به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در اطلاعیه انتهایی نخستین اجلاس چهارجانبه سران در استانبول در مورد سوریه که با حضور ولادیمیر پوتین ریاست جمهوری روسیه، رجب طیب اردوغان ریاست جمهوری ترکیه، امانوئل ماکرون، ریاست جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان برگزار گردید، بر این نکات توافق گردید: – – تعهد بر […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در اطلاعیه انتهایی نخستین اجلاس چهارجانبه سران در استانبول در مورد سوریه که با حضور ولادیمیر پوتین ریاست جمهوری روسیه، رجب طیب اردوغان ریاست جمهوری ترکیه، امانوئل ماکرون، ریاست جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان برگزار گردید، بر این نکات توافق گردید:

– – تعهد بر حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه و تعهد به اصول منشور سازمان ملل در کوشش ها برای حل بحران سوریه همزمان با رد طرح های جدایی طلبانه ای که حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و امنیت ملی کشورهای هم جوار را تهدید می کند.

– – پشتیبانی از راه حل سیاسی بحران سوریه و تعهد به کوشش با هم برای زمینه سازی شرایطی که محرک راه حل سیاسی در جهت برقرار کردن صلح و ثبات در سوریه باشد.

– – تاکید بر اینکه حل بحران سوریه نظامی نبوده و تنها از طریق راهکار سیاسی مبتنی بر مذاکره هایی همسو با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت ممکن می باشد.

– – ارزش همکاری و سازگاری بین تمام طرح های بین المللی با هدف همکاری در ایجاد چاره ای دائمی و ثابت و کارآمد برای بحران.

– – برقرار کردن آتش بس فراگیر در سوریه و استمرار کوشش مشترک بر علیه تروریسم تا نابود شدن کامل دو تشکیلات داعش، جبهه النصره و اشخاص، گروه ها و تشکیلات مربوط با القاعده و داعش و دیگر گروه هایی که شورای امنیت آنان را تروریستی می داند.

– – دعوت به تشکیل کمیته تدوین قانون بنیادی جدید سوریه پیش از انتهاء سال ۲۰۱۸ با هدف اصلاح قانون بنیادی و زمینه سازی برای برپایی انتخابات واضح و آزاد تحت نظارت سازمان ملل که تمامی سوریه ای ها من جمله سوریه ای های مقیم کشورهای دیگر در آن همکاری کنند و عالی ترین معیارهای شفافیت و قانونی بودن در آن مراعات گردد.

– – استقبال از توافق روسیه و ترکیه در مورد ثبات وضع در منطقه ادلب که در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ به امضا رسید و تقدیر و تشکر بابت پیشرفت احراز شده در راستای خارج شدن جنگ افزار های سنگین و اخراج گروه های تروریستی افراطی از منطقه خالی از جنگ افزار.  

–  – مخالفت با استفاده از جنگ افزار های شیمیایی از سوی هر طرفی در سوریه یا هر مکان دیگر در جهان و دعوت از جانب های درگیر سوریه ای برای احترام گذاشتن به معاهده منع جنگ افزار ها شیمیایی.

– – تاکید بر ارزش زمینه سازی مناسب در سراسر سوریه جهت برگشت امن و داوطلبانه آوارگان وپناهجویان سوریه ای به منازل و شهرهای کلیدی شان و پشتیبانی از برگشته هایی که در فراروی درگیری مسلحانه، نا عدالتی سیاسی و دستگیری اجباری بوده اند و تامین زیرساخت های لازم برای اشخاص برگشته .

 –  – درخواست از جامعه جهانی در راس آن سازمان ملل و سازمان های بشردوستانه برای افزایش کمک های انسانی به ملت سوریه.

به گزارش خبرنما به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، این نشست در کاخ تاریخی “وحید الدین”

انتهای پیام