  بر اساس توصیه های کنوانسیون بین المللی ، همزمان دو مانور عملیاتی مقابله با آلودگی نفتی  و مانور جستجو ونجات دریایی در بندر کنگان برگزار شد‌.

ارجمندزاده افزود: براساس سناریو تعیین شده،طی مشاهده آلودگی نفتی توسط مسئول اسکله در بندر کنگان و اعلام به مرکز اضطرار در بندر، بلافاصله هماهنگی های لازم انجام وکارشناس مربوطه و تیم مقابله با آلودگی به همراه تجهیزات لازم به موقعیت اعزام شدند.

وی اضافه کرد: تیم مقابله با آلودگی با توجه به حجم و گستردگی میزان آلودگی اقدام به استفاده از بوم مهار کننده نموده و آلودگی ایجاد شده را به جهت عدم گسترش محصور کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر بیان کرد: تیم مقابله با آلودگی پس از محصور نمودن آلودگی و با توجه به نوع آلودگی نسبت به پاکسازی به وسیله پدهای جاذب اقدام نمود و پس از پاکسازی کامل و پس از یک ساعت تلاش بی وقفه عملیات با موفقیت به پایان رسید.

سیاوش ارجمندزاده عنوان کرد: همزمان با انجام مراحل پایانی عملیات مقابله با آلودگی نفتی و طی دریافت پیامی از سوی یکی از شناورهای درحال خروج از بندر کنگان مبنی بر مشاهده شخصی بر روی آب، بلافاصله هماهنگی لازم انجام شد و شناور ناجی ۸  به موقعیت اعزام شد.

وی اظهار داشت : با حضور شناور ناجی ۸ در موقعیت اعلام شده فرد مضطر ازدریا گرفته شد و در اسکله بندر کنگان تحویل عوامل اورژانس گردید.

گفتنی است، در این مانور کارشناسان اداره ایمنی و حفاظت دریانوردی، تیم مقابله با آلودگی و جستجو و نجات دریایی(شناور ناجی ۸) اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، کارشناسان اداره بندر کنگان، گارد بندر کنگان و آتشنشانی بندر کنگان مشارکت داشتند.