محمود ضیائی در اظهار کرد وگو با ایسنا طرح «سفر ارزان» که هدف آن در دسترس قرار دادن عزیمت با اعطای وام و تقسیط کردن هزینه ها هست را در قالب موضوع «گردشگری اجتماعی» social tourism تشریح کرد و اظهار کرد: طرح هایی از این دست در اصل راهکاری برای پشتیبانی از اقشار عارضه پذیر، […]

محمود ضیائی در اظهار کرد وگو با ایسنا طرح «سفر ارزان» که هدف آن در دسترس قرار دادن عزیمت با اعطای وام و تقسیط کردن هزینه ها هست را در قالب موضوع «گردشگری اجتماعی» social tourism تشریح کرد و اظهار کرد: طرح هایی از این دست در اصل راهکاری برای پشتیبانی از اقشار عارضه پذیر، گروه های سنی خاص، افرادی با تنگنا های اقتصادی و حتی ناتوانمند جسمی هست.

دانشیار گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: در موضوع یارانه به طور مستمر این چالش مطرح هست که آن را به تولید اختصاص دهند یا به استفاده. در نتیجه اگر قرار هست کار بنیادی در حوزه عزیمت صورت پذیرد خوب تر هست این هزینه ها و یارانه ها در بخش اشتغال آفرینی، تولید، اقتصاد و حقیقی شدن درآمدها صرف گردد، وگرنه یارانه عزیمت جنبه مُسکن موقت را پیدا می نماید که در کوتاه مدت راهگشا هست.

وی با اشاره به شکاف های مالی و معیشتی مردم در حال حاضر، اظهار کرد: در این شرایط که معاش و نیازهای اولیه انسانی مهمترین چالش و گرفتاری مردم شده، فراغت و عزیمت عملاً به احتیاج ثانویه مبدل شده هست. البته به این معنی نیست که عزیمت در حالت کلی احتیاج ثانویه باشد، لکن شرایط موجود اقتصادی چنین نتیجه ای را رقم زده هست.

ضیائی با بیان این که چنین شرایطی حتماً به کاهش سفرهای داخلی منتج می گردد، اضافه کرد: با این وجود گروه های خاصی چون «یقه سفید» ها و کارمندانی با درآمد متوسط رو به بالا که متأثر از شرایط ارزی، کمتر توان دارند به خارج از کشور بروند، زیادتر به سفرهای داخلی روی آورده اند. حقیقت این هست که هزینه اقامت و پرواز در داخل کشور هم گران شده هست و امکان عزیمت به هر نقطه از کشور برای هر قشری امکان پذیر نیست.

این محقق با اشاره به ابهام هایی که در مورد مبلغ تسهیلات و نحوه پرداخت آن در طرح عزیمت ارزان وجود دارد، اظهار کرد: گاهی این مبالغ آنقدر جزئی هست که طرح را چندان توجیه پذیر نمی کند. شاید در این برهه، تحرک بخشیدن به اقتصاد و شغل ها منسوب به عزیمت و گردشگری به آن شکل که ترمیمی ایجاد کند، مفیدتر از علاج های کوتاه مدت هست.

او پس از آن اظهار کرد: اجرای طرح هایی با ایده پرداخت تسهیلات عزیمت، سوال هایی از این دست را مطرح می نماید که آیا مراجع مالی به قدر کافی برای این کار وجود دارد؟ چون که درحال حاضر پرداخت حقوق کارمندان دولت با مشکلاتی مواجه شده و در بخش هایی چندین ماه هست که حقوق کارمندان و کارگران پرداخت نشده هست.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در مورد وضع سفرها و اردوهای دانشجویی و اجرای پروژه ها و ایده هایی برای این قشر، اظهار کرد: از قدیم اردوها و سفرهای دانشجویی از سوی معاونت های فرهنگی دانشگاه ها طراحی و اجرا می گردید اما هرچه پیش می رویم این برنامه ها محدودتر می گردد، ما حتی برای تأمین مراجع مالی سفرهای علمی که طرح درس دانشجوهای و ضروری هست با مشکلاتی مواجه شده ایم. هرچند سفرهای زیارتی دانشجویی همچنان برقرار هست اما تعداد آنان نیز تقلیل یافته و حدس می گردد که کمتر از این هم گردد.

سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری حدود دو ماه تا تعطیلات نوروزی باقی مانده، از تهیه طرح «سفر ارزان» و تخصیص تسهیلاتی برای عزیمت به نحو وام خبر داده، هرچند جزئیات آن تا به حال مشخص نشده هست. تأسیسات گردشگری مثل هتلداران و آژانس های مسافرتی اجرای چنین برنامه ای را در بحران اقتصادی حال حاضر که ترس حذف عزیمت از سبد خانوار ایرانی را تقویت نموده هست، هرچند لازم اما مُسکنی موقت می دانند. همچنین نقدهایی بر عنوان این طرح وارد شده، چون که تداعی کننده سفرهایی با خدمات نازل بی توجه به محافظت شأن مسافر هست. اعتقاد آنان بر این هست که پرداخت وام یا تخصیص تسهیلات به سفرهای داخلی مردم را بدهکارتر می کند. نگرانی بعضی کارشناسان نیز بر این هست که خدمات تشریح شده در طرح عزیمت ارزان در چارچوب اخلاق حرفه ای نگنجد و به کذب گویی منتج گردد.

انتهای پیام