عباس زینعلی اظهار کرد: افزایش قیمت مسکن فاصله‌ای غیر قابل تحمل را بین قدرت خرید متقاضیان خانه اولی با قیمت‌ها ایجاد کرده است. از طرف دیگر ورود به بازه زمانی استراحت بازار مسکن یعنی فصل پاییز در کنار شیوع بیماری کرونا منجر به کاهش معاملات و کاهش سرعت رشد قیمت مسکن شد. وی افزود: انتظار […]

عباس زینعلی اظهار کرد: افزایش قیمت مسکن فاصله‌ای غیر قابل تحمل را بین قدرت خرید متقاضیان خانه اولی با قیمت‌ها ایجاد کرده است. از طرف دیگر ورود به بازه زمانی استراحت بازار مسکن یعنی فصل پاییز در کنار شیوع بیماری کرونا منجر به کاهش معاملات و کاهش سرعت رشد قیمت مسکن شد.

وی افزود: انتظار داریم رکود نسبی بازار مسکن تا اواسط بهمن ماه ادامه پیدا کند و سپس شاهد خرید‌های شب عید باشیم که به رشد معاملات و احتمالاً رشد نسبی قیمت می‌انجامد. البته تبدیل به احسن قوی‌ترین بخش بازار خواهد بود.

زینعلی در مقایسه بازار مسکن با بازار‌های موازی گفت: بازار مسکن طی دو سال گذشته نسبت به ارز، طلا و بورس رشد کمتری داشته، اما این حوزه شرایط منطقی تری نسبت به بازار‌های رقیب دارد. در بازار بورس یا طلا شاید رشد عجیبی را در یک دوره زمانی شاهد باشیم، اما معمولاً بالا نمی‌مانند و به تدریج خود را با میزان رشد بازار مسکن تطبیق می‌دهند.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: از طرف دیگر ماهیت مسکن به عنوان یک کالای درشت، مانعی برای جذب سرمایه‌های خرد است؛ بنابراین رشد آن متناسب با شرایط اقتصاد کلان و منطقی‌تر از بازار‌های هیجانی است. به همین دلیل سقوط شدیدی را هم تجربه نمی‌کند. بر این اساس نمی‌توان انتظار داشت که در ماه‌های آینده قیمت مسکن کاهش یابد.

وی با بیان اینکه سابقاً دوره رکود مسکن چهار تا پنج سال طول می‌کشید خاطرنشان‌کرد: در حال حاضر ثبات اقتصاد به اندازه گذشته نیست به همین دلیل رکود محتوم آینده بازار مسکن دو تا سه سال بیشتر طول نخواهد کشید.

زینعلی درباره پیش بینی از ورود بازار مسکن به رکود قطعی گفت: همه چیز به بازار‌های موازی بستگی دارد. اگر بورس و طلا همینطور بالا بمانند، رکود نسبی مسکن که هم اکنون با آن مواجه هستیم طولانی‌تر می‌شود. در غیر این صورت سرمایه‌ها وارد بخش مسکن خواهد شد و انتظار افزایش قیمت‌ها انتظار بی جایی نخواهد بود.