به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار مهر، اسفندیار حسنی مقدم عصر پنج شنبه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در سال ۹۳ به ازای هر هکتار اراضی کشاورزی ۱۳۳ کیلوگرم کود در کشور توزیع شد که این رقم اکنون به ١۷۶ کیلوگرم رسیده است اما بر اساس استاندارد بین المللی و شرایط حاصلخیزی آب و […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار مهر، اسفندیار حسنی مقدم عصر پنج شنبه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در سال ۹۳ به ازای هر هکتار اراضی کشاورزی ۱۳۳ کیلوگرم کود در کشور توزیع شد که این رقم اکنون به ١۷۶ کیلوگرم رسیده است اما بر اساس استاندارد بین المللی و شرایط حاصلخیزی آب و خاک استان لرستان برای هر هکتار باید به ٣۳۰ کیلوگرم برسد.

وی گفت: در این راستا لازم است ما متولیان بخش کشاورزی تلاش کنیم به این عدد استاندارد برسیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اینکه تحقق توسعه در استان لرستان متکی به بخش کشاورزی است، افزود: بهبود وضعیت اقتصادی مردم و فرایند توسعه استان لرستان باید در بخش کشاورزی صورت گیرد که برای نیل به این مهم برنامه‌های مدونی طراحی کرده‌ایم تا سیاست‌های بخش کشاورزی را پیش ببریم.

حسنی مقدم، تصریح کرد: کشور ما در شرایط فعلی با یک نبرد اقتصادی تمام عیار با استکبار جهانی مواجه است در این نبرد ما باید تلاش کنیم تا موفق شویم و یکی از راهکارها برای خروج از این چالش تکیه بر تولید محصولات بومی است و بخش کشاورزی این پتانسیل را دارد سبب بی نیازی از واردات شده و به رونق اقتصادی کشور کمک‌های اساسی کند.

وی، به توزیع نهاده‌های بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: در زمینه تأمین بذر در سنوات گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته و بذر با کیفیت و با اصالت به اندازه کافی در اختیار کشاورزان قرار گرفته و همچنین بخشی از کود به صورت یارانه‌ای تأمین و بخشی دیگر از طریق بازار تأمین می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، گفت: در عرضه کود یارانه‌ای و بازار آزاد اختلاف قیمتی وجود دارد، این اختلاف قیمت باید مدیریت شده و به شکل دقیق و درست توزیع شود.

حسنی مقدم، با انتقاد از توزیع کود به روش لیست، حواله و غیر سیستماتیک، تاکید کرد: تمامی شهرستان‌های استان مکلف هستند که توزیع کود را از طریق سامانه هوشمند انجام دهند.

وی، به سایر نهاده‌های کشاورزی اشاره کرد و گفت: در تأمین و توزیع نهاده‌های دامی همچون کنجاله سویا، ذرت و جو نیز مشکلاتی وجود دارد، در راستای ساماندهی و برخورد با اخلالگران لازم است ناظران و بازرسان به صورت جدی ورود کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، گفت: داروها و واکسن‌هایی که توسط دامپزشکی تأمین می‌شود باید بر روی واردات، کیفیت و نحوه توزیع آنها نظارت کافی به عمل آید.